سود مرداد ماه سرمایه گذاران بورس

بازار بورس داخل

بازار جهانی در تابستان امسال با افت و خیزهای بسیاری همراه بود. عوامل مختلفی بر این افت و خیز تاثیر گذار بودند. اول عامل تاثیر گذار که شاید بتوان آن را مهم ترین عامل نیز در نظر گرفت، جنگ تجاری بین چین و آمریکا بود. قرار دادن تعرفه 10% بر کالاهای چینی و محدود شدن بازار چین، که این خود موجب رکود اقتصاد جهانی شد. این اتفاق موجب افزایش قیمت طلا و کاهش ارزش سهام کالایی شده است. این اتفاقات تماما بر بازار بورس داخلی نیز تاثیر گذاشته است. مخصوصا بر بازار کالایی شرکت های بزرگ که تحت تاثیر بازار جهانی هستند.

هر چند که اتفاقات جهانی بر بازار بورس داخل تاثیر گذار بوده است، اما بازار بورس داخل با رشد همراه بوده است. شاخص بورس در انتهای تیرماه امسال در تراز 253 هزار و 56 واحدی قرار داشته است در مرداد ماه با رشد 5% به کانال 266 هزار واحد رسید. لازم است خاطر نشان کنیم بر خلاف رشد 5 درصدی، حجم معاملات مرداد ماه نسبت به تیر ماه  کاهش یافته است.

این رشد بیش از 1 هزار واحدی و بازده نرخ سود بدون ریسک 1.8% و بازده متوسط 5 درصدی نشان از علم و آگاهی سرمایه گذاران در بورس می­دهد. این بدین معنی است که سرامیه گذاران با دانش و اطلاع کامل در بورس سرمایه گذاری میکنند و سود قابل توجهی را برای سرمایه گذاران به ارمغان می­آورد.

از طرفی دیگر در مرداد ماه شاهد یک عرضه اولیه در بازار بورس بودیم و این امر هم بر رشد بازار تاثیر فراوان گذاشته است.

در بالا اشاره کردیم که حجم معاملات مرداد ماه از تیر ماه کمتر بوده است و این امر را میتوان به دو روز تعطیلی این ماه ارتباط داد.ارزش معاملات بورس در مرداد ماه به بیش از 21 هزار واحد رسیده است و حجم این معاملات برابر 64 هزار و 126 میلیون سهم بوده است.

جمع بندی نهایی

در بررسی معاملات بازار بورس، خالی از لطف نیست که به شاخص هموزنی بورس نیز اشاره ای کنیم. در مرداد ماه شاخص کل هموزن با 11 هزار و 756 واحد افزایش همراه بود و به رقم 72.125 واحد رسید. به عبارت دیگر شاخص کل هموزن با 19.47% افزایش همراه شده است.

در نهایت شاخص بازار اول در مرداد ماه با افزایش بیش از 6 هزار واحدی به رقم 193368 واحد و شاخص بازار دوم با افزایش بیش از 38 هزار واحدی به 541406 واحد رسید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.