امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

راهنمای محاسبه تعداد سوراخ‌های فلنج برای مهندسان

راهنمای محاسبه تعداد سوراخ‌های فلنج برای مهندسان

فلنج‌ها بهترین و ساده‌ترین راه برای اتصال لوله‌ها، پمپ‌ها و شیرها هستند. آنها در انواع و اشکال مختلف در بازار عرضه می‌شوند. فلنج‌ها تقاضای بالایی دارند و جزو راحت‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین اجزای سیستم لوله کشی هستند.

در بسیاری از کاربردها، مهندسان باید راهی برای بستن محفظه یا سیلندر به روشی بسیار مطمئن پیدا کنند، معمولا به این دلیل که ماده داخل باید از نظر ترکیب یا فشار با ماده بیرونی متفاوت باشد. آنها این کار را با بستن دو تکه فلز یا مواد دیگر با دایره‌ای از پیچ و مهره انجام می‌دهند.

شما می‌توانید دو بخش از لوله‌های فلزی را با لحیم‌کاری یا جوشکاری به یکدیگر متصل کنید، اما لوله‌های متصل به این روش در فشارهای بالا بسیار مستعد ترکیدگی هستند. یک راه برای اتصال ایمن‌تر دو بخش لوله، داشتن انتهای فلنجی است که می‌توانید با پیچ و مهره آن‌ها را به هم متصل کنید، برای این کار محاسبه تعداد سوراخ‌ فلنج ضروری است.

 

فلنج‌ها و مزایای آن

 

فلنج‌ها و مزایای آن

فلنج‌ها دستگاه‌های حلقه‌ای هستند که برای جایگزینی جوش در اجزای مختلف سیستم لوله‌کشی طراحی شده اند. فلنج با جوش یا پیچ در سیستم لوله‌کشی استفاده می‌شوند.

 فلنج‌ها بسیار انعطاف‌پذیر هستند و در صورت نیاز به هر گونه تغییر به راحتی می‌توان آنها را ثابت یا جدا کرد. بنابراین صنایعی که نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر دارند به این سیستم لوله‌کشی متکی هستند. هنگام خرید فلنج، مطمئن شوید که آنها دارای درجه‌بندی فشار بالا و ظرفیت خوبی برای تحمل دمای شدید هستند.

انواع فلنج‌

قبل از آشنایی با نحوه محاسبه تعداد سوراخ‌ فلنج بهتر است کمی در مورد سطوح مختلف فلنج اطلاعات کسب کنید:

  • سطح صاف
  • سطح شیاردار
  • صورت مفصلی حلقه ای
اریفیس فلنج
در اینجا مطالعه کنید

فلنج‌های لوله از موادی مانند فولاد ضدزنگ، چدن، آلومینیوم، برنز، برنج و حتی پلاستیک ساخته شده‌اند. هر فلنج با هم متفاوت است و ویژگی‌های متفاوتی دارد، بنابراین هنگام انتخاب فلنج، همیشه دوبار بررسی کنید تا مطمئن شوید که شرایط خاص  شما را برآورده می‌کند.

فلنج‌ها در انواع مختلفی موجود هستند و بنابراین انتخاب آن با توجه به نیازهای خاص شما آسان است. معمولا آن‌ها فلنج‌های کور، فلنج‌های لغزنده و فلنج گردن جوشکاری هستند و کمتر به صورت فلنج جوشی سوکتی، فلنج رزوه‌ای، فلنج مشترک لبه و سفارشی هستند. در این میان، فلنج گردن جوش در سیستم‌های لوله‌کشی با ماهیت پیچیده‌تر ترجیح داده می‌شود.

 

انواع فلنج‌

 

چگونه ابعاد فلنج مناسب را دریابیم؟

رایج است که فلنج‌ها می‌توانند لوله‌ها را به قسمت‌های دیگر مجموعه یا کشتی شما متصل کنند، اما برای اینکه بهترین نتیجه را از فلنج‌ها ببرید، باید اطمینان حاصل کنید که فلنج‌ها به درستی اندازه‌گیری شده‌اند. تنها در این صورت است که بقیه مراحل می‌توانند به آرامی انجام شوند. پیدا کردن ابعاد فلنج مناسب مرحله اولیه و ضروری است. اندازه‌گیری صحیح کاملاً به درک درجه بندی فشار دقیق و اندازه لوله مربوطه بستگی دارد.

