صادرات سنگ آهن و واردات آهن آلات و مشکلات صنعت فولاد

صادرات سنگ آهن، ماده اولیه محصولات فولادی

ایران کشوری پر از نعمت و فراوانی است که دارای معادن بسیاری است. سنگ آهن ماده اولیه تولید محصولات فولادی است و صنعت فولاد نیز از صنایع مهم کشور است. خوشبختانه ایران از نظر معادن سنگ آهن غنی است و دهمین کشور دارای ذخایر سنگ آهن در جهان است. اما متاسفانه ما نتوانسته ایم بهره برداری مطلوبی از این معادن داشته باشیم.

صادرات و واردات محصولات فولادی

صادرات را به طورکلی می­توان به صادرات مواد اولیه و صادرات محصول نهایی تقسیم کرد. به حتم صادرات محصول نهایی ارزش افزوده بیشتری دارد و صرفه اقتصادی آن بیشتر از صادرات مواد اولیه است. اما برای صادرات محصول نهایی باید توانایی تولید و عرضه وجود داشته باشد. اگر در ایران، زنجیره برداشت سنگ آهن تا تولید فولاد تکمیل شود، به راحتی می­توانیم محصولات فولادی صادر کنیم. با صادرات محصولات فولادی علاوه بر ارزش افزوده بیشتر محصول، مشکل بیکاری را نیز می­توان حل کرد. زیرا برای تولید نیاز به نیروی کاری بیشتر از نیروی کار فعلی است. از طرفی دیگر صادرات محصولات فولادی می­تواند جایگزین صادرات نفت شود. این خود نیز حائز اهمیت است.

صادرات سنگ آهن و واردات آهن آلات

در حال حاضر کشورمان صادرکننده سنگ آهن است و سنگ آهن به طور خام از معادن به بسیاری از کشورها به خصوص چین صادر میشود. اما متاسفانه همین سنگ آهن به شکل محصول نهایی، فولاد و آهن آلات، با قیمتی بالاتر به کشور بر میگردد. اما خبر بد دیگر این است، که در حال حاضر بخشی از واحدهای بزرگ تولیدی کشورمان به علت کمبود مواد اولیه تعطیل شده اند. این امر دلیل بر آن است که باید از یک رویه جدید پیروی کنیم و صادرات مواد اولیه را کنترل کنیم.

متاسفانه در حال حاضر میان زنجیره های تولید فولاد توازنی جهت توسعه وجود ندارد. لازم است محدودیت هایی برای صادرات سنگ آهن در نظر گرفته شود. که این اتفاق نیز افتاده است و قرار است از مهر ماه عوارض 25 درصدی از صادرات سنگ آهن اخذ شود. از طرف دیگر لازم است تا با این سیاست گذاری جدید، آزادسازی قیمت سنگ آهن نیز به صورت تدریجی صورت گیرد.

افزایش بهره برداری از معادن یا ایجاد کارخانه

باید در نظر گرفت که معادن ذخایری تجدید ناپذیراند و در صورت بهره برداری غیر اصولی نمیتوان امیدی به وجود همیشگی آنها داشت. متاسفانه در حال حاضر معادن و ذخایر سنگ آهن روندی نزولی را پیش گرفته اند و لازم است میزان بهره برداری را مدیریت کنیم تا با مشکلاتی جدی تر مواجه نشویم.

از جهتی دیگر نیز می­توان به این امر نگاه کرد و آن هم نگاه اشتغال زایی است. افزایش بهره برداری ازمعادن نمی­تواند موجب اشتغال زایی شود اما در صورت ایجاد کارخانه در زنجیره فولاد، می­توانیم اشتغال زایی گسترده ای در کشور داشته باشیم.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.