راه نجات فولادسازان از رکود داخلی، صادرات است

صادرات محصولات فولادی و خروج از رکود داخلی

صنعت فولاد یکی از صنایع مهم کشور است و می­توان آن را یکی از بنیان های مهم اقتصاد کشور دانست. ایران مقام دوازدهم تولید فولاد در جهان را داراست و فولاد خود را به کشورهای دیگر صادر می­کند. بر صادرات فولاد در چشم انداز 1404 اشاره شده است و بر آن توجه ویژه ای نیز وجود دارد. میزان ظرفیت صادرات فولاد خام در چشم انداز 1404، پنجاه و پنج میلیون تن در نظر گرفته شده است و هدف رسیدن به این هدف است.

صنعت فولاد برای رسیدن به هدف تمام تلاش خود را کرده است اما در سال جاری با مشکل تامین مواد اولیه و مشکلات ناشی از تحریم مواجه شده است. تحریم ایران شرایط فولاد را پیچیده کرده است. از طرفی بازار تقاضای خارجی را کمرنگ کرده و از طرفی دیگر خریداران برای پرداخت با تحریم های بانکی مواجه می­شوند. با این حال و با وجود تمام این شرایط تنها راه نجات بازار فولاد، صادرات است. اما چرا صادرات راه درمان این صنعت است؟

تولید فولاد و بازار داخلی

واحدهای فولادی این روزها با عرضه بیش از تقاضا روبرو هستند. اما چرا عرضه فولاد فراتر از میزان تقاضا است؟

کاهش تقاضای بازار به دلیل رکود اقتصادی داخلی و کم رنگ شدن بازار ساخت و ساز و خودروسازی است. این رکود داخلی موجب میشود تا صنعت فولاد نیز با رکود مواجه شود. اما راه فرار چیست؟

صادرات، راه نجات فولاد‌سازان از رکود داخلی

همان طور که در بالا اشاره شد تقاضا در بازار داخل کم شده و موجب شده تا عرضه بیش از تقاضا داشته باشیم. از این رو نیاز است تا به همت صادرات چرخ تولید را به چرخش درآوریم. صادرات در شرایط فعلی دو مزیت مهم برای ما دارد. یکی فروش محصولات و ارزآوری به داخل کشور و دیگری رونق گرفتن چرخه تولید است.

اما شرایط تحریم بازار صادرات را با مشکل مواجه کرده است. البته لازم به ذکر است که تولیدکنندگان بزرگ فولاد با مشکل جدی در صادرات مواجه نیستند اما واحدهای کوچک تر با مشکل مواجه شده اند. از این رو کارشناسان حوزه فولاد به دنبال راهکارهایی برای هموار سازی صادرات هستند.

کنسرسیوم صادراتی

یکی از راهکارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انسجام ‌بخشی به امر صادرات فولاد، ایجاد کنسرسیوم صادراتی است. از طرفی دیگر ایجاد کنسرسیوم موجب می­شود تا شاهد تجمیع واحدها برای صادرات باشیم.

مجید محمودی کارشناس فولاد در گفت و گویی بیان کرد” ایجاد کنسرسیوم صادراتی در روزهای سخت تحریم، یکی از راهکارهایی است که صادرکنندگان فولاد باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند”

هایپرمارکت فولاد

راهکار دیگری که کارشناسان در جهت حل موانع صادراتی پیشنهاد کرده اند، ایجاد یک هایپرمارکت فولادی است. ایجاد هایپرمارکت فولاد می‌تواند ‌بازارهای صادراتی بیشتری را به تصرف صادرکنندگان درآورد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.