لوله مانیسمان چیست و چه کاربردهایی دارد

معرفی لوله مانیسمان

یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت نفت و گاز، لوله مانیسمان است. لوله مانیسمان یک لوله فولادی بدون درز است. به عبارتی دیگر هیچ درزی بر روی این لوله دیده نمی‌شود. از این رو در اصطلاح علمی به آن Seamless pipe  نیز گفته میشود. مانیسمان نام برند اولین لوله بدون درز است. زیرا اولین بار برادران مانیسمان در آلمان اقدام به تولید لوله بدون درز کردند. نام این برند بر روی این مدل لوله باقی ماند و به عنوان اصطلاحی بازاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله مانیسمان یک مقطع ضخیم است و به علت بدون درز بودن آن نسبت به فشار بسیار مقاوم است.

لوله از نظر درز به سه دسته لوله درز دار، لوله بدون درز و لوله با درز مخفی تقسیم می‌شود. لوله درزدار،‌ با لوله کردن یک صفحه و جوش دادن لبه ها تولید می‌شود. لوله درز مخفی نیز از خم کردن ورق و جوش دادن تولید میشود. درز به صورت تمیز جوش داده میشود و سپس پوشیده می‌شود.

نحوه تولید لوله مانیسمان

برای تولید لوله بدون درز از سوراخ کردن قطعه استوانه ای جامد یا شمش آهن استفاده می‌شود. در تولید لوله مانیسمان، از مقاطع فولادی به شکل شمش استفاده می‌شود. شمش های فولادی مورد حرارت، کشش و نورد قرار میگیرند و به شکل لوله مانیسمان در می‌آیند.

برای تولید این لوله ابتدا شمش فولادی حرارت می‌بیند تا گرم شود. شیوه حرارت دهی به روش نورد گرم است. سپس به واسطه سمبه سوراخ میشود. پس از سوراخ شدن شمش از قالب های مخصوص کشش و نورد به سایز مورد نظر تبدیل می‌شود.

کاربرد لوله مانیسمان

لوله مانیسمان به دلیل بدون درز بودن، در برابر فشار بسیار مقاوم است. از این رو یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای صنعت نفت،‌ گاز،‌ پتروشیمی،‌ انتقال مواد شیمیایی،‌ انتقال آب و گاز تحت فشار،‌ نیروگاه ها ، لوله کشی و تاسیسات است.

لوله مانیسمان برای هر یک از موارد استفاده فوق،‌ مطابق با استانداردهای مورد نیاز تولید می‌شود. این لوله دارای یک لایه پوشش لاکی است و اگر نیاز به گالوانیزه کردن لوله باشد ابتدا لازم است عملیات سند پلاست انجام شود.

به دلیل نحوه تولید لوله مانیسمان،‌ این لوله تا سایز ۲۴ تولید میشود. اگر نیاز به لوله هایی با سایز بزرگتر باشد از لوله های درز مخفی استفاده خواهد شد. طول تولیدی لوله مانیسمان ۶ و ۱۲ متر است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.