سرمایه گذاری میلیارد دلاری در فولاد خراسان

فولاد خراسان میلیارد دلاری شد

در سند چشم انداز 1404، برای فولاد ظرفیت 55 میلیون تنی در نظر گرفته شده است. این میزان حجم تولید در بین تمامی واحدهای تولیدی تقسیم شده و سهم فولاد خراسان برابر 3.5 میلیون تن است.

فولاد شرق

در سال 1376 عملیات اجرایی جهت ساخت بزرگترین قطب فولاد شرق در فاصله 127 کیلومتری غرب مشهد آغاز شد. در نهایت در سال 1380 زمین های لم یزرع شمال غرب نیشابور به مجتمع فولاد خراسان شد. رفته رفته این مجتمع خود را تکمیل کرد و در نهایت امروز دارای 18 واحد مختلف گندله سازی، احیا مستقیم، ذوب، ریخته گری و نورد است و به عنوان قطب فولاد شرق شناخته می­شود.

تغییر مدیرعامل فولاد خراسان

سید حسین احمدی هشت سال و نیم بر مسند مدیرعاملی این شرکت نشست و در نهایت اولایل شهریور ماه استعفای خود را نوشت و درخواست بازنشستگی داد. مجتمع فولاد خراسان در روز نهم شهریور ماه شاهد جایگزینی مدیرعامل خود شد و کسری غفوری بر مسند مدیرعاملی این شرکت نشست. در جلسه تودیع و معارفه مدیرعامل فولاد خراسان، احمدی مدیرعامل سابق این مجتمع گفت” فولاد خراسان با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری انجام شده، از جیب دولت و ملت بهره‌برداری نکرده و اکنون علاوه بر تولید انواع مقاطع فولادی طویل ساختمانی، بازارهای صادراتی را نیز وارد شده است.”

تولید سالانه فولاد شرق

تولید سالانه فولاد شرق در حال حاضر و طبق آمارهای اعلام شده برابر 1.5 تا 2 میلیون تن است. این مجموعه با این میزان تولید در میان فولادسازان کشور در رتبه چهارم قرار گرفته است.

در سند چشم انداز 1404، حجم تولید فولاد کشور 55 میلیون تن در نظر گرفته شده است. فولاد خراسان نیز برای رسیدن به چشم اندازه 1404 برنامه تولید ترسیم کرده است. در این برنامه پنج میلیون تن کنسانتره سنگ اهن، پنج میلیون تن گندله، 3.5 میلیون تن آهن اسفنجی و 3.5 میلیون تن فولاد خام و 1.3 میلیون تن محصولات نوردی را شامل می­شود. اما برای رسیدن به این حجم از تولید نیاز است تا آب مورد نیاز تامین شود. تامین آب با توجه به اقلیم خشک کشور برای صنعت فولاد اهمیت بسیاری داررد و از این رو این امر مورد توجه برنامه ریزان قرار گرفته است. این امر موجب شده است تا توسعه واحدهای فولادی در حاشیه خلیج فارس و خزر قرار بگیرد.

صادرات فولاد شرق

در حال حاضر در صنعت فولاد با مازاد تولید مواجه هستیم و نیاز به صادرات محصول کاملا حس می­شود. از طرفی دیگر هدف افزایش تولید تا سال 1404 نیاز به صادرات و دراختیار گرفتن بازار خارج را بیشتر می­کند. تحریم های بین المللی موجب شده است تا با موانعی درگیر شویم. این شرایط صادرات را سخت تر از قبل کرده است و صادرکنندگان را در مسیری پیچیده قرار داده است.

فولاد خراسان در پنج ماه اول سال جاری، میزان صادرات خود را 50 میلیون دلار اعلام کرده اند و این رقم نسبت به سال گذشته رشد 120 درصدی داشته است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.