علت آشفتگی های بازار بورس

آشفتگی بازار بورس ناشی از چیست

دماسنج بازار اصلی بورس در چند روز گذشته با تغییرات بسیاری همراه بوده است و موجب سردرگمی بورس بازان شده است. سه عامل موجب ایجاد این روند شده است.

ورود سهام داران جدید

یکی از عواملی که موجب این سردرگمی شده است ورود تعداد بالای سهامداران جدید به تالار سهام است. از آنجایی که سهام داران جدید به بازار ناآشنا هستند و از قدرت تحلیل بازار ضعیفی برخورداراند. در سال گذشته شاهد ورود تعداد زیادی از تازه واردها به بازاربودیم. از طرفی دیگر عرضه های اولیه نیز با استقبال روبرو بودند. افزایش 3.5 برابری شرکت کنندگان در عرضه های اولیه رشد چشم گیر فعالان بورسی را نشان می­دهد.

اما افراد تازه وارد به پیروی از سایرین اقدام به خرید سهام می­کنند و این امر موجب می­شود تا دماسنج بازار تغییراتی نشان دهد. اگر بخواهیم نگاهی کلی به تازه واردها داشته باشیم، میبینیم که تازه واردها به دو شیوه که هر دو غیر اصولی است در بورس فعالیت میکنند. گروه اول: با نگاه به رفتار دیگران تغییر موضع می­دهند و وارد صف های طولانی می­شوند. برخی از تازه وارد ها شروع به تحلیل میکنند و الگویی را در می­آورند و لقب استاد بودن را توسط سایرین به خود اختصاص میدهند و سایر تازه کاران نیز آز آنها پیروی میکنند. اما کم تجربه بودن و نداشتن تحلیل قوی موجب میشود بازار نوسانات بسیاری را به خود ببیند.

روش دوم تازه واردها واکنش به کوچک ترین اخبار است. واکنش های شدید به کوچکترین اخبار موجب تغییر روند بازار می­شود به‌ طوری که در انتهای هر روز شاهد نمادهایی با قیمت پایانی مثبت و آخرین معامله منفی یا بالعکس هستیم.

گران سکوت تحلیل

دومین عامل موجب این نوسانات شده است سکوت تحلیلگران توانا و قوی بازار است. این سکوت موجب عدم اطمینان بورس بازار در معاملات میشود. بازار بورس با دو دسته تحلیلگر روبرو است، دسته اول با لقب استاد که همان تازه واردهای تحلیلگر هستند و دسته دوم تحلیلگران توانا ! تعداد تحیلگران توانا بسیار کمتر از استادان تازه کار است. اما این گروه از تحلیلگران اقدام به جودهی و شلوغ کاریی نمیکنند و گاهی نیز سکوت را ترجیح میدهند.

تلاطم بازار جهانی

در چند ماه گذشته در بازار جهانی با نوسانات بسیاری همراه بوده ایم. اخبار سیاسی که موجب افزایش قیمت طلای جهانی و کاهش قیمت نفت شد و بر بازار بورس تاثیر گذار بود. از میان اتفاقات سیاسی میتوان به جنگ تجاری چین و امریکا اشاره کرد. این اتفاق هم خود نگران کننده بود و هم بر نرخ رشد اقتصاد آلمان تاثیر گذاشت. کاهش یک دهمی نرخ رشد اقتصادی آلمان موجب نگرانی رکود اقتصادی و افزیش قیمت طلا شد. حال نیز خبر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا عاملی برای رشد دلار و تحت فشار قرار گرفتن کامودیتی ها شده است.

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.