امروز : شنبه 13 جولای 2024

[smartslider3 slider="2"]

میلگرد بستر چیست؟ جزئیات مشخصات فنی و خصوصیات برجسته

میلگرد بستر از مقاطع فولادی مناسب و کاربردی برای استحکام بخشیدن و مقاوم سازی سازه های ساختمانی به شمار می رود. استفاده از میلگردهای بستر در هنگام بروز نیروهای فشاری و کششی، آسیب و صدمه به سازه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. باید خاطر نشان نمود که در هنگام وقوع زلزله، بیشترین آسیب به دیوارها و سقف های سازه وارد می شود.

برای مقاوم و ایمن سازی و افزایش مقاومت سقف و دیوار، میلگردهای بستر از بهترین و مقرون به ترین مصالح فولادی محسوب می شوند.

میلگرد بستر یا وال پست، به عنوان نمونه ای از مقاطع فولادی، در بستر دیوار و سقف اجرا و پیاده سازی می‌شود. این مدل از میلگردها در داخل تیرچه بلوک یا دیوار، به صورت عمودی و افقی مستقر می شوند. در روش عمودی، آرماتورها یا میلگردها به صورت عمودی از میان آجرها و بلوک از دیوار تا سقف، عبور می کنند.

در صورتی که در این روش دیوار به سقف متصل نشود، با استفاده از مصالحی مانند بتن یا سیمان، فضای خالی میان تیرچه بلوک و آرماتور پر می گردد. در روش افقی، میلگردها و آرماتورها به صورت افقی و با رعایت فاصله های مشخص از همدیگر اجرا و پیاده سازی می شوند. همچنین، در فضای بین مقاطع فولادی از مصالحی مانند آجر یا مواد سیمانی استفاده می شود.

میلگرد بستر چیست

مهم ترین ویژگی های میلگرد بستر چیست؟

به طور معمول، میلگرد بستر از سیم ها و مقاطع فولادی در ضخامت های حدود 4 میلیمتر ساخته و پرداخته می‌گردد. به منظور تماس برقرار کردن بهتر با ملات یا بتن، غالبا میلگردهای بستر با حالت آج دار طراحی و تولید می شوند. همچنین، برای افزایش مقاومت و استحکام سطح و ساختار میلگرد در برابر فرآیندهای شیمیایی و عوامل محیطی، سطوح محصول با متریال روی پوشش داده می شود. در نتیجه این فرآیند، میلگردهای وال پست از خاصیت ضد زنگ و ضد خوردگی برخوردار می شوند.

استحکام بخشیدن و افزایش مقاومت دیوارها و سقف سازه را می توان از مهم ترین ویژگی های میلگرد وال پست برشمرد.

بر این اساس، میلگردهای بستر برای مسلح نمودن سازه در برابر زلزله و تنش های کششی و فشاری، در طیف وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند. مضاف بر این، انتخاب این نوع از میلگردها، کاهش هزینه های اقتصادی و جانبی را به دنبال دارد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فرآیند تولید و ساخت میلگردهای بستر با روش جوشکاری مقاومتی صورت می گیرد.

گفتنی است که آرماتورهای بستر با تحمل فشارها و تنش های وارد شده به سازه، از بروز آسیب ها و صدمه های جدی به سازه جلوگیری می کنند. در ضمن، این محصولات بر اساس استانداردهای معتبر بین المللی و جهانی مانند ASTM کشور آمریکا به مرحله تولید می رسند. علاوه بر این، عرض میلگردهای بستر 5 و 11 سانتیمتر، قطر آن 4 میلیمتر و به صورت آج دار می باشند. همچنین، میلگردهای بستر با قرار گرفتن در میان دیواره ها، استحکام و مقاومت سازه را تضمین می کنند.

مشخصات میلگرد بستر

سایر مشخصات

میلگرد بستر مطابق با فناوری ها و تکنولوژی های روز دنیا طراحی و ساخته می شود. استفاده از متریال باکیفیت و مرغوب در ساختار این محصول، افزایش سطح کیفی و طول عمر بالای آن را رقم زده است. این مدل از مصالح فلزی، به علت تولید شدن به روش جوشکاری مقاومتی، دارای حالتی نردبانی شکل می باشند.

پوشش سطح میلگرد با گالوانیزه، مقاومت و دوام محصول را در برابر نفوذ رطوبت و آب به میزان قابل توجهی افزایش داده است. قطر این محصولات مشخص بوده و به منظور چسبندگی بهتر و مطلوب تر، سطح آن از زائده های مخصوصی برخوردار است.

شایان ذکر است که وال پست نوعی کلاف بوده که برای یکپارچه و یکنواخت عمل کردن دیوار سازه، در طول های مشخص مورد استفاده واقع می شود. این کلاف ضمن درگیر کردن اسکلت با دیوار، استحکام و دوام سازه را ارتقا می بخشد. همچنین، استفاده در دیوارهای غیر باربر، باربر، آجری و دیوارهای سفالی، از مهم ترین موارد کاربرد میلگردهای وال پست محسوب می شود.

فرآیند نصب راحت و آسان، انعطاف پذیری بالا و قیمت مناسب، از دیگر مشخصات حائز اهمیت آرماتورهای وال پست به شمار می آید. در ضمن، استفاده و کاربرد میلگردهای وال پست مطابق با ضوابط و آیین نامه های ساختمانی انجام می شود.

نکات مهم در خرید میلگرد بستر

در هنگام انتخاب و خرید میلگرد وال پست، به یک سری فاکتورها و نکات می بایست توجه ویژه ای مبذول داشت. در نظر گرفتن ویژگی ها، مشخصات و مزیت های میلگرد از نوع بستر، زمینه مناسب برای رقم زدن خرید کاربردی و مناسب را فراهم می آورد. بر این اساس، نوع نیاز و نحوه کاربری، یکی از نکات حائز اهمیت در این زمینه محسوب می شود.

همچنین، توجه به ضخامت و عرض میلگرد را می توان از دیگر موارد مهم در هنگام خرید میلگرد بستر دانست. از دیگر نکات حائز اهمیت در حین خرید و انتخاب میلگردهای بستر می توان به کارخانه تولید کننده و سازنده اشاره نمود.

شما عزیزان می توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/  جهت تهیه و سفارش کلیه مقاطع فولادی اعم از انواع تیرآهن، میلگرد، انواع نبشی، ناودانی، انواع پروفیل ها اقدام نمایید. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره نیز می ‌توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط :

نحوه تولید میلگرد بستر

نحوه اتصال میلگرد بستر به ستون

میلگرد بستر کجا استفاده می شود؟

معایب میلگرد بستر

فواید میلگرد بستر

https://ahanhyper.com//?p=5963

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *