معرفی انواع نبشی و بررسی تفاوت آنها

معرفی نبشی

اگر نیم نگاهی به ساخت و ساز انداخته باشید یا با پروفیل ها آشنایی داشته باشید، حتما نام نبشی را شنیده اید. نبشی یکی از محصولات پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است و از مهمترین پروفیل های ساختمانی به حساب می‌آید. نبشی به صورت مرکب و منفرد در ساختمان ها استفاده می‌شوند. در ادامه نگاهی تخصصی تر به نبشی و انواع آن انداخته‌ایم.

نبشی چیست

همان طور که گفتیم نبشی یکی از انواع پروفیل است و کاربرد فراوانی دارد. به عبارتی دیگر نبشی را می‌توان یک پروفیل L مانند در نظر گرفت. برخی نیز نبشی را پروفیلی می‌نامند که سطح مقطع آن دارای دو ضلع است که با زاویه ای خاص در کنار هم قرار گرفته‌اند. این دو ضلع می‌توانند هم اندازه یا نامساوی باشند. به این دو ضلع نبشی بال نیز می‌گویند. این دو بال نبشی به طور معمول با زاویه 90 درجه و عمود به هم قرار گرفته اند.

نبشی چگونه نام گذاری میشود؟

نام گذاری نبشی نیز حائز اهمیت است زیرا نامگذاری آن نشان از خصوصیات آن دارد. در نامگذاری نبشی از دو خصوصیت مهم که ویژگی ظاهری نبشی نیز هست، استفاده می‌شود و آن هم ضخامت و طول بال است.

همانطور که گفتیم نبشی یک پروفیل L مانند است و در نامگذاری آن از این حرف استفاده می‌شود. بعد از حرف L که نشان دهنده نبشی است. اندازه بال ها نوشته می‌شود. از آنجایی نبشی دو بال دارد، بعد از L دو عدد ضرب شده در هم نوشته می‌شود. هر کدام از این اعداد نشان دهنده اندازه طول بال نبشی به میلیمتر است. اگر دوبال نبشی هم انداه باشند تنها یک عدد بعد از حرف L نوشته می‌شود.

انواع نبشی

همان طور که گفتیم نبشی دارای انواع مختلفی است. علاوه بر اندازه بالهای نبشی که عامل اختلاف نبشی ها است، نبشی بر اساس نحوه تولید نیز تقسیم بندی می‌شود.

نبشی به دو صورت تولید می‌شود. یک روش پرسی است و روش دیگر فابریک نام دارد. از این رو نبشی ها با نام فابریک و پرسی می‌شناسند.

نبشی پرسی

در تهیه نبشی پرسی ابتدا یک تکه ورق 6 متری از وسط عرض ورق خم می‌شود تا به شکل نبشی در بیاید. از این رو ماهیت این نبشی ورق فولادی است. این نبشی هم با بال مساوی و هم نامساوی تولید می‌شود.

نبشی فابریک

نبشی فابریک بر خلاف نبشی پرسی، از ابتدا به شکل نبشی از خط تولید خارج میشود. از این ر وبه آن نبشی فابریک میگویند.

تفاوت نبشی پرسی و فابریک تنها به نحوه تولید آنها بر میگردد و در سایر ویژگی ها با هم تفاوتی ندارند.

نبشی گالوانیزه

یکی دیگر از انواع نبشی، نبشی گالوانیزه است. نبشی گالوانیزه، نبشی ای است که سطح آن را با روی پوشش داده اند. پوشش دهی با روی یا گالوانیزه کردن موجب ضد زنگ شدن محصول می‌شود. نبشی گالوانیزه برای مکان هایی که دارای رطوبت هستند بسیار مناسب است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.