ممنوعیت خام فروشی و رویکردهای بازدارنده صادرات

ممنوعیت صادرات مواد اولیه صنعت فولاد

وزارت صنعت، معدن و تجارت در تلاش است تا خام فروشی را به حداقل برساند تا از زنجیره ارزش در بازار داخلی حمایت کند. یکی از دستورالعمل هایی که در جهت رسیدن به این هدف تعیین شد، وضع عوارض 25 درصدی بر صادرات مواد خام است. طبق این دستورالعمل، صادرات مواد اولیه با محدودیت مواجه میشود و این محدودیت به تکمیل زنجیره تولید کشور کمک می‌کند.

تولید فولاد خام در داخل کشور و کمبود مواد اولیه

یکی از چشم اندازهای کشور، تولید ظرفیت 55 میلیون تنی فولاد خام است و برای رسیدن به این هدف لازم است تا مواد اولیه مورد نیاز تامین شود. این نگرانی نیز وجود دارد که در آینده ایران به یک واردکننده سنگ آهن تبدیل شود.

وزارت صمت بعد از شنیدن نظرات تولیدکنندگان فولاد، بخشنامه ای جهت کنترل صادرات مواد اولیه صادر کرد. وضع عوارض بر روی گندله، کنسانتره و سنگ آهن با هدف جلوگیری از صادرات بیش از حد صورت گرفته است. به گفته مدیر عامل فولاد مبارکه، حمیدرضا عظیمیان، جلوگیری از صادرات سنگ آهن موجب رشد و توسعه صنعت فولاد می‌شود. البته معدن کاران معترض وضع عوارض هستند و معتقداند این امر موجب تعطیلی معادن خواهد شد و نیاز است ملاحظات بیشتری صورت گیرد.

بعد از تمام بررسی ها و اعتراضات، در نهایت این دستورالعمل به امضای هیئت دولت درآمد و از اول مهر ماه اجرایی میشود. هرچند که انتظار نمیرود با وضع این قانون مشکلات صنایع فولادی در کوتاه مدت حل شود. زیرا این پروسه یک پروسه زمانبر است. اما با توجه به آمار و ارقام، بعد از برقراری توازن، امکان صادرات مواد اولیه نیز وجود دارد.

تضمین تامین مواد اولیه

مجموعه اقدامات وزارت صمت با هدف کنترل مواد اولیه، اطمینانی را در دل تولیدکنندگان فولاد در جهت تامین مواد اولیه قرار داده است. هرچند که معدن کاران از این تصمیم راضی نیستند، اما این تصمیم برای تولیدکنندگان محصولات فولادی بسیار مناسب است. البته برای مشاهده تاثیر این دستورالعمل لازم است مدتی را بدون تغییر صبر کنیم.

تامین مواد اولیه فولادکاران کشور توسط معادن بزرگ صورت می‌گیرد. معادن کوچک نیز وضع عوارض بر صادرات را به معنای تعطیلی خود قلمداد کردند. از آنجایی که تولیدکنندگان نیز خواستار منفعت تامین کنندگان مواد اولیه هستند، در صورتی که مشکل فولاد سازان در تامین مواد اولیه برطرف شود، معادن کوچک نیز از حمایت دولت برخوردار میشوند. به گفته مدیر عامل فولاد مبارکه اگــر معادن کوچک بتوانند در حوزه تامین سنگ‌آهن مورد نیاز فولادمبارکه، همکاری‌های لازم را انجام دهند و نیاز این بخش را تامین کنند، ما نیز حاضریم که با آنها وارد تعامل و مذاکره شویم.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.