ابتدا برای اندازه‌گیری فلنج‌های لوله استاندارد، قطر خارجی فلنج (OD) را اندازه‌گیری کنید. می‌توان با اندازه‌ظگیری از لبه بیرونی فلنج تا لبه بیرونی مخالف و سپس اندازه‌گیری قطر داخلی فلنج از این دو نقطه مرجع خارجی به دست آورد.

به‌طور مشابه، هنگام اندازه‌گیری ابعاد فلنج، باید ضخامت پایه فلنج را نیز در نظر بگیرید. برای این کار، فقط باید ضخامت لبه بیرونی متصل (پایه‌ای که الگوی پیچ در آن قرار دارد) تجزیه و تحلیل کنید.

فلنج کور
در اینجا مطالعه کنید

محاسبه وزن فلنج

هنگام محاسبه وزن، لازم است بدانیم که ساخت فلنج‌های لوله مستقیماً به درجه مواد و فشاری که می‌تواند تحمل کند متصل است.

محاسبه وزن فلنج‌های لوله بر اساس مدل فلنج انجام می‌شود. اکنون محاسبه وزن فلنج بسیار ساده است زیرا اکثر سازندگان برای این امر پیش‌بینی کرده‌اند. فقط ارائه جزئیات کمی مانند قطر خارجی و قطر داخلی، ضخامت پایه، تعداد سوراخ‌های مته، قطر سوراخ‌ها و پخ می‌تواند به راحتی به محاسبه وزن فلنج در چند ثانیه کمک کند.

اندازه‌گیری ضخامت فلنج

محاسبه ضخامت فلنج  را می‌توان از طریق برخی تکنیک‌ها به دست آورد. در فلنج‌های استاندارد با درک شرایط طراحی به خصوص فشار و دمای سیستم لوله‌کشی و نوع مواد لوله‌کشی می‌توان ضخامت آن را یافت.

 در این شرایط، برای یافتن ضخامت فلنج نیازی به محاسبه نیست. تنها چیزی که نیاز دارید این است که محاسبات طراحی مخازن تحت فشار ASME را بررسی کنید و رتبه‌بندی‌هایی را که با شرایط طراحی مطابقت دارند تعیین کنید.

چرا محاسبه تعداد سوراخ‌های فلنج مهم است؟

برای محاسبه تعداد سوراخ‌ فلنج نیاز است که دو فلنج باید در مقابل هم قرار می‌گیرند و برای ایجاد اتصال آن نیاز به پیچ و مهره داریم، در نهایت باید تعداد سوراخ‌ و فاصله دو فلنج باید با هم هماهنگی و مطابقت داشته باشد. در این شرایط می‌‌توان به راحتی پیج را از دو فلنج عبور داده و اتصال را برقرار کرد. در صورتی که سوراخ و فاصله فلنج‌ها هماهنگ نباشد هنگام اتصال فلنج‌ مشکل ایجاد می‌شود‌.

 

محاسبه تعداد سوراخ فلنج

 

محاسبه تعداد سوراخ فلنج

در زمان محاسبه تعداد سوراخ فلنج لازم است که اطلاعات کاملی درباره تعداد، مکان و اندازه سوراخ‌های مورد‌نیاز هر سایز از فلنج‌ها را به‌دست آورد. این اطلاعات را می‌توان از جدول استاندارد ASME B16.5 به‌دست آورد.

فلنج گلودار
در اینجا مطالعه کنید

نکته‌ای که باید در خصوص محاسبه تعداد سوراخ‌ فلنج باید به آن توجه کنید این است که تعداد و قطر سوراخ‌های فلنج با توجه به فشار کاری آنها با هم فرق دارند. به‌طور معمول تعداد سوراخ‌ به صورت اعداد زوج هستند.

راهنمای تعداد سوراخ فلنج‌ فولادی طبق استاندارد ابعادی فلنج‌ها که بر اساس ASME B16.5 است، به شکل زیر است:

  • فلنج با سایز 0.5 تا 2.5 اینچ 4 سوراخ باید داشته باشد.
  • فلنج با سایز 3 تا 8 اینچ باید 8 سوراخ داشته باشد.
  • فلنج با سایز 10 تا 14 اینچ باید 12 سوراخ داشته باشد.
  • فلنج با سایز 16 تا 18 اینچ 16 سوراخ داشته باشد.
  • فلنج با سایز 20 تا 24 اینچ باید 20 سوراخ داشته باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

http://ahanhyper.com//?p=66073

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + ده =