ذخایر سنگ آهن کشور رو به پایان

ذخیره سنگ آهن ایران چقدر است

سنگ آهن خوراک صنایع فولادی است و تامین آن برای رشد این صنعت اهمیت بالایی دارد. ایران در حال حاضر سنگ آهن مورد نیاز کشور را صادر میکند و حدود 10 درصد نیز صادرات دارد. اما متاسفانه آخرین پایش ها نشان دهنده سیر نزولی میزان سنگ آهن معادن است.

آینده سنگ آهن ایران

مدیر امور مهندسی و نظارت ذوب آهن اصفهان ابراز نگرانی کرد و گفت، سازمان ایمیدرو در ابتدای سال جاری آخرین پایش مطالعاتی طرح جامع فولاد کشور را منتشر کرد. طبق این پایش در سال 1418 ذخایر سنگ آهن کشور به پایان می­رسد.

متاسفانه معادن سنگ آهن در گروه منابع تجدیدناپذیر هستند و نمیتوان به جایگزینی مجدد آنها امیدی داشت. در چشم انداز 1404 در طرح جامع فولاد به تولید 55 میلیون تن فولاد و مجتمع فولاد 10 میلیون تنی در سواحل چابهار اشاره شده است. این امر خود به معنای افزایش نیاز سنگ آهن است. از طرفی دیگر تامین سنگ آهن که خوراک اصلی صنایع فولادی است، برای کارخانه های فولادی به خصوص ذوب آهن اصفهان اهمیت بالایی دارد. اگر به همین شیوه و بدون برنامه ریزی سنگ آهن را به مصرف برسانیم، در سال 1418 دیگر سنگ آهنی وجود نخواهد داشت. این مسئله بسیار مهم است و نیاز به برنامه ریزی درست و اصولی دارد. عدم برنامه ریزی آسیب های جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

پیش بینی ایمیدرو اعلام کرده است که احتمال دارد ایران به یک واردکننده سنگ آهن تبدیل شود. تبدیل از صادرکننده به واردکننده بسیار سنگین است و برای جلوگیری از این خطر لازم است تا با برنامه و آینده نگری پیش رویم. صادرات سنگ آهن در حال حاضر خلاف اقتضای آینده نگری است و بهتر است پیرامون صادرات سنگ آهن تصمیمات جدیدی وضع شود.

نگرانی ها حاکی از آن است که ایران به واردکننده سنگ آهن تبدیل شود. بنابراین لازم است تا دراین باره تصمیمات جدی و اصولی اخذ شود.

تامین انرژی

صنایع فولادی علاوه بر سنگ آهن، مصرف آب و برق بالایی نیز دارند. با توجه به اینکه کشور در شرایط خشک سالی قرار دارد، لازم است علاوه بر برنامه ریزی برای تامین سنگ آهن، برای مصرف آب و برق نیز نیاز به برنامه ریزی است. شرکت ذوب آهن اصفهان در راستای کاهش مصرف آب از رودخانه زاینده رود، اقدام به جمع آوری پساب شهرهای اطراف کرده است.

آقا بابا در این باره افزود، در افق درازمدت پروژه انتقال آب از سواحل خلیج‌فارس به اصفهان با حمایت استانداری اصفهان در حال اقدام است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.