موانع صادرات فولادی و تقاضا برای افزایش صادرات

صادرات فولاد خوزستان

صادرات همواره برای همه کشورها اهمیت بالایی دارد و دولت ها برای افزایش روند صادرات برنامه ریزی میکنند و زیرساخت ها را بهبود می‌بخشند. ایران نیز در حال حاضر و بخاطر شرایط تحریم فروش نفت، بیشتر از قبل به صادرات غیر نفتی نیاز دارد. صادرات فولاد میتواند جایگزین صادرات نفت شود و برای کشور ارزآور باشد. صادرات فولاد ایران در حال حاضر نیاز به مشوق هایی دارد. این مشوق ها مسیر صادرات را هموار میکنند و تولیدکنندگان را برای مقابله با مشکلات توانمند می‌سازند.

بهمن تجلی زاده معاون بازاریابی و فروش فولاد خوزستان به نبود مشوق در امر صادرات اشاره کرد. وی بیان کرد علاوه بر نبود مشوق صادراتی، در جهت عادی سازی و بازگشت به نقطه صفر نیز هنوز فاصله داریم. اخیرا صحبت هایی از اهمیت صادرات به میان آمده است و جای امیدواری است و امید است بازگویی اهمیت صادرات، مسئولین را در جهت اقدام نیز پیش ببرد.

راه حل افزایش صادرات فولادی

به گفته تجلی زاده برای داشتن 13 تا 15 میلیون تن صادرات مازاد تولید لازم است مشوق ها 60 تا 70 درصد بالا رود و محدودیت های داخلی نیز برطرف شود.

در حال حاضر حدود 15 میلیون تن فولاد ماراد در کشور تولید میشود اما تنها 9 میلیون تن از این مقدار وارد بازار صادراتی می‌شود. بنابراین لازم است تا با بالابردن مشوق های صادراتی میزان صادرات را تا مرز تولید مازاد افزایش دهیم. به گفته تجلی زاده برای رسیدن به این حد لازم است 70 درصد توان صادراتی افزایش یابد. اما محدودیت های داخلی و بین المللی و مشکلات تولیدکندگان صادرات را در سطح 9 میلیون تن سال گذشته نگه داشته است.

صادرات جهان فولاد سیرجان

مجتمع جهان فولاد سیرجان در سال 1388 در استان کرمان فعالیت خود را آغاز کرده است و امرو در تلاش برای صادرات محصولات فولادی خود است. به گفته علی عباسلو مدیر عامل جهان فولاد، این شرکت به دنبال صادرات آهن اسفنجی نیست، بلکه این مجتمع به دنبال صادرات شمش فولاد است.

علی عباسلو در ادامه به استاندارد بودن تولید شمش فولادی جهان فولاد اشاره کرد و گفت در این مجتمع شمش منطبق با استانداردهای دنیا تولید می‌شود. زیرا در این کارخانه تجهیزات روز در خط تولید وجود دارد و از دانش و تجربه لازم نیز در تولید شمش فولاد بهره می‌برد.

شرکت جهان فولاد سیرجان به تولید میلگرد نیز می‌پردازد. در حال حاضر میلگرد به سفارش مشتری تولید میشود و . اما این مجتمع به طور کامل آماده صادرات مازاد شمش و میلگرد است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.