ضایعات فلزی آهنی و غیرآهنی

ضایعات فلزی آهنی و غیرآهنی

ضایعات فلزی به دو دسته ضایعات فلزی آهنی مانند آهن یا فولاد و ضایعات فلزی غیرآهنی تقسیم می شوند که این گروه شامل آلومینیوم، مس و طلا می باشد. در حالی که هر دو نوع کاربردهای زیادی دارند، از آنجایی که ترکیب شیمیایی آنها متفاوت است، ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند.

ضایعات فلزی آهنی یا غیرآهنی

وقتی صحبت از جمع آوری ضایعات می شود، تفاوت بین فلزات آهنی و غیر آهنی نیز مهم است. نکته اصلی که ممکن است مورد توجه جمع آورنده ی ضایعات باشد، موضوع قیمت ضایعات است. فلزات غیر آهنی کمیاب تر هستند، بنابراین به طور کلی می توان قیمت بهتری برای آنها داشت. اما از آنجایی که فلزات آهنی اغلب در ساخت و ساز استفاده می شوند، اغلب در مقادیر بیشتری یافت می شوند که فروش آنها را سودمندتر می کند.

از آنجایی که هر دو نوع فلز ویژگی ها و کاربردهای متفاوتی دارند، جدا نگه داشتن آنها بسیار مهم است. اگرچه هر دوی آنها را می توان بارها و بارها بدون از دست دادن هیچ یک از ویژگی های خود بازیافت کرد، اما اگر می خواهند خواص خود را حفظ کنند، نباید آنها را مخلوط کرد. به همین دلیل است که یافتن راه‌های جدید و مؤثرتر برای سریع‌تر و کارآمد کردن فرآیند مرتب‌سازی ضروری است.

 

تفاوت بین ضایعات فلزی آهنی و غیرآهنی

 

تفاوت بین ضایعات فلزی آهنی و غیرآهنی چیست؟

این مقاله به بررسی ضایعات فلزی آهنی و غیرآهنی می پردازد و به شما کمک می کند تا همه چیزهایی را که در مورد هر نوع باید بدانید. دریابید که آنها چه هستند، چه تفاوتی با یکدیگر دارند، آیا قابل بازیافت هستند یا خیر و موارد دیگر.

ضایعات فلزی آهنی چیست؟

ضایعات فلزی آهنی به هر ضایعات فلزی اطلاق می شود که حاوی آهن باشد. آن ها به دلیل استحکام کششی و دوام مورد توجه هستند، بنابراین اغلب پس از بازیافت در ساخت و ساز مسکن، لوله کشی در مقیاس بزرگ و ظروف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

ضایعات فلزی غیر آهنی چیست؟

از سوی دیگر، ضایعات فلزی غیر آهنی حاوی آهن نیستند. آن ها بسیار چکش‌خوارتر و سبک‌تر از ضایعات فلزی آهنی هستند، و به‌ویژه پس از بازیافت برای استفاده در جاهایی که به استحکام نیاز است اما وزن باید در نظر گرفته شود، مانند صنعت هواپیماسازی مناسب هستند.

خواص ضایعات فلزی آهنی و غیرآهنی

  • مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی

ضایعات فلزی آهنی عموماً دارای محتوای کربن بالایی هستند که در نتیجه در مواجهه با عناصر در برابر زنگ زدگی آسیب پذیر می شوند.

از آنجایی که ضایعات فلزی غیرآهنی فاقد آهن هستند، به طور طبیعی مقاومت بیشتری در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند. این باعث می شود آن ها پس از بازیافت برای استفاده در مواردی مانند ناودان ها و سقف ها ایده آل باشند.

  • خواص مغناطیسی ضایعات فلزی آهنی و غیر آهنی

اکثر ضایعات فلزی آهنی دارای خواص مغناطیسی هستند که پس از بازیافت آن ها را در ساخت وسایل موتوری و الکتریکی بسیار مفید می کنند.

