امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

منظور از گواهینامه فنی میلگرد یا سرتیفیکیت میلگرد چیست؟

منظور از گواهینامه فنی میلگرد یا سرتیفیکیت میلگرد چیست؟

گواهینامه فنی میلگرد، تعهدنامه‌ای است که ضمانت بهترین و قابل‌اعتمادترین کالا را ارائه می‌دهد. هر میلگرد با علامت مشخصی تولید می‌شود که اطلاعات مربوط به آن محصول را ارائه می‌دهد. حرف اول روی میلگرد نام کارخانه تولیدکننده میلگرد، حرف دوم اندازه میلگرد و حرف سوم ماده اولیه میلگرد را نشان می‌دهد. برای خریداران آگاهی از این اطلاعات درج شده بسیار مهم است.

کارخانه تولیدکننده میلگرد اصالت و کیفیت محصول خود را با ارائه سرتیفیکیت میلگرد ارائه می‌دهد و میلگرد تولیدشده را از بقیه محصولات کارخانجات دیگر متمایز می‌کند. در ادامه مطلب شما را با گواهینامه  فنی میلگرد بیشتر آشنا می‌کنیم.

 

گواهینامه فنی میلگرد چیست؟

 

گواهینامه فنی میلگرد چیست؟

حتما می‌دانید که میلگرد چیزی نیست جز وسیله‌ای که در بتن برای افزایش مقاومت سازه بتنی استفاده می‌شود. همانطور که همه ما می‌دانیم بتن ساده از فشار و مقاومت بالایی برخوردار است، اما از نظر نیروهای کششی ضعیف است که در نهایت با وارد شدن بار بر روی سازه با شکست مواجه می‌شود.

استفاده از این میلگردهای تقویت‌کننده با بتن، کشش خوب و مناسب را به بتن می‌دهد. این میلگردها همچنین به عنوان میله‌های تقویت‌کننده بتن شناخته می‌شوند. با اهمیت زیادی که میلگرد در ساخت و ساز دارد اطمینان از کیفیت آن ضروری است. گواهینامه فنی میلگرد، برگه‌ای است که اطمینان کافی را به مشتریان می‌دهد.

گواهینامه فنی میلگرد یک برگه است که کیفیت و اطلاعات مربوط به میلگرد را ارائه می‌دهد و همه مشخصات محصول مانند مشخصات عمومی، مشخصات فنی و مواداولیه محصول را عنوان می‌کند.

با رشد روزافزون کارخانجات تولیدکننده میلگرد، تنوع میلگردهای موجود در بازار در کیفیت‌های مختلف وجود دارد و رقابت زیادی بین این تولید‌کننده‌های میلگرد وجود دارد. ارائه گواهینامه فنی میلگرد به مشتریان در هنگام خرید میلگرد بسیار ضروری است و برای تشخیص محصول اصل از تقلبی بسیار مفید است.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که گواهینامه فنی برای بسته‌های خیلی سنگین میلگرد که بیشتر از 25 تن باشد ارائه می‌شود و برای بسته‌بندی‌های کمتر از این وزن گواهینامه فنی ارائه نمی‌شود.

 

میلگرد کدام کارخانه سبک تر است ؟
در اینجا مطالعه کنید

در گواهینامه فنی میلگرد چه مشخصاتی وجود دارند؟

 

در گواهینامه فنی میلگرد چه مشخصاتی وجود دارند؟

آگاهی از اطلاعات میلگرد برای پروژه‌های ساخت و ساز بسیار حیاتی است‌. بهتر است در هنگام خرید میلگرد باید گواهینامه فنی میلگرد کارخانجات مختلف را مقایسه کنید. اطلاعات موجود در سرتیفیکیت میلگرد به شرح زیر است:

  • نام و آدرس کارخانه
  • مشخصات عمومی (شماره گواهینامه، تاریخ تولید، نوع میلگرد، قطر میلگرد، شماره بسته، شماره ذوب، نشان استاندارد)
  • مقاومت کششی
  • استحکام
  • تاریخ گواهینامه

 مشخصات فنی میلگرد

مورد دیگری که در گواهینامه فنی میلگرد ارائه می‌شود مشخصات فنی میلگرد است که میزان ترکیب شیمیایی  و خواص میلگرد را مشخص می‌کند.

