امروز : شنبه 13 جولای 2024

[smartslider3 slider="2"]

میلگرد آلیاژی

میلگرد از مقاطع تو پر پروفیلی است که در انواع مختلفی موجود است. این محصول از فولادهای  گوناگونی تشکیل شده که فولادهای آلیاژی یکی از آن ها است. در این مبحث قصد داریم به بررسی میلگرد آلیاژی بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

معرفی آلیاژ

قبل از اینکه میلگرد آلیاژی را بررسی کنیم؛ بهتر است بدانید آلیاژ چیست؟ به فلزاتی که از ترکیب دو یا چند فلز دیگر به وجود می آیند؛ آلیاژ گفته می شود. لازم به ذکر است که در بعضی مواقع از ترکیب ماده فلز با غیر فلز آلیاژ ساخته می شود.‌‌ آلیاژها به نسبت فلزات سخت تر بوده و شکل پذیری کمی دارند.

میلگرد آلیاژی

آشنایی با میلگرد آلیاژی

در ساخت میلگرد آلیاژی از فولاد آلیاژی استفاده می شود که در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. پر کاربردترین این محصولات شامل ST57، MO45  و ST52 بوده که هر کدام از آن ها کاربرد ویژه ای داشته و مشخصات فنی مختص به خود را دارند. این نوع میلگرد در ساخت محصولات صنعتی و ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارد. در ترکیبات این مقطع از عناصر مختلفی چون نیکل، کروم، مولیبدن، مس، منگنز، آهن، کربن و سیلیسیم با درصدهای مختلف استفاده شده است.

به طور کل می توان گفت میلگرد معمولی مقاومت زیادی در برابر خوردگی نداشته و با اضافه کردن آلیاژهایی چون کروم می توان مقاومت آن را افزایش داد. در ساخت این محصول بسته به شرایط منطقه ای و بومی از استانداردهای مختلفی استفاده می شود. در ایران برای تولید این مقاطع از استاندارد ISIRI 3132، DIN و استاندارد روسی استفاده می شود.

انواع میلگرد آلیاژی به روش تولید

میلگرد آلیاژی با توجه به روشی که ساخته می شود به دو دسته زیر تقسیم می شود:

روش ترومکس: در این روش محصولات در نورد گرم تولید شده و پس از فرستاده شدن آن ها به محفظه خنک سازی با آب و نمک به سرعت آن ها را خنک می کنند. در این صورت مرکز قطعه داغ بوده و دمای سطح آن کاهش می یابد. سپس گرما از قسمت مرکزی به سطح آن انتقال پیدا کرده و باعث تغییر خواص مکانیکی آن می شود. این روش نسبت به دیگر روش های ساخت مقرون به صرفه و اقتصادی است.

روش آلیاژ سازی: در این روش ساخت میلگرد آلیاژی فروآلیاژهایی را در مراحل اولیه به ترکیب اضافه می کنند. شمش فولادی را از طریق نورد گرم به شکل میلگرد درآورده و به تدریج و آهسته خنک می کنند. طی این فرآیند خنک سازی سطح درونی و بیرونی قطعه مقاومت برابری با هم‌ پیدا می کنند. از این قطعات در مناطق زلزله خیز و سازه هایی که تحت فشار هستند؛ بیشتر استفاده می کنند.

روش تولید میلگرد آلیاژی

انواع میلگرد آلیاژی با توجه به نوع آلیاژ

براساس آلیاژ به کار رفته در میلگرد آلیاژی می توان آن را به دسته بندی زیر تقسیم کرد:

میلگرد آلیاژی کروم دار

این محصول از عناصری چون کربن و مقدار زیادی کروم تشکیل شده است که کروم موجود در آن سبب ایجاد خاصیت زنگ زدگی در آن می شود. با بیشتر شدن مقدار کروم این محصول خاصیت ضد زنگ زدگی آن نیز بیشتر می شود.

میلگرد آلیاژی وانادیوم دار

این نوع میلگرد دارای بافتی ظریف و ریزدانه بوده و از شکل پذیری بسیار خوبی برخوردار است. وانادیوم باعث افزایش سختی و استحکام فولاد می شود.

میلگرد آلیاژی تنگستن دار

در ساخت این مقاطع فولاد کربن دار را با تنگستن مخلوط می کنند. تنگستن سبب بالا رفتن میزان سختی و ثبات شیمیایی محصول می شود. از این محصولات برای ساخت تیغه، مته و قلم تراش استفاده می کنند.

میلگرد آلیاژی منگنز دار

شکل پذیری این مقطع زیاد بوده و منگنز به کار رفته در آن از تشکیل ذرات آستنیت پیشگیری می کند. گاهی برای بالا بردن استحکام و سختی این مقاطع از عملیات حرارتی کوئینج کردن استفاده می شود. البته بایستی این عملیات در زمان درستی انجام شود.

میلگرد آلیاژی کبالت دار

از دیگر انواع میلگرد آلیاژی می توان میلگرد آلیاژی کبالت دار را نام برد. استحکام این محصول بالا بوده ولی در برخی مواقع برای افزایش استحکام به آن عنصر تنگستن اضافه می کنند.

میلگرد آلیاژی نیکل دار

نیکل از عناصر کاربردی در ساخت میلگرد است که وجود آن سختی و شکل پذیری میلگرد را بیشتر می کند. با اضافه کردن ۳۵ درصد نیکل به فولاد می توان سبب حفاظت آن در برابر زنگ زدگی و خوردگی شد. این محصول قابلیت مفتول شدن داشته و از خواص ارتجاعی زیادی برخوردار است. به دلیل ویژگی های ذکر شده این مقطع در صنعت های مختلف در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد.

میلگرد آلیاژی مولیبدن دار

مولیبدن قابلیت حل شدن در آهن گاما و آلفا را داشته و میزان به کار برده شده آن در میلگرد آلیاژی از ۰.۲ الی ۰.۵ درصد متغیر است. وقتی این ماده در آب حل شود؛ کربورهای مضاعف و مرکب تولید می شود‌.‌ با اضافه کردن این عنصر می توان نیروی کششی را افزایش داده و مقاومت آن به چقرمگی و خوردگی را افزایش داد.

انواع میلگرد آلیاژی

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

همان طور که متوجه شدید امروزه در ساخت و ساز از انواع میلگرد به وفور استفاده می شود. کیفیت و مرغوب بودن این مقاطع بسیار مهم خواهد بود. به همین خاطر توصیه می کنیم سعی کنید از فروشگاه تخصصی آهن هایپر این محصولات را تهیه کنید. شما خریداران عزیز با اطمینان خاطر می توانید این محصولات را در سایز های مختلف از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ اقدام کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

در ساخت میلگرد آلیاژی در ایران از چه استانداردی استفاده می شود؟

استاندارد روسی، استاندارد SIN و استاندارد ISIRI 3132

مزایای اضافه کردن عنصر مولیبدن به میلگرد آلیاژی چیست؟

با اضافه کردن این عنصر مقامت به چقرمگی، خوردگی و توان نیروی کششی محصول افزایش پیدا می کند‌.

به چه صورت می توان جهت خرید انواع میلگرد اقدام کرد؟

خرید میلگرد آلیاژی

از طریق فروشگاه تخصصی آهن هایپر می توانید جهت خرید انواع میلگرد اقدام کنید.

https://ahanhyper.com//?p=72628

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *