معرفی ورق رنگی و نحوه تهیه آن

ورق رنگی چیست

یکی از محصولات فلزی، ورق است. ورق های فولادی انواع مختلفی دارند. این ورق ها با اهداف خاص و به روش های خاص و از مواد مختلف تولید می­شوند تا برای هدف مورد استفاده، آماده شوند. این تفاوت در مواد اولیه و نحوه تهیه موجب می­شود تا هر ورق مشخصات فیزیکی و ساختاری ویژه خود را داشته باشد. این ویژگی های متفاوت موجب می­شود تا هم عملکرد محصول و هم ساختار ورق متفاوت باشد. هر کدام از ورق ها بسته به مشخصات و ویژگی های خود در بخش های مختلفی از صنعت و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می­گیرد. از انواع ورق می­توان ورق گالوانیزه، سیاه و رنگی را نام برد. در این مطلب ورق رنگی را مورد بررسی قرار داده ایم.

مشخصات ورق رنگی

ورق رنگی یکی از انواع ورق گالوانیزه است و طی فرایندی خاص رنگ آمیزی می­شود. ورق های رنگی را می­توان به رنگ های قرمز، آبی، سفید، سبز، نقره ای، قهوه ای و سایر رنگها در بازار مشاهده کرد. به طور معمول شاهد 15 رنگ در بازار ورق رنگی هستیم. این ورق­ها همانطور که رنگ های مختلفی دارند، اشکال مختلفی نیز دارند. یکی دیگر از دلایلی که ورق های رنگی در اشکال مختلف تولید می­شوند، کاربردهای مختلف آنها است. ورق های رنگی به شکل کرکره، شادولاین، سفال، هلالی، سینوسی و شیروانی تولید می­شوند.

نحوه تولید ورق رنگی

همان طور که گفتیم ورق رنگی همان ورق گالوانیزه است. بنابراین روند تولید آن دقیقا همان روند تولید ورق گالوانیزه است. تفاوت بعد از تهیه ورق گالوانیزه و در رنگ آمیزی است. برای تهیه ورق رنگی، ورق گالوانیزه، برای رنگ آمیزی آماده می­شود. در این بخش، ابتدا سطح ورق ها پولیش می­خورند تا چربی و ناخالصی از سطح فلز پاک شود. سپس به وسیله غلتک های مخصوص برسکاری می­شود. استفاده از برس موجب می­شود تا سطح ورق صاف و یکنواخت شود. رنگ آمیزی انجام می­شود. در مرحله رنگ آمیزی در قدم اول یک رنگ پایه با عنوان رنگ پرایمر، بر دو طرف ورق زده می­شود. سپس وارد کوره شده، سرد می­شود و رنگ نهایی زده می­شود. رنگ نهایی نیز به مانند پرایمر، وارد کوره شده تا پخته شود و سپس سرد می­شود. بعد از سرد شدن ورق با آب شستشو داده می­شود. بعد از شستشو لازم است تا ورق خشک شود. به وسیله هوادهی ورق را خشک می­کنند. سپس مواد شیمیایی روی سطح ورق پاشیده می­شود. این مواد شیمیایی موجب می­شود تا ورق در برابر در برابر خوردگی مقاوم شود. همچنین موجب می­شود تا چسبندگی رنگ به ورق بیشتر شود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.