ساخت سیستم پردازش گندله های فولاد در اصفهان

طراحی سیستم پردازش گندله های فولاد

یک گروه از محققان اصفهانی در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت سیستم پردازش گندله های فولاد شدند. سیستم پردازش گندله های فولاد به طور کامل توسط فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی ساخته شده است. در فرایند طراحی و ساخت این دستگاه شرکت دیده رایان صنعتی اصفهان نیز با فارغ التحصیلان صنعتی اصفهان همکاری فراوانی داشته است. مدیرعامل این شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان گفت:” گندله‌ها مواد اولیه فولاد سازی هستند. در کشور ۲۵ کارخانه تولید گندله وجود دارد و سالیانه ۱۰۰ میلیون تن گندله تولید و در نهایت به فولاد مونتاژ می‌شود که ۳۰ میلیون تن از این ۱۰۰ میلیون به دلیل سایز بندی نامناسب و اشتباه اپراتور مسئول این کار غیر قابل استفاده است.”

گندله چیست

گندله گلوله هایی است که از نرمه سنگ آهن به همراه مواد افزودنی تولید می­شود. برای تولید گندله نیاز به نرمه سنگ آهن با مش 325 (45 میکرون) است. نرمه سنگ آهن با آب و مواد افزودنی دیگر به مانند کلسیم، آهک و چسب مخلوط می­شوند. گاهی به دلیل اشتباه فردی در گندله ها از سایز بندی نامناسب استفاده می­شود و این امر موجب می­شود تا گندله غیرقابل استفاده شود. سیستم پردازش گندله های فولاد مشکل سایزبندی نامناسب را برطرف میکند. این دستگاه سایزبندی و دانه بندی را به یک فرایند اتوماتیک تبدیل کرده است.

سیستم پردازش گندله های فولاد در فولاد مبارکه به بهره برداری رسیده است و آمار نشان می­دهد 3 تا 5 درصد در فرایند دانه بندی بهبود رخ داده است. شاید بهبود 3 تا 5 درصد به نظر کم اهمیت باشد اما با توجه به حجم تولید گندله در کشور، این میزان از اصلاح در 25 کارخانه گندله سازی موجب افزایش تولید 3 میلیون تنی گندله در سال می­شود. اگر قیمت جهانی گندله را نیز در نظر بگیریم، که معادل 120 دلار است، شاهد صرفه جویی میلیون دلاری در سال هستیم. به عبارتی دیگر این دستگاه موجب صرفه جویی ارزی کشور می­شود که در شرایط فعلی حائز اهمیت است.

دیگر امکانات دستگاه سیستم پردازش گندله های فولاد

تنها ویژگی دستگاه سیستم پردازش گندله های فولاد، سایزبندی مناسب نیست. این دستگاه علاوه بر تفکیک گندله به چهار سایز تعیین شده ، از امکانات دیگری نیز برخوردار است. این سیستم قابلیت به روز رسانی اطلاعات، ذخیره اطلاعات، نمایش نمودارهای مختلف از توزیع گندله و تهیه بانک اطلاعاتی از تصاویر گندله را دارد.

آینده دستگاه سیستم پردازش گندله های فولاد

دستگاه سیستم پردازش گندله های فولاد در مجتمع فولاد مبارکه نص و راه اندازی شده است. علاوه بر این مجتمع به گفته مدیرعامل شرکت سازنده این دستگاه، بعد از عقد قرارداد این دستگاه در تمام مجتمع های تولید فولاد نصب و راه اندازی خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.