امروز : یکشنبه 16 بهمن 1401

[smartslider3 slider="2"]

در مورد چگالی ورق گالوانیزه بیشتر بدانید

در مورد چگالی ورق گالوانیزه بیشتر بدانید

ورق ها انواع مختلفی دارند که عملیات و فرآیندهایی بر روی آن ها انجام می شود. ورق گالوانیزه،  ورق ابعادی، ورق استیل و … از جمله پرکاربردترین انواع ورق ها می باشند. در این مبحث قصد داریم به بررسی در مورد چگالی ورق گالوانیزه بیشتر بدانید بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

آشنایی با ورق گالوانیزه

گالوانیزه کردن فرآیندی است که طی آن یک لایه نازک از عنصر روی بر سطح قطعه فولادی یا آهن می کشند تا مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی بالا رود. با این کار طول عمر محصول بالا می رود. به ورق هایی که از این فرآیند به وجود می آیند؛ ورق گالوانیزه گویند.

چگالی ورق گالوانیزه

چگالی ورق گالوانیزه یک کمیت فیزیکی است که از نسبت جرم به حجم یک ماده به دست می آید. علامت اختصاری چگالی P است. به طور کلی می توان گفت یک کیلوگرم از یک جسم با چگالی بالا فضای کمنری را نسبت به یک کیلوگرم جسم با چگالی کمتر اشغال می کند. با دانستن حجم و مقدار چگالی ماده می توان جرم آن را به دست آورد.

میزان چگالی با تغییر فشار و دما تغییر می کند به طوری که اگر ماده در معرض گرما قرار گیرد حجم آن افزایش یافته و مقدار چگالی کم می شود. در نتیجه می توان‌گفت بین حجم و چگالی رابطه معکوس وجود دارد.

 

اندازه گیری چگالی ورق گالوانیزه

 

اندازه گیری چگالی ورق گالوانیزه

در ادامه مبحث چگالی ورق گالوانیزه باید ذکر کنیم که برای اندازه گیری جامدات از فرمول جرم بر حجم استفاده می شود. جرم بر حسب گرم یا کیلوگرم و حجم را بر حسب سانتی متر مکعب یا متر مکعب است. قبل از اندازه گیری به این توجه کنید که جامدات براساس شکل ظاهری به دو دسته تقسیم می شوند که اندازه گیری حجم آن ها با هم فرق دارد. در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

اجسامی با شکل هندسی منظم: برای این اجسام نیاز به ترازو و متر یا خط کش است. با ترازو جرم را و با  متر یا خط کش حجم آن را محاسبه می کنیم.

اجسامی با شکل هندسی نامنظم: برای اندازه گیری در این اجسام چون اضلاع منظم نیستند از متر استفاده نمی کنیم. برای اندازه گیری در یک ظرف استوانه ای مدرج تا نصفه آب ریخته و حجم آن را می خوانیم. سپس جسم را در آب انداخته و مجددا حجم آب را بخوانید.‌ حجم آب براساس لیتر یا میلی لیتر است. بهتر است بدانید که هر میلی لیتر برابر با یک سانتی متر مکعب است.

روش های محاسبه وزن یک ورق گالوانیزه

برای به دست آوردن وزن یک ورق گالوانیزه از چندین روش استفاده می شود که در زیر آن را مورد بررسی قرار داده ایم:

روش اول: در این روش باید حجم ورق را به دست آوریم که برای حجم باید طول، عرض و ضخامت ورق را با هم ضرب کرد. پس از به دست آوردن حجم آن را در چگالی آهن ضرب می کنیم.‌ لازم به ذکر است که چگالی آهن کمتر از ۸ است ولی بهتر است برای محاسبه ورق ایرانی چگالی را ۸ درنظر بگیریم. برای محاسبه دقیق وزن باید وزن ورق فولادی را بر حسب چگالی آهن و وزن پوشش آن را بر حسب چگالی روی محاسبه کرد.

مجموع این دو مولفه وزن کل ورق گالوانیزه می شود. البته قابل ذکر است که واحدهای اندازه گیری حجم ورق بر حسب استاندارد مقدار ثابت چگالی مورد استفاده شما باشد. به طور مثال اگر چگالی براساس کیلوگرم بر متر مکعب باشد؛ باید حجم را براساس متر محاسبه کرد. همچنین اگر چگالی براساس گرم بر سانتی متر مکعب باشد حجم باید براساس سانتی متر محاسبه شود.

روش دوم: این روش محاسبه وزن و چگالی ورق گالوانیزه مراجعه به جدول وزن ورق است. اگر ضخامت ورق مورد نظر را داشته باشید می توانید به این جدول مراجعه کرده و مشخصات ورق را مشاهده کنید. اگر ابعاد محصول ما با ابعاد استاندارد بازار مطابقت داشته باشد می توان گفت این روش معتبر است.

روش سوم: استفاده از نرم افزارهای مهندسی دقیق ترین روش محاسبه ورق گالوانیزه است. در روش محاسبه دستی احتمال دارد خطا رخ دهد ولی در این روش اطلاعات مورد نیاز را به نرم افزار داده و بعد از زمان کوتاهی وزن محصول محاسبه می شود.

یک مثال برای محاسبه وزن و چگالی ورق گالوانیزه با چگالی

با توجه به موارد ذکر شده می توان این روش را برای ورق های فولادی دیگر هم استفاده کرد. به طور مثال اگر بخواهید وزن یک ورق به ضخامت ۲ میلی متر با ابعاد ۲*۳ را حساب کنید اول باید حجم آن را براساس سانتی متر به دست آورد. همان طور که گفته شد طول، عرض و ضخامت ورق را ضرب کرده تا حجم به دست آید سپس حجم را در چگالی ۸ ضرب می کنیم که وزن آن به دست می آید.

 

محاسبه وزن و چگالی ورق گالوانیزه با چگالی

 

معرفی آهن هایپر

انواع میلگرد، انواع تیرآهن، انواع نبشی، هاش و … از جمله پرکاربردترین مقاطع فولادی می باشند که در ساخت  و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. کیفیت و مرغوبیت این مقاطع از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به همین خاطر باید سعی کنید از طریق فروشگاه های معتبر و شناخته شده ای جهت سفارش و خرید این مصالح اقدام نمائید. پیشنهاد ما به شما عزیزان فروشگاه تخصصی آهن هایپر می باشد. با اطمینان از کیفیت این مقاطع از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ جهت سفارش و خرید اقدام نمائید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

راهنمای خرید ورق گالوانیزه

تفاوت های ورق گالوانیزه سرد و گرم

https://ahanhyper.com//?p=46080

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 3 =

کلید اسکرول خودکار به بالا