ضایعات فلزی غیر آهنی مغناطیسی نیستند. این باعث می شود آن ها پس از بازیافت برای استفاده در برنامه های الکترونیکی و سیم کشی مناسب باشند.

 

خواص ضایعات فلزی آهنی و غیرآهنی

 

وزن ضایعات فلزی آهنی و غیر آهنی

 ضایعات فلزی آهنی سنگین تر از همتایان غیر آهنی خود هستند.

ارزش ضایعات فلزی آهنی و غیر آهنی

ضایعات فلزی غیرآهنی معمولاً گرانتر از ضایعات فلزی آهنی هستند. این به این دلیل است که آن ها تقاضای بالاتری دارند و کاربرد بیشتری حتی پس از بازیافت نسبت به ضایعات فلزی آهنی دارند.

بازیافت ضایعات فلزی آهنی و غیرآهنی

ضایعات هر دو فلز غیر آهنی و آهنی قابل بازیافت هستند. ضایعات فلزی غیرآهنی را می توان بارها و بارها بازیافت کرد زیرا در طول فرآیند بازیافت هیچ گونه خاصیت شیمیایی را از دست نمی دهند. در صورتی که ضایعات فلزی آهنی باید ذوب شوند، خالص شوند و سپس به شکل بلوک های جامد فشرده شوند.

از آنجایی که فلزات غیر آهنی نسبتا کمیاب هستند، مهم است که ضایعات غیر آهنی بازیافت شوند. با این حال، تمام ضایعات فلزی باید بازیافت شوند، زیرا به کاهش میزان زباله های ارسالی به محل دفن زباله، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، محافظت از محیط زیست و صرفه جویی در انرژی در استخراج منابع طبیعی کمک می کند.

نمونه ها و موارد استفاده از ضایعات فلزی آهنی پس از بازیافت

برخی از رایج‌ترین نمونه‌های استفاده از ضایعات فلزی پس از بازیافت آهنی عبارت اند از:

فولاد، چدن و آهن فرفورژه

  • فولاد

فولاد که به دلیل چقرمگی و ماشین کاری بودن مشهور است، به طور گسترده در صنایع ساختمانی و تولیدی استفاده می شود.

  • چدن

چدن سخت و مقاوم در برابر سایش، برای استفاده در انواع کاربردها از ظروف پخت و پز گرفته تا لوله های آب و ماشین ابزار عالی است.

  • آهن فرفورژه

کمی متفاوت با سایر فلزات آهنی، آهن فرفورژه در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاومت می کند. اغلب برای نرده استفاده می شود.

 

بازیافت ضایعات فلزی غیرآهنی و آهنی

 

نمونه ها و موارد استفاده از ضایعات فلزی غیرآهنی پس از بازیافت

آلومینیوم، مس و سرب از رایج ترین انواع ضایعات فلزی غیرآهنی هستند.

  • آلومینیوم

آلومینیوم نه تنها سبک وزن است، بلکه می توان آن را به راحتی ماشینکاری و جوش داد. در ساخت هواپیما و همچنین قوطی های غذا، اتومبیل و ظروف آشپزخانه استفاده می شود.

  • فلز مس

مس بسیار انعطاف پذیر، چکش خوار و رسانای خوب گرما و الکتریسیته است، مس یک انتخاب مطلوب برای سیم کشی برق است.

  • سرب

سرب نقطه ذوب پایین و استحکام کششی پایینی دارد. معمولاً در کابل های برق، باتری ها و لحیم کاری استفاده می شود.

ضایعات فلزی آهنی و غیرآهنی در بازیافت بسیار مورد توجه است. این به این دلیل است که مقدار انرژی صرفه جویی شده توسط بازیافت در مقایسه با استخراج سنگ معدن فلزی جدید قابل توجه است. برای مثال، بازیافت آلومینیوم تنها به 5 درصد انرژی مورد نیاز برای تولید آلومینیوم بکر نیاز دارد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

انواع ضایعات فولاد

https://ahanhyper.com//?p=43906

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

کلید اسکرول خودکار به بالا