مشخص کردن میزان عناصر موجود در میلگرد مانند کربن، منگنز، فسفر، نیکل، کروم، گوگرد و سیلیکون در سرتیفیکیت میلگرد ضروری است. هر کدام از این عوامل می‌‌تواند روی کیفیت و قیمت محصولات تاثیر داشته باشد.

 

 مشخصات فنی میلگرد

 

مشخصات مربوط به فرآیند تولید میلگرد

به‌طور کلی می‌دانیم که برخی از میلگردها ظاهر یکسانی دارند به طوری که بسیاری از افراد نمی‌توانند خود میلگرد را شناسایی کنند که ممکن است به راحتی باعث اشتباه شود. برای جلوگیری از این وضعیت، راه‌های شناسایی میلگردها را با علامت‌گذاری نشان می‌دهیم.

در ابتدای مقاله اشاره شد که روی میلگرد‌ها حروفی مشخص وجود دارد که روش تولید و عناصر موجود در آن را مشخص می‌کند. در ادامه مطلب با معنی این حروف درج شده روی میلگرد بیشتر آشنا می‌کنیم:

  • حرف T

این حرف روی میلگرد نشان می‌دهد که میلگرد به روش خنک‌کاری و برگشت تحت‌کنترل تولید می‌شود.

  • حرف U

حرف U روی میلگرد مشخص می‌کند که میلگرد غیر از روش خنک‌کاری و برگشت تحت‌کنترل تولید می‌شود.

  • حرف A

این حرف درج‌شده روی میلگرد با مشخص کردن عناصر موجود در آن استحکام میلگرد را مشخص می‌کند.

نحوه عبور میلگرد تیر از ستون
در اینجا مطالعه کنید

 

علامت اختصاری درج شده روی میلگردها

میلگردهای موجود در بازار به دو دسته اصلی آجدار و ساده تقسیم می‌شود. میلگرد آجدار که برجستگی‌هایی به صورت عمودی و افقی روی سطح خود دارند و میلگردهایی که‌سطحی  صاف دارند. میلگرد تولید داخل کشور بر اساس استاندارد ملی 3132 تولید می‌شود.

فقط انواع مختلفی از میلگرد وجود ندارد. همچنین اندازه‌های مختلف میلگرد وجود دارد! اندازه میلگردی که برای یک کار خاص استفاده می‌کنید به میزان استحکام موردنیاز شما بستگی دارد. هنگامی که به استحکام بیشتری نیاز دارید، از قطعات بزرگتر میلگرد استفاده خواهید کرد.

سخن پایانی

در این مطلب با معنی گواهینامه فنی میلگرد آشنا شدید. هر کارخانه تولیدکننده با ارائه گواهینامه فنی میلگرد می‌تواند کیفیت محصول خود را تضمین کند. با آگاهی از این اطلاعات در زمان خرید میلگرد از کیفیت و نوع میلگرد مطلع شده و بهترین انتخاب را خواهید داشت.

انتخاب میلگرد مناسب برای پروژه شما به اندازه و درجه مورد‌نیاز برای افزودن پشتیبانی و استحکام لازم، بستگی دارد. همچنین تا حد زیادی به مواد مورداستفاده برای ساخت میلگرد و همچنین آنچه برای پوشش آن استفاده می‌شود بستگی دارد.

این مطلب در هایپرآهن به منظور شفاف‌سازی مخاطبان در مورد انواع میلگرد و اینکه کدام نوع میلگرد بهتر است نوشته شده است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

http://ahanhyper.com//?p=66174

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =