صادرات فولاد در شرایط تحریم

تاثیر شرایط تحریم بر صادرات فولاد

چشم انداز 1404 برای برای صادرات محصولات فولادی، تولید 55 میلیون تن فولاد و صادرات حداقل 25 میلیون تن محصولات فولادی است. ایران از سال 2015 برنامه توسعه فولاد را پیش برده است تا به هدف 55 میلیون تن در سال برسد.اما اکنون با شرایط اقتصادی و تحریم ایران و از دست رفتن بازارهای جهانی، رسیدن به هدف تعیین شده امری مشکل است. همان طور که مشخص است استمرار تحریم­های آمریکا بر بازار محصولات فولادی تاثیر منفی می­گذارد. بیشترین تاثیر منفی نیز بر بخش­های خودروسازی و انرژی وارد می­شود.

مشکلات صنعت فولاد

متاسفانه تحریم ها بر صنعت فولاد تاثیر گذاشته است. یکی از مشکلات محدود شدن قطعه سازان است. در این امر لازم است توان داخلی کشور را بالا ببریم. اما در مورد صادرات با مشکل اصلی مواجه هستیم. مشکل اصلی، تحریم صادرات فلزات است. در مسیر رسیدن به تولید 55 میلیون تن، همراهی شرکت های اروپایی نیز پیش بینی می­شد. اما متاسفانه به دلیل تحریم ها امکان همکاری با شرکت­های اروپایی وجود ندارد.

از مشکلات داخلی نیز می­توان به دستورالعمل ها و قوانین گمرک، زیرساخت ها و نحوه تخصیص تسهیلات به صادرکنندگان اشاره کرد.

تمامی این عوامل موجب شده است تا سرعت رسیدن به هدف چشم انداز 1404 کندتر شود. اما برای مقابله با این مشکلات چه باید کرد؟

واکنش به تحریم ها

شرایط فعلی اقتصادی و تحریم­های حال حاضر وضعیت سختی را برای صادرات فولاد پیش آورده است. اما چگونه میتوانیم سهم خود از بازارهای جهانی را به دست آوریم.

از آنجایی که شرایط اقتصادی کشور در حال رکود است و پروژه های عمرانی تقریبا تعطیل هستند، لازم است از ظرفیتهای صادرات استفاده کنیم و آن را نیز افزایش دهیم. با افزایش صادرات میتوانیم به دو هدف نزدیک شویم، یکی  رسیدن به چشم انداز 1404 و دیگری ورود ارز به داخل کشور است. با افزایش صادرات و ورود ارز به داخل کشور تولیدات داخل نیز جان می­گیرد.

در حال حاضر تمرکز فولاد سازان کشور بر آن است تا از تمام ظرفیت های موجود برای دور زدن تحریم ها و استفاده از ظرفیت های قانونی برای صادرات استفاده کنند.

در میان استان های تولید کننده فولاد، فولاد مبارکه یکی از قطب های فولاد سازی کشور است و از موفق ترین واحدهای صنعتی و تولیدی کشور است، و حجم بالایی از سرمایه فولاد کشور در این بخش وجود دارد. در این باره مدیر عامل فولاد مبارکه حمیدرضا عظیمیان گفته است: ” حریم‌ از اتفاقاتی است که قبل از این دوران نیز با آن مواجه بوده‌ایم همچنان که پیش از این نیز صنایعی همچون فولاد و پتروشیمی ایران توسط آمریکا تحریم شده بود. اکنون نیز آمریکا باهدف فشار به تولیدات استراتژیک کشور ازجمله فولاد چنین تحریم‌هایی را اعمال کرده است اما تلاش آمریکا در ایجاد تحریم‌های سنگین علیه صنعت فولاد ایران نیز نتوانست مانعی در اراده فعالان این صنعت ایجاد کند.” هر چند بسیاری از کشورهای شمال اروپا و کانادا از ایران فولاد خریداری نمی­کنند اما فروش به کشور های جنوب اروپا ادامه دارد.

هرچند که تحریم شرایط صادرات را سخت کرده است اما همچنان امکان صادرات فولاد وجود دارد و صادرکندگان باید به دنبال بازارهای جدید را پیدا کنند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.