معرفی ورق گرم و سرد و تفاوت آنها

معرفی ورق سرد و گرم

یک از محصولات فولادی که در صنعت و ساخت و ساز پرکاربرد است، ورق است. ورق انواع مختلفی دارد؛ ورق گرم، ورق سرد، ورق گالوانیزه و رنگی از انواع ورق است. هر کدام از انواع ورق کاربرد مخصوص به خود را دارند. بنابراین لازم است تا آنها را بشناسیم و از ویژگی ها و مشخصات آنها مطلع باشیم تا بهترین و به صرفه ترین را برای مصرف مورد نظرمان انتخاب کنیم. در این مطلب قصد داریم شما را با ورق گرم و سرد آشنا کنیم و تفاوت آنها را بیان کنیم.

ورق گرم چیست؟

ورق سیاه یا ورق گرم نوردیده محصولی است که به وسیله نورد اسلب به ضخامت مورد نظر که معمولا ضخامتی استاندارد است، رسیده و به صورت ورق و کلاف در می­آید. به ورق گرم، ورق سیاه نیز گفته میشود زیرا این ورق در طی مراحل نورد، در تماس با اتمسفر هوا، سطحی غیر براق پیدا میکند و از این رو در بازار به آن ورق سیاه نیز میگویند.

برای رسیدن به این ورق، شمش وارد کوره شده، کوره تا 1100 درجه سانتی گراد گرم میشود. در این مرحله دما باید به صورت یکنواخت تمام سطح فولاد را احاطه کند. شمش از میان چند غلتک عبور میکند. غلتک ها در حال چرخش هستند. این عبور از میان غلتک ها موجب میشود کاهش متوالی مقطع میشود تا فولاد به ضخامت مورد نظر برسد و تبدیل به ورق شود.

اگر گرما در کوره به صورت یکنواخت تمامی سطح شمش را دربرنگیرد، ورق صاف و یکدست حاصل نمیشود. بنابراین دما و نحوه پخش آن حائز اهمیت است.

ورق سرد چیست؟

برخلاف ورق گرم، برای تهیه ورق سرد نیاز به دمای بالا نیست. ورق سرد یا روغنی، محصولی است که از طریق نورد سرد حاصل شده است. ابتدا ورق اسید شویی میشود تا یک لایه اکسیدی از سطح ورق برداشته شود. سپس وارد مرحله نورد میشود. این نورد در دمایی بین دمای اتاق تا حداکثر 200 درجه سانتی گراد انجام میشود. طی این نورد، 80 درصد از ضخامت کاهش میابد. هدف از تولید ورق سرد، با نورد سرد، کاهش ضخامت زیر فشار بسیار زیاد است. این امر موجب افزایش سختی ماده مورد نظر، افزایش نابجایی در ساختار کریستالی و افزایش تنش تسلیم میشود.

تفاوت ورق گرم و سرد

همان طور که نحوه تولید این دو ورق متفاوت است، ویژگی های آنها نیز متفاوت است. به طور کلی تفاوت ها را میتوانیم به چند گروه تقسیم کنیم که در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

قیمت

از آنجایی که فرایند تولید ورق سرد پیچیده تر از ورق گرم است، بهای آن نیز بیشتر است. ورق سرد حدود دو برابر ورق سرد قیمت دارد.

ابعاد

ورق های سرد در ضخامت های 1000، 1250، 1500، 2000 میلیمتر عرضه میشوند. اما از آنجایی که هزینه تولید ورق گرم بالا است، تنها در ضخامت های استاندارد تولید میشود. ضخامت ورق گرم یا سیاه بین 15 تا 100 میلی متر است. ابعاد ورق گرم نیز به شرح زیر است:

1000 *2000

2500*1250

1000*6000

1500*6000

2000*6000

همچنین ورق های گرم از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به ورق های سرد برخوردارند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.