فرآیند آندایزینگ (آندش) چیست؟

فرآیند آندایزینگ (آندش) چیست؟

در این مبحث قصد داریم‌ به بررسی فرآیند آندایزینگ (آندش) بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

فرآیند آندایزینگ (آندش)

فرآیند آندایزینگ فرآیندی است که بر روی ماده لایه ای از جنس اکسید آلومینیوم تشکیل می دهد‌. هر چند این فرآیند برای مواد پایه دیگر هم اثر دارد؛ ولی بیشترین پاسخ این فرآیند توسط آلومینیوم نشان داده می شود. اکسید آلومینیوم به اندازه آلومینیوم رسانا نیست؛ به همین دلیل می توان از آن به عنوان عایق الکتریکی استفاده کرد.

لازم به ذکر است که طی این فرآیند مقاومت زیر لایه ی آلومینیوم که در زیر سط آندایز شده قرار دارد؛ افزایش پیدا نمی کند. این فرآیند در سال ۱۹۲۰ برای اولین بار و به عنوان یک روش جلوگیری از خوردگی اجزایی از جنس آلومینیوم انجام شد.

از این روش برای مقاومت در برابر سایش، خوردگی و رنگ آمیزی آلومینیوم استفاده می شود. این فرآیند بسته به ماهیت الکترولیت مورد استفاده باعث تشکیل دو لایه‌ی اکسیدی و متخلخل بر روی سطح فلزات می‌شود.

انواع روش های آندایزینگ

آندایزینگ هدایت شده با پیش الگو

 در این روش قبل از اجرای فرآیند بر روی سطح صیقلی فاز الگویی ایجاد می کنند. با این الگو پوشش حاصل از فرآیند نظم ایده آلی پیدا می کند. برای ایجاد الگوی روی فلز از فرآیندهای مختلفی استفاده می شود که به شرح زیر است:

 

انواع روش های آندایزینگ

 

دندانه گذاری سطحی: یکی از روش های انجام فرآیند آندایزینگ دندانه گذاری است. در این روش با نو تیز پروب میکروسکوپ پراب روشی روی سطح فلز دندانه گذاری می کنند. هر نمونه ای باید جدا دندانه گذاری شود. این روش زمان بر بوده و اغلب برای کاربردهای حساس و آزمایشگاهی استفاده می شود.

لیتوگرافی: از دیگر روش های اجرای الگو عملیات لیتوگرافی است. طی این عملیات سطح فلز با مهر حکاکی می شود. این مهر آرایه های برجسته دارد که قابلیت نقش بندی چند باره در سطح فلزات را دارند. بعد از انجام این کار بر سطح فلزی آرایه فرو رفته ایجاد می شود که عمق آن با توجه به کاربرد می تواند تا ۲۰ نانومتر برسد. آرایه های مختلفی چون مثلثی، مربعی و شش گوش را می توان ایجاد کرد.

آندایزینگ خودآرایی: در این روش حفره های پوشش آندایزی به طور خودآرا توسط اعمال ولتاژ به سلول الکتروشیمیایی به وجود می آیند. آرایه های ایجاد شده در این روش به شکل استوانه هستند که هر کدام از آن ها در مرکز یک سلول شش گوشه قرار دارند. این حفره ها به صورت عمود بر سطح فلز زیرین رشد می کنند. بدین گونه که با اعمال میدان الکتریکی لایه اکسیدی در فصل مشترک اکسید الکترولیت کم کم حل شده و در فصل مشترک اکسید فلز کم کم رشد می کند.

 

کاربرد فرآیند آندایزینگ

 

کاربرد فرآیند آندایزینگ

بهتر است بدانید فرآیند آندایزینگ را در موارد زیادی استفاده می کنند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی آلیاژهای خاص از آلومینیوم از این فرآیند استفاده می شود. همچنین این فرآیند برای آلیاژهای آلومینیومی که در معرض محیط های دریایی هستند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای دیگر این فرآیند به استفاده در سازه های دکل، اجزای اسکله و بدنه کشتی ها اشاره کرد. همچنین این فرآیند برای کنترل سایش هم مورد استفاده قرار می گیرد. لایه اکسید آلومینیومی که بر سطح آلومینیوم ایجاد می شود؛ مقاومت آن در برابر سایش را بالا می برد.

در مواردی که اجزای آلومینیومی تماس زیادی با دیگر مواد دارند برای بهبود مقاومت در برابر سایش از این فرآیند استفاده می شود. رنگ آمیزی آلومینیوم از کاربردهای دیگر فرآیند آندایزینگ است. همچنین می توان از این فرآیند در پوشش­ دهی تجهیزات صنایع مختلفی چون پزشکی، هوافضا، دریایی و خودرو که در معرض آسیب پذیری، خوردگی، سایش، خراش هستند استفاده کرد. در نتیجه این کار باعث افزایش طول عمر، دوام و بازدهی بیشتر قطعه کاری می شود.

طریقه انجام فرآیند آندایزینگ

فرآیند آندایزینگ یک فرآیند الکتروشیمیایی محسوب می شود. در این فرآیند آلیاژ آلومینیوم را در مخزنی پر از محلول الکترولیت غوطه ور می کنند. این محلول حاوی اسید است و نوع اسید به کاربرد فلز بستگی دارد. بعد از غوطه ورسازی از میان آلومینیوم یک جریان الکتریکی عبور می کند. این آلومینیوم آندایز شده به عنوان آند یا یک قطب مثبت عمل می کند‌.

همچنین یک کاتد یا قطب منفی که اغلب از جنس آلومینیوم یا سرب است درون‌ مخزن قرار دارد. جریان الکتریکی باعث می شود آلومینیوم اکسید شود. در نتیجه این فرآیند لایه اکسید آلومینیومی به دست می آید. ضخامت این لایه از لایه اکسیداسیون طبیعی ضخامت بیشتری دارد.

 

طریقه انجام فرآیند آندایزینگ

 

آشنایی با فروشگاه تخصصی آهن هایپر

فروشگاه تخصصی آهن هایپر ارائه دهنده انواع محصولات مورد نیاز برای ساخت و ساز می باشد. برخی از این محصولات می توان به انواع میلگرد، نبشی، تیرآهن نرمال، پروفیل و انواع تیرآهن و … اشاره کرد. شما مخاطبین گرامی برای تهیه و خرید این محصولات با اطمینان از کیفیت آن می توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ اقدام نمائید. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید و مشاوره های لازم را دریافت نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

اهداف آنادایز کردن آلومینیوم و مراحل آن

https://ahanhyper.com//?p=46076

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + بیست =

کلید اسکرول خودکار به بالا