قیمت طلا به کجا خواهد رسید

انفجار قیمت طلا یا ثبات

در هفته گذشته طلا با صعود خود و رسیدن هر انس به 1500 دلار بازار را غافل گیر کرد. اما پیش بینی ها متفاوت است و احتمال میرود افزایش قیمت طلا در بازار جهانی همچنان ادامه یابد.

طلا در هفته گذشته خود را به مرز 1500 دلار به ازای هر انس رساند و با رشد 3.5 % خود توانست به اوج قیمت برسد. این امر به دلیل تنش ها و جنگ تجاری آمریکا و چین است و این اتفاقات بعد از توییت ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا مبنی بر تعرفه 10% بر واردات کالاهای چینی رخ داده است.

به گفته فیلیپ استرایبل: طلا ممکن است هفته جاری شاهد حرکت انفجاری به سطح قیمت بالاتری باشد. و همچنین گفته است کاهش نرخ های بهره آمریکا نقش بسیار پررنگ و مهمی در افزایش قیمت طلا داشته است.

احتمال میرود با وضعیت فعلی بازار قیمت طلا بالاتر نیز رود زیرا مسیر برای حرکت صعودی آن هموار است. اگر هر انس طلا بتواند به قیمت 1516 دلار برسد و آن را رد کند می­تواند تا 1550 دلار یک حرکت جهشی داشته باشد.

با بالا رفتن ارزش طلا بازده اوراق قرضه آمریکا به پایین ترین حد خود در سه سال اخیر رسیده است و ریسک‌های ژئوپلیتیکی رو به افزایش است و نگرانی‌ها نسبت به وضعیت اقتصاد صنعتی استمرار دارد.

اما برخی از تحلیلگران روند افزایش فعلی طلا را زیر سوال برده اند. به عنوان مثال بیل باروچ، رئیس شرکت “بلو لاین فیوچرز” گفت است سرمایه‌گذاران نباید فراموش کنند که به سودگیری از رشد اخیر قیمت بپردازند حتی اگر طلا به سوی صعود تا مرز ۱۵۸۰ دلار در حرکت باشد.

اما نظر کالین همیلتون، مدیرکل تحقیقات کالا در شرکت “بی ام او کپیتال مارکتس” متفاوت است. “وی اظهار کرده است: سطح ۱۵۰۰ دلار برای طلا فوق العاده است و ریسک‌های بلندمدت به سوی صعود بالاتر قیمت تمایل دارند. فضای بازار به نفع رشد قیمت طلا مانده و تمایلی عواملی که به افزایش قیمت طلا منجر شده‌اند هنوز وجود دارند. بازده اوراق قرضه پایین رفته، ریسک‌های ژئوپلیتیکی رو به افزایش است و نگرانی‌ها نسبت به وضعیت اقتصاد صنعتی استمرار دارد.”

تنش­های تجاری

اما این افزایش قیمت ها و کاهش نرخ بهره آمریکا ناشی از چیست؟ تمامی این اتفاقات به تنش­های بین چین و آمریکا برمی­گردد. بعد از توییت ترامپ و پاسخ محکم و کوبنده چین مبنی بر معلق کردن خرید محصولات کشاورزی از چین و ایجاد اختلاف قیمت یوآن و دلار ، سرمایه گذاران به سمت خرید طلا هجوم بردند.

“بنجامین تال، نایب رئیس اقتصاددان شرکت “CIBC کپیتال مارکتس” گفته است: این اختلاف تجاری بعید است به زودی حل شود که به معنای استمرار ریسک گریزی در بازار خواهد بود.”

اما این تنش ها به همین جا ختم نمی­شود و اتفاقات آینده باز هم بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد.  اولین اتفاق به 20 اوت برمی­گردد که فرصت همکاری آمریکا با هوواوی به پایان می­رسد و احتمال تمدید آن وجود ندارد. و این اتفاق یک تنش تجاری شدید را ایجاد خواهد کرد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.