معرفی و کاربرد میلگرد کلاف

معرفی میلگرد کلاف

کلاف یکی از انواع میلگرد است به طور کلی میلگرد به دو صورت شاخه و کلاف تولید می‌شود. میلگرد کلاف یکی از محصولات فولادی پرکاربرد است و در سازه های مختلف ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. میلگرد کلاف به شکل کلاف درهم پیچیده تولید می‌شود و به همان شکل وارد بازار می‌شود.

انواع میلگرد کلاف

میلگرد کلاف نیز به مانند میلگرد شاخه به دو صورت آجدار و ساده تولید می‌شود. در ساخت و ساز و در صنعت بسته به نوع استفاده از یکی از انواع کلاف ساده و یا آجدار استفاده می‌شود.

علاوه بر ساده و آجدار بودن میلگرد کلاف را بر اساس سایز نیز به انواع مختلف تقسیم می‌کنند. میلگرد کلاف ساده بین سایزهای 5/5 تا 10 و در چهار سایز تولید می‌شود. سایزهای میلگرد کلاف به عبارت 5.5، 6.5، 8 و 10 است.

همچنین اگر فردی بسته به نیازش به میلگرد کلاف ساده با سایز12 و یا بالاتر نیاز داشته باشد می‌تواند به کارخانه تولیدی سفارش دهد. به عبارت دیگر امکان تولید کلاف تا سایز 16 نیز وجود دارد اما 4 سایز 5.5 تا 10 در بازار وجود دارد.

اما تنوع سایز در میلگرد کلاف آجدار کمتر از کلاف ساده است. کلاف آجدار در ایران به دو دسته A2 و A3  تقسیم و تولید می‌شود.

کاربرد میلگرد کلاف

میلگرد کلاف در ساختمان سازی و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. میلگرد به طور کلی برای جبران ضعف مقاومت کششی بتن در میان بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.  علاوه بر صنعت و ساختمان سازی میلگرد در تولید سیم خاردار، میخ و پرچ، توری حصاری و فنس، زنجیر و فنر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت به میلگرد کلاف، وایرود نیز می‌گویند. علاوه بر موارد فوق کلاف کاربردهای دیگری نیز دارد که در زیر به آنها اشاره شده است.

  • خرپا و تیرچه
  • سیم بکسل
  • سیم خاردار
  • زنجیر فلزی
  • صنایع الکترودسازی و جوشکاری
  • فولاد زیردستی و فولاد تبدیلی
  • مفتول خوش تراش

تولید کلاف

شمش و بیلت مورد نورد گرم قرار میگیرند و مفتول حاصل می‌شود. سپس با کشش سرد برای عملیات بعدی آماده می‌شوند. مفتول در ادامه وارد کشش، نورد سرد، کله زنی سرد، اکستروژن سرد و آهنگری سرد یا گرم میشود. سپس مفتول به شکل کلاف در می‌اید.

تولیدکنندگان میلگرد کلاف در ایران

بسیاری از کارخانه های داخل به تولید کلاف می‌پردازند. از بزرگترین و بهترین کارخانه تولید کلاف می‌توان به ذوب آهن اصفهان اشاره کرد. از دیگر کارخانه های تولید کننده میتوان به کارخانه نطنز، کاشان، یزد اشاره کرد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.