قیمت نفت در سال جاری چقدر خواهد شد

پیش بینی اوپک

بعد از اعلام وزیر اقتصاد آلمان از کاهش یک دهم درصدی ضریب رشد اقتصادی این کشور نسبت به آمار قبلی، و اعلام خطر رکود اقتصادی، تقاضا برای سرمایه گذاری امن افزایش یافت. این احتمال رکود اقتصاد جهانی نیز به جنگ تجاری آمریکا و چین و کاهش میزان خرید محصولات اولیه توسط چین بر میگردد. این امر موجب شده تا قیمت نفت کاهش پیدا کند. قیمت نفت برنت در ابتدای سال قبل 66 دلار برای هر بشکه بوده است و حال به 63 دلار رسیده است.

پیش بینی اوپک برای قیمت نفت برنت در سال 2019 63 دلار برای هر بشکه بوده است اما در حال حاضر این قیمت به حدود 60 دلار رسیده است. متاسفانه نرخ فعلی از پیش بینی اوپک پایین تر آمده است و این نشان میدهد تقاضای نفت در بازار جهان کم شده است.

کاهش قیمت نفت

با توجه به رکود اقتصادی و پیش بینی های اوپک انتظار می­رود قیمت هر بشه نفت برنت در سال 2020 به 62 دلار برسد. اما این کاهش قیمت به چه دلیل رخ میدهد؟

برخلاف آنکه بسیاری از اتفاقات بازار بورس را به جنگ تجاری چین و آمریکا و رویه حال این دو کشور ربط میدهیم، اما کاهش قیمت نفت تنها تحت تاثیر این امر نیست.

کاهش قیمت نفت طبق پیش بینی اوپک بیشتر از همه به کاهش تقاضا بر میگردد. کاهش قیمت نفت به حرضه بیشتر از تقاضا برمیگردد. در پی این اتفاق اوپک و متحدانش تولیدات نفتی خود ا کاهش داده اند. این کاهش تولید نفت میتواند میزان عرضه و تقاضا را متعادل کند و بر حفظ قیمت نفت تاثیر میگذارد.

در گزارشی اوپک اعلام کرده است که دورنمای زیرساخت های بازار در سال جاری بدبینانه است. و در حال حاضر بازار نفت از یک دوره عرضه بیش از حد عبور کرده است. اوپک و متحدانش نیز تمام تلاش خود را برای حمایت از قیمت نفت انجام می­دهند. برای رسیدن به این هدف تمام اعضای اوپک تعهد داده اند تا تولید خود را کاهش دهند.

روسیه و سایر متحدان اوپک  به کاهش 1.2 میلیون بشکه در روز از تولیدات خود متعهد شده اند تا بتوانند قیمت نفت را در تعادل حفظ کنند. این قرارداد تا مارس 2020 بین اعضای اوپک تمدید شده است. طبق این قرارداد انتظار می­رود اوپک بتواند بازار جهانی نفت را برای سال آینده در تعادل حفظ کند و از کاهش بیش از حد قیمت نفت جلوگیری کند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.