عبور از چالش های صنعت فولاد، با صادرات و حمایت دولت امکان پذیر است

نیاز صنعت فولاد به حمایت دولت

روز گذشته همایش عبور از بحران صنعت فولاد و متالوژی در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد. در این همایش مشکلات صنعت فولاد مطرح شد. در این جلسه و پس از بررسی ها نتیجه بر آن شد تا دولت جهت حل مشکلات از صنعت فولاد حمایت همه جانبه داشته باشد. اصفهان از جمله شهرهای صنعتی کشور است و در این شهر بیش از هزار واحد فولادی و صنایع وابسته به آن مشغول به فعالیت هستند. استان اصفهان رتبه دوم صنعت کشور از منظر فولاد را به خود اختصاص داده است.

همایش عبور از بحران صنعت فولاد و متالوژی

در همایش عبور از بحران صنعت فولاد و متالوژی مسایل بسیاری مطرح شد و کارشناسان و فعالان این صنعت در خواست های خود را مطرح کردند. کارشناسان در همایش” عبور از بحران صنعت فولاد و متالورژی” که در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد حمایت همه جانبه دولت برای حل مشکلات صنعت فولاد کشور را اجتناب ناپذیر دانستند.

یکی دیگر از درخواست های کارشناسان و فعالان حوزه اقتصادی فولاد ایجاد یک ستاد فولادی است. فعالان این حوزه درخواست کردند تا ستاد فولادی با ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت و فعالان صنعت فولاد، معدن کاران و تشکل های اقتصادی تشکیل شود. علت درخواست این ستاد کم توجهی دولت به بخش خصوصی و وجود مشکلات فعلی است.

تحریم و صادرات

در همایش عبور از بحران صنعت فولاد و متالورژی مهدی کرباسیان، رئیس شورای سیاستگذاری همایش عبور از بحران صنعت فولاد و متالورژی بیان کرد ” تحریم واقعیتی است که وجود دارد و ‌همه آن را در زندگی روزمره لمس می‌کنند که با وجود تحریم‌ها موفقیت‌های خوبی هم به دست آوردیم.”

تحریم ها و شرایط اقتصادی حاکم در لحظه حال، صادرات محصولات فولادی را سخت و پیچیده کرده است. بسیاری از کشور ها تمایل به خرید از ایران را ندارند و آنهایی که پایه معامله می­آیند در نحوه پرداخت با مشکل مواجه می­شوند. اما با تمام این مشکلات حدود 4.5 میلیارد دلار در سال گذشته صادرات داشته ایم. این میزان صادرات در شرایط تحریم نشان دهنده ظرفیت و پتانسیل بالای صادرات فولاد ایران است. همچنین اگر تصمیمات توسط افراد غیرکارشناس گرفته نمی­شد صادرات تا 50 درصد افزایش می­یافت. اما نیاز است تا در شرایط تحریم تصمیمات درستی گرفته شود تا به صنعت و اقتصاد کشور لطمه ای وارد نشود.

کاهش ارزش پول ملی دری برای توسعه صادرات باز کرد

در چند ماه اخیر شاهد افزایش قیمت دلار با شیب بالا و در پی آن کاهش ارزش پول کشورمان بودیم. اگر بخواهیم نگاهی مثبت گرا بر این اتفاق داشته باشیم می­توانیم به توسعه بازار صادرات اشاره کنیم. در حال حاضر کاهش ارزش پول ملی موجب شده است تا روند صادرات سرعت گیرد و در پی آن سودآوری خوبی برای معدن کاران و فولاد سازان به همراه داشته است. هر چند کاهش ارزش ملی پول کشور مشکلاتی را با خود آورده است اما گسترش صادرات می تواند با ارزآوری خود مشکلات این صنعت را برطرف کند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.