لوله اسپیرال چیست و چه کاربردهایی دارد

معرفی لوله اسپیرال

یکی از محصولات فولادی در گروه لوله های فولادی، لوله اسپیرال یا درز جوش مارپیچی است. نام این لوله به روش تولیدی آن برمیگردد. در اصل لوله اسپیرال، لوله فولادی است که به روش اسپیرال تولید شده است. تولید این لوله از اواسط دهه 1960 میلادی در جهان آغاز شده است. این لوله دارای سایزهای مختلفی است و از سایز 8 تا 120 اینچ و در ضخامت های مختلف تولید می‌شود. لوله اسپیرال جهت مصارف آبرسانی و گازرسانی و مطابق با استانداردهای لازم تولید می‌شود.

در تولید لوله به روش اسپیرال یا Spiral weld، لوله های فولادی به روش مارپیچ از ورق هایی با ضخامت های مختلف تولید می‌شود. لوله اسپیرال از نورد ورق با ضخامت های مختلف تولید می‌شود. ورق های فولادی در ابعاد متناسب با قطر دهانه لوله و به صورت رول وارد دستگاه نورد شده و به صورت مارپیچ از آن خارج می‌شود. به عبارتی دیگر ورق با گذشتن از یک سری غلتک به شکل لوله با درزی حلزونی در می‌آید. همان طور که از نام این لوله مشخص است، جوش در این لوله بسیار مهم است. این لوله به وسیله دو الکترود جوش داده می‌شود.

کاربرد لوله اسپیرال

این لوله در آب رسانی و گاز رسانی مورد مصرف قرار می‌گیرد. این لوله در صنعت گاز و نفت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر موارد مصرف لوله اسپیرال، لوله های انتقال آب و لوله های ساختمانی اشاره کرد. لوله های اسپیرال برای استفاده در موارد خاص با استانداردهای خاص تولید می‌شوند. از جمله ویژگی های این لوله، انعطاف پذیر بودن فرایند ساخت، یکنواختی ابعاد، خواص مکانیکی مناسب و مسائل اقتصادی است که موجب می‌شود این لوله در صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار گیرد. هرچند که کاربردهای این لوله روز به روز افزایش پیدا می‌کند اما همچنان حجم کمی از تولیدات را به خود اختصاص می‌دهد.

مزایای لوله اسپیرال

لوله اسپیرال یا درز جوش مارپیج دارای مزایایی است که کاربردهای آن را تعیین میکند. از مزایای زیر میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  • یکنواختی مناسب
  • انعطاف پذیر بودن فرایند ساخت
  • خواص مکانیکی بالا
  • اقتصادی بودن
  • سریال سیال مناسب نسبت به سایر لوله های تولیدی
  • قدرت خم شدگی مناسب نسبت به سایر لوله های تولیدی

استانداردهای بین المللی لوله اسپیرال

بیشتر خطوط لوله اسپیرال تولیدی در جهان از دستورالعمل انیسیتوی آمریکا API تبعیت می‌کنند. اما علاوه بر این دستورالعمل، استانداردهای دیگری نیز وجود دارد. استانداردهایی به مانند JIS، AFNOR و BS که در جهت کنترل کیفی محصول نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.