لزوم بازنگری در عوارض صادراتی در همایش فلزات غیر آهنی

اعتراض به عوارض صادراتی در دومین همایش صنایع غیر آهنی ایران

به تازگی دومین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنایع غیر آهنی ایران و فناوری های وابسته برگزار شد. از جمله محورهای اصلی این همایش میتوان به توازن زنجیره تامین، صادرات، بومی سازی و رونق تولید در صنایع داخلی و محیط زیست اشاره کرد.

در دومین همایش هم اندیشی سیاست گذاران، صاحب نظران و فعالان اقتصادی فلزات غیر آهنی، پیرامون وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی صحبت به میان آمد. به گفته فعالان بخش خصوصی در این گردهمایی، عدم توازن در زنجیره های تولید چالش ها و مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است. این همایش به رد و بدل کردن گلایه و دلخوری ها از قونون وضع عوارض 25 درصدی بر صادرات مواد معدنی تبدیل شد.

سیاست گذاران در این جلسه و در پاسخ به اعتراضات بیان کردند این عوارض با هدف تامین نیاز داخل ایجاد شده است و در صورت تامین کامل نیاز داخل اصلاحاتی در عوارض دریافتی صورت می‌گیرد.

اما این تنها مشکل این صنعت و تنها مشکل بیان شده در این بخش نیست. بلکه در ابن بین سوالات دیگری نیز مطرح شد. یکی از این سوالات، دلیل عدم رغبت بخش خصوصی به عرضه داخلی است. در حال حاضر بخش خصوصی رغبتی به عرضه محصول در داخل ندارند و دلیل آن نیز قیمت گذاری دستوری و تاخیر در پرداخت کارخانه های داخلی است.

رحمانی بعد از اشاره به آنکه به موقع تعرفه ها را اصلاح می‌کنیم گفت، ارزش تولیدات صنایع معدنی ایران در سال گذشته برابر 20 میلیارد دلار بوده و امسال تنها 2 میلیارد دلار به آن اضافه شده است. وی همچنین به وضعیت خوب کشور در حوزه معدن اشاره کرد و گفت نباید این بخش را دست کم بگیریم.

دلیل برگزاری همایش

یکی دیگر از معضلاتی که امروزه تمامی صنایع را با خود درگیر کرده است، نبود نقشه راه، آن هم یک نقشه راه ملی است. این همایش با همکاری گروه دنیای اقتصاد شکل گرفت و هدف آن نیز هم اندیشی ملی و ایجاد یک ذهنیت مشترک برای تدوین نقشه راه است. شناسایی مسیر راه و چالش های آن میتواند در رفع مشکلات داشته باشد.

یکی دیگر از مشکلات اقتصادی کشور که در این همایش نیز به آن اشاره شد، نیاز کشور به گذر از شرایط اقتصادی فعلی و شرایط تحریم است. به همین دلیل صنعت فولاد مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

ذخایر معدنی داخلی

بر اساس گزارش USGS چهل و چهار تیپ ماده معدنی از ذخایر معدنی جهان گزارش شده است. این در حالی است که ۳۵ تیپ ماده معدنی برای ایران گزارش شده است. همچنین ذخایر معدنی ایران برابر 25.7 میلیارد تن برآورد شده است. همچنین طبق آمار گزارش شده، میزان ذخیره روی در جهان 230 میلیون تن و در ایران 12 میلیون تن است. طبق پیش بینی های موسسه تک تا سال 2024 اختلاف عرضه و تقاضا به 2 میلیون تن خواهد رسید و این امر مطلوبیت سرمایه گذاری بر روی این فلز را بیان می‌کند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.