زانویی جوشی و انواع آن

زانویی جوشی و انواع آن

زانو جوشی فولاد با نام انگلیسی elbow از موارد اتصال دهنده پر کاربرد در لوله کشی گاز است. در این مقاله از آهن هایپر به معرفی زانویی جوشی و انواع آن می پردازیم. زانو جوشی بر اساس موارد مختلفی تقسیم بندی می شود. زانو جوشی از نظر متریال و روش تولید به نوع به دو نوع زانو جوشی درزدار و زانو جوشی بدون درز تقسیم می شود.

زانو جوشی ۴۵ درجه برای تغییر جهت در یک مسیر لوله کشی گاز مورد استفاده قرار می گیرد. زانو جوشی ۱۸۰ درجه، جهت U کردن یا اصطلاحاً دور زدن ۱۸۰ درجه لوله مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین کاربرد زانو جوشی ۱۸۰ درجه در یوتیوب اتصال قبل از شیرهای قطع کن می باشد در بیان ساده این محصول مانند دو زانو به هم متصل می باشد.

زانو جوشی ۹۰ درجه، برای تغییر جهت همراه با تغییر شعاع در مسیر لوله کشی از زانو ۹۰ درجه جوشی استفاده می کنیم‌.

زانو فولادی مانیسمان، زانو فولادی جوشی مانیسمان بدون درز، از لوله های مانیسمان بدون درز تولید میشود. بهترین برند هایی که در صنعت زانویی فولادی  سیمان کاربرد دارند لوله های شرکت لوله سازی اهواز و  لوله های رومانی است. البته لوله های چینی با برند لانترین نیز مورد استفاده می باشند.

زانو مانیسمان استاندارد در سه رده مختلف تولید می شود زانو کربن استیل رده ۲۰، زانو کربن استیل رده ۴۰، زانو کربن استیل رده ۸۰ زانو درزدار فولادی از لوله های گازی استاندارد تولید می شود. زاویه های زانوی فولادی درزدار به شرح زیر می باشد :

 

کاربردهای زانو فولادی درزدار

 

زانو جوشی ۴۵ درجه، زانو جوشی ۹۰ درجه درزدار زانو ۱۸۰ درجه درزدار.

 از کاربردهای زانو فولادی درزدار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوله کشی گاز روکار
 • لوله کشی موتورخانه و فن و کویل و شوفاژ
 • در برخی ساختمان ها مصارف کشاورزی
 • لوله کشی آب و گاز

در این بخش از مقاله زانویی جوشی و انواع آن به معرفی زانوهای جوشی که زانو مانیسمان بدون درز است میپردازیم. که در سه زاویه به شرح ذیل تولید می گردد:

 • زانو جوشی ۴۵ درجه گازی رده ۴۰
 • ۹۰ درجه گازی رده ۴۰
 • زانو ۱۸۰ درجه گازی رده ۴۰

از کاربرد های زانو جوشی رده ۴۰ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از زانو جوشی رده ۴۰ در لوله کشی های آتش نشانی
 • استفاده در لوله کشی موتورخانه ساختمانی با کیفیت بالا
 • استفاده از زانو جوشی رده ۴۰ به عنوان گاز فشار قوی جوشکاری اتصالات

زانو جوشی فولادی رده ۸۰ از دیگر انواع زانو جوشی مانیسمان بدون درز است که درس زاویه ۴۵ درجه ۹۰ درجه و ۱۸۰ درجه تولید می‌شود از کاربردهای زانو آهنی رده ۸۰ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده در صنایع پتروشیمی
 • صنایع نفت و گاز
 • در پالایشگاه‌ها
 • خطوط گازرسانی فشار قوی
 • داخل شبکه های خارج از خانه ها

زانوی جوشی  تولید شده به روش سرد زانوی فولادی سرد نامیده می شود که با سایزهای ۱/۲ و ۳/۴ به روش سرد تولید می شود‌.

 زانوی جوشی زانو تولید شده به روش گرم را زانو فولادی گرم می نامند، در روش گرم، زانو فولادی از لوله یک سایز پایین تر است علت این امر فراهم کردن امکان فرم دهی بهتر به زانو می باشد.

 

تقسیم بندی زانوی جوشی از نظر طول و شعاع خم

 

تقسیم بندی زانوی جوشی از نظر طول و شعاع خم

 بر اثر فاصله‌ای که سیال دچار تغییر جهت میشود  زانویی ها به دو گروه تقسیم می شوند و این فاصله از خط مرکزی یک وجه به وجه دیگر قابل محاسبه می باشد،  که به عنوان فاصله مرکز به وجه شناخته می شود. اگر شعاع زانو جوشی با قطر لوله برابر باشد زانو جوشی کوتاه است، معمولاً در پایپینگ خط اول لوله فشار و یا سیال با سرعت کم و مکان هایی که محدودیت فضایی دارند مورد استفاده قرار می گیرد‌. اگر شعاع زانو جوشی از قطر زانو بلندتر باشد زانو شعاع بلند است و در خطوط لوله با فشار و سرعت سیال زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، و عمق افت فشار کمتری نسبت به زانو ۴۵ درجه در سیستم ایجاد میکند.

تولید زانو جوشی

در تولید زانو جوشی به روش پرس یا فورج گرم، نوع اتصال زانو جوشی به گونه‌ای است که به صورت مستقیم به لوله و یا اتصال دیگر جوش داده میشود‌. برای جوشکاری راحت تر، آرایش دو سر زانو جوشی به شکل تراش می‌خورد این نوع آرایش باعث می‌شود که جوش به بهترین شکل beveled در فلز نفوذ نمایند و زانو جوشی فولادی در پایپینگ خطوط لوله با دما و فشار های کاری مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

زانوی جوشی ساکت ولد

 به لوله و اتصالات جوش داده می شود، برخلاف اتصالات جوشی، اتصالات ساکت ولد  در انتهای خود دارای یک پله یا ناحیه ذوزنقه ای هستند. قطر داخلی این نوع زانو با قطر خارجی لوله مطابقت دارد و گاهی هم مقداری بزرگتر است،  تا لوله به راحتی در آن جا گیر نشود. لوله وارد زانو میشود بر روی پله اتصال قرار می گیرد پس از آن توسط جوش، لوله به زانوی ساکت ولد جوش داده میشود.

 

تولید زانو جوشی

 

زانوی های جوشی دنده فشار قوی

یکی دیگر از انواع زانو های جوشی زانو دنده فشار قوی است زانو فشار قوی دنده ای مشابه زانو ساکت ولد است، با این تفاوت که سطح داخلی این نوع زانو ماشینکاری شده و رزوه خورده است‌  نوع اتصال  این نوع زانو، دنده‌ای است و از نظر مونتاژ و دمونتاژ بسیار راحت تر از اتصالات زانو ساکت ولد  است. به همین دلیل نگهداری و تعمیر زانو دنده های فشار قوی راحت تر است و بهتر می توان در خطوط لوله از آن مراقبت نمود‌.

زانویی جوشی دست ساز

 زانوی دست ساز یکی دیگر از زانویی جوشی و انواع آن است که به عنوان زانوی استاندارد شناخته می شود. متریال مورد استفاده در آن همان لوله است این نوع زانو عمدتاً برای تولید زانو  درجه به بالا مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا تولید اتصالات جوشی فولادی با سایز بالا مقرون به صرفه نمی باشد. از زانوی دست ساز در پارکینگ، خطوط لوله آب و فشار پایین استفاده می‌شود که به صورت دو تکه سه تکه چهار تکه و پنج تکه تولید می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

اتصالات جوشی چه نوع اتصالاتی هستند ؟

https://ahanhyper.com//?p=43905

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

کلید اسکرول خودکار به بالا