روش بازیافت و استفاده مجدد از بتن

روش بازیافت و استفاده مجدد از بتن

روش بازیافت و استفاده مجدد از بتن چگونه است؟ همانطور که ممکن است تعجب آور باشد، بتن بازیافت می شود. پیمانکاران به جای انتقال زباله های بتن به محل های دفن زباله و پرداخت هزینه های بالا برای دفع بتن، بتن حاصل از پروژه تخریب را بازیافت خواهند کرد. بازیافت بتن باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها می شود و در عین حال ردپای زیست محیطی ضایعات و تولید بتن را نیز کاهش می دهد.

به جای استخراج و انتقال سنگدانه های جدید برای تولید بتن، بتن بازیافتی را می توان به جای آن استفاده کرد و مصرف انرژی و انتشار سوخت را که در تامین و انتقال سایر سنگدانه ها نقش دارد، کاهش داد.

با توجه به تقاضای زیست‌محیطی در محل‌های دفن زباله، و منافع زیست‌محیطی و اقتصادی بازیافت بتن، مکان‌های دفع بتن بیشتری در حال باز شدن هستند و پیمانکاران بتن بازیافت را در عملیات خود به کار می‌گیرند تا هزینه‌های دفع بتن را کاهش دهند.

 

فرآیند بازیافت بتن

 

فرآیند بازیافت بتن

در اینجا روش بازیافت و استفاده مجدد از بتن توضیح داده شده است:

تخریب بتن

برای بازیافت بتن، ابتدا باید بتن را شکسته و از روسازی موجود جدا کرد یعنی تخریب پایه های بتنی، راهروها، پیاده روها و سایر سازه های بتنی. بازیافت‌کنندگان بتن سپس بتن را از محل تخریب به کارخانه بازیافت بتن می‌برند.

بازیافت های بتن همچنین می توانند از سنگ شکن قابل حمل در محل تخریب استفاده کنند. این روش راحت تر از حمل بتن به کارخانه بازیافت است. سنگ شکن به طور مرکزی در محل تخریب خارج از مسیر ترافیک اما در یک مکان مناسب قرار خواهد گرفت.

خرد کردن بتن

در روش بازیافت و استفاده مجدد از بتن یکی از مراحل آن  خرد کردن بتن است. بازیافت‌کنندگان بتن از تجهیزات سنگ شکن صنعتی با فک و ضربه‌گیر برای خرد کردن بتن استفاده خواهند کرد. سپس از یک ضربه گیر دیگر عبور می کند و پس از آن برای حذف کثیفی و جداسازی بتن خرد شده به ذرات بزرگ و کوچک غربال می شود.

 

حذف بتن از آلودگی

 

حذف بتن از آلودگی

تجهیزات و فرآیندهای دیگری نیز ممکن است برای حذف آلاینده ها و عناصر مانند الیاف تقویت کننده فولادی، خاک رس، چوب، خاک، پلاستیک و مواد آلی درگیر شوند. این فرآیندها شامل برداشت دستی، جداکننده الکترومغناطیسی، جداکننده هوا و جداکننده شناور آب است.

سپس بتن خرد شده را می توان به عنوان سنگدانه در بتن جدید یا در هر لایه ساختاری مورد استفاده مجدد قرار داد. این استفاده مجدد از بتن نیاز به استخراج سنگدانه های دیگر مانند شن و تکیه بر حمل و نقل سنگدانه ها را کاهش می دهد.

هنگامی که در بتن جدید استفاده می شود، سنگدانه بتن خرد شده بازیافت شده معمولاً با یک سنگدانه بکر مخلوط می شود. اما اغلب از بتن بازیافتی به عنوان سنگدانه برای لایه های زیرپایه روسازی استفاده می شود.

بتن بازیافتی اغلب همان کاربردهای سنگدانه های دیگر مانند شن و سایر مصالح سنگفرش را دارد. بتن قدیمی را می توان برای موارد زیر استفاده مجدد کرد:

روسازی نفوذپذیر

بتن شکسته یک سطح روسازی قابل نفوذ (متخلخل) ایجاد می‌کند تا آب بتواند به جای تبدیل شدن به رواناب طوفانی که آبراه‌ها را آلوده می‌کند، از طریق آن فیلتر شده و آب‌های زیرزمینی را دوباره پر کند.

لایه های پایه برای روسازی آسفالت جدید

بتن قدیمی را می توان در جای خود شکست – در فرآیندی به نام کوبیدن – به عنوان یک لایه پایه برای روسازی آسفالت جدید که روی آن گذاشته شده است عمل کند.

تثبیت خاک

بتن بازیافتی به عنوان یک زیرگرم سنگدانه، می تواند خاک را با ظرفیت باربری خود تثبیت کند.

بتن جدید

بتن خرد شده را می توان به عنوان سنگدانه در بتن آماده استفاده کرد و جایگزین مقداری سنگدانه جدید (بکر) که معمولاً استفاده می شود.

کنترل فرسایش

قطعات بزرگ بتن قدیمی می تواند به کنترل فرسایش در امتداد خندق ها و رودخانه های آسیب پذیر کمک کند.

محوطه سازی

در حالی که شن و سنگ رودخانه معمولاً به عنوان مالچ، پوشش زمین و زهکشی در محوطه سازی استفاده می شوند، بتن خرد شده می تواند به همان اندازه کار کند. بتن بازیافتی همچنین می تواند برای سنگفرش، آبنما، دیوارهای حائل، دیوارهای سنگی و سازه های تکیه گاه زیرگذر استفاده شود.

 

چه نوع بتن را می توان بازیافت کرد؟

 

چه نوع بتن را می توان بازیافت کرد؟

به لطف پیشرفت در تجهیزات بازیافت بتن، هر نوع بتن را می توان بازیافت کرد، خواه بتن ساده، مشبک و رولپلاک یا بتن مسلح به طور مداوم. این فرآیند می تواند فولاد را حذف کند تا کار دست را کاهش دهد. تجهیزات شکستن برای همه انواع روسازی و تجهیزات خرد کن که تقویت کننده های فولادی را انجام می دهند وجود دارد.

نمونه هایی از پروژه های بازیافت بتن موفق عبارتند از:

  1. سنگفرش ساده
  2. روسازی تقویت شده
  3. روسازی به طور مداوم تقویت شده
  4. روسازی فرودگاه به ضخامت 17+ اینچ
  5. کاربردهای جایگزین بتن قدیمی

دفع صحیح بتن

زباله های ساخت و ساز و تخریب (C&D) حدود 25 درصد از زباله های جامد را تشکیل می دهند. و بتن مهمترین بخش این زباله ها را تشکیل می دهد – حدود 70 درصد از زباله های C&D قبل از بازیافت. و با افزایش تقاضا برای دفن زباله ها، مهم تر از همیشه است که این زباله ها را از محل های دفن زباله منحرف کنیم و بتن را به درستی با بازیافت دفع کنیم.

با این کار می توانید هزینه های بالای حمل بتن به محل های دفن زباله و پرداخت هزینه دفع را از بین ببرید. همچنین می توانید با استفاده از بتن بازیافتی به جای سنگدانه های جدید در بسیاری از پروژه های ساختمانی و محوطه سازی در هزینه خود صرفه جویی کنید. این همچنین به معنای صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل و کاهش انتشار سوخت است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

بررسی روش های نوین بازیافت ضایعات آهنی

نخاله های ساختمانی و بازیافت آن ها

https://ahanhyper.com//?p=43893

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 2 =

کلید اسکرول خودکار به بالا