امروز : شنبه 06 جولای 2024

[smartslider3 slider="2"]

سپری آهنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز

سپری ها یکی از انواع پروفیل می باشند که به شکل T است. این پروفیل از دو ورق عمود بر هم تشکیل خواهد شد و ورق عمودی را جان سپری، ورق افقی را نیز بال سپری می گویند.

توجه داشته باشید سپری ها کاربردهای گسترده ای دارند اما در صنعت ماشین آلات استفاده از این پروفیل اولین گزینه مورد نظر می باشد. در این مطلب قصد داریم سپری آهنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

یکی از محصولاتی که برای ساخت درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد؛ سپری می باشد. توجه داشته باشید ضخامت پروفیل های لنگه دری یا همان سپری از ۰.۹ تا ۲.۵ میلیمتر تولید و عرضه می‌شود. سایز ۲ میلیمتری ان نسبت به سایز‌های دیگر بیشترین کاربرد را از آن خود کرده است.

 

سپری آهنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز

 

استاندارد های سپری

سپری ها معمولاً استانداردهای مختلفی دارند که برخی از این استاندارد ها عبارتند از:

  • استاندارد DIN5951
  • استاندارد DIN EN 10055

سپری آهنی

در ادامه مبحث سپری آهنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز باید ذکر کنیم سپری آهنی یا پروفیل T معمولاً یک سطح مقطع آهنی می باشد که از آن در ساختمان سازی و صنعت به وفور استفاده می شود. به طور کلی می‌توان گفت سطح مقطع در ساخت درب و پنجره های مختلف همچنین برای اتصالات پل ها به ستون ها، ساخت سازه های فلزی ستون.

در اسکلت گلخانه ها، سقف‌های شیشه‌ای و خرپا مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بهتر است بدانید خرپا سازهای سلب از واحدهای مثلثی شکل می باشد که از اتصال اجزای باریک و بلند ساخته خواهد شد.

ابعاد سپری

همانطور که ذکر شد سپری ها معمولاً در ابعاد و ضخامت های متنوعی تولید و روانه بازار می شود. همانطور که در ابتدا عرض کردیم این محصول فولادی در ضخامت های ۰.۹ تا ۲.۵ میلیمتر تولید و روانه بازار می‌شود که در صنایع سایز ۲ میلیمتر آن بیشترین کاربرد را دارد.

به طور کلی می‌توان گفت سپری ها را با معیار اندازه لبه مقطع آن ها که بر حسب میلیمتر است نامگذاری خواهند کرد. معمولا اندازه سطح مقطع سپری ها با اندازه دیواره آن ها به صورت برابر و یکسان می باشد. به عنوان مثال در صورتی که اندازه لبه های سپری ۱۰۰ میلی متر باشد به سپری نمره ۱۰ گفته خواهد شد.

به طور کلی طول استاندارد سپری ها ۶ تا ۱۲ متر خواهد بود که طول ها نیز بر حسب تقاضای مشتریان تولید و عرضه می‌شود. بهتر است بدانید سپری ها از نظر ظاهری به دو شکل لبه گرد و لبه تیز تولید و عرضه می شوند.

انواع سپری آهنی

بهتر است بدانید سپری ها بر اساس تولید به دو دسته فابریک و نوردی تقسیم‌بندی می‌شود. همچنین از نظر جنس نیز در پنج جنس آهن، مس، آلومینیوم، برنج و استیل تولید و روانه بازار می‌شود. توجه داشته باشید سپری آهنی با فابریک تنها در وزن آن ها تفاوت دارد که وزن سپری آهنی معمولاً سپری فابریک کمتر بوده و از لحاظ ظاهری نیز به سه دسته تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

  1. سپری با اضلاع متساوی اسپری ها دارای عرض و ارتفاع یکسان می باشد.
  2. سپری با اضلاع نامتساوی که در ان ارتفاع نصب عرض ان می باشد
  3. سپری با ارتفاع زیاد

تولید سپری آهنی

برای تولید سپری آهنی معمولا در ابتدا شمش فولادی یا شمش بلوم با مقطع و طول مشخص به درون کوره های حرارتی نورد ریخته خواهد شد. پس از رسیدن به درجه حرارت مورد نیاز و عبور از قفسه های نورد ابتدایی که به آن غلطک گفته می‌شود مقطع آن کاهش پیدا کرده و باعث می‌شود تا به طول آن افزوده شود. در پایان نیز از قفسه های نورد میانه عبور کرده و به شکل سپری تبدیل خواهد شد.

سپس توسط دستگاه های برش در طول های مختلف برش داده می شود. بهتر است بدانید بلوم یا شمش از فرآورده‌های میانی نورد فولاد از سطح مقطع آن بزرگتر زیر 230 سانتی متر مربع می باشد. سطح مقطع مربع با عرض بیشتر از ۱۵ سانتیمتر و کمتر از ۳۰ سانتی متر خواهد بود. بهتر است بدانید از بلوم برای ساخت ریل، تیرآهن، قوطی، نبشی، ناودانی، سپری و … استفاده خواهد شد.

 

سپری آهنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز

 

کاربرد سپری آهنی در صنعت ساخت و ساز

در ادامه مبحث سپری آهنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز باید ذکر کنیم که سپری ها معمولاً در کاربردهای بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال در جاهای مختلفی مثل اتصالات پل ها به ستون ها، ساخت سازه های فلزی ستون، در اسکلت گلخانه ها، سقف های شیشه ای و خرپا ها و … از جمله کاربردهای می‌باشد که سپری آهنی در آنجا مورد استفاده قرار می گیرد.

بهتر است بدانید این قطعه فولادی مصرف بسیار وسیعی در ساختمان سازی دارد. به خاطر تنوع و استفاده از آن معمولاً در اندازه ها و اشکال مختلفی تولید می شود که پاسخگوی طیف وسیعی از این نیازها می باشد. بهتر است بدانید اندازه عمومی پروفیل‌های ساختمانی معمولاً ۶ و ۱۲ تا ۱۴ متری می باشد.

نکته مهمی که باید مد نظر قرار دهید این است که استاندارد تولید این پروفیل ها با کشورهای مختلف متفاوت می باشد. اما استانداردی که به عنوان مرجع معرفی می شود و در ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد استاندارد اروپایی می باشد.

با توجه به کاربرد بسیار سپری آهنی فروشگاه های بسیاری جهت فروش و عرضه این محصولات اقدام کرده‌اند. باید سعی کنید این محصول را از فروشگاه معتبری تهیه کرده و از آن بهره مند شوید. مجموعه آهن هایپر معتبرترین فروشگاه می باشد که جهت ارائه و عرضه انواع سپری آهنی ها اقدام کرده است.

شما بازدیدکنندگان گرامی می توانید از طریق وب سایت https://ahanhyper.com/ به راحتی نسبت به تهیه و خرید انواع سپرده های اقدام نمایید.

بهتر است بدانید تمامی محصولاتی که توسط مجموعه آهن هایپر ارائه می گردد از کیفیت بالایی برخوردار بوده و توسط کارخانه‌های داخلی و خارجی معتبر و شناخته شده تولید می شوند. در هر مرحله‌ای از خرید محصولات فولادی می توانید از مشاوره و راهنمایی کارشناسان آهن هایپر بهره مند شوید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

مقالات مرتبط:

کاربرد پروفیل سپری

تفاوت سپری و نبشی چیست؟

https://ahanhyper.com//?p=19273

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *