امروز : یکشنبه 16 بهمن 1401

[smartslider3 slider="2"]

خوردگی لوله و عوامل آن

خوردگی لوله و عوامل آن

خوردگی لوله زمانی اتفاق می افتد که لوله به دلیل مجاورت با محیط اطراف به مرور خراب شود. برای همه ما اتفاق افتاده است که  لوله های زنگ زده و خورده شده را ببینیم. اکسید آهن زنگ زدگی عامل اصلی خوردگی لوله است  که به دلایل مختلفی ایجاد می گردد.

رطوبت بیش از حد یا تراکم بخار آب روی سطوح فلزی از دلایل اصلی خوردگی لوله می باشد. گازهای خورنده مانند کولر، اکسیدهای هیدروژن، آمونیاک، اکسیدهای گوگل گرد از جمله مواردی هستند که می توانند باعث خوردگی قطعات و تجهیزات  فولادی همچون لوله شود.  به دلیل قرار گرفتن لوله فولادی در معرض هیدروژن و اکسیژن عمل خوردگی لوله رخ می دهد.

 تمام این عوامل باعث فرسودگی در لوله می شوند که باعث از بین رفتن دوام و ماندگاری آن می گردد. عملکرد صحیح در لوله ها نتیجه خوردگی و زنگ زدن لوله است. یکی دیگر از مهمترین عوارض خوردگی کشیدگی یا نشتی لوله است که می‌تواند دردسرساز باشد. خوردگی لوله های فولادی یک واکنش شیمیایی محسوب می گردد که باعث کاهش قدرت فلزات میشود. در ادامه مطلب به خوردگی لوله و عوامل آن می پردازیم.

 مشکل وقتی شروع می شود که فولاد یا فلز مورد نظر در مسیر از دست دادن الکترون های خود قرار بگیرد و حتماً با یک عامل آسیب زا مثل رطوبت در تماس بوده است.  از بین رفتن الکترون ها سطح قدرتمندی فولاد را از بین می‌برند و در نهایت خوردگی ایجاد ترک و سوراخ و زنگ زدگی به بار می آورد.

 

روش های جلوگیری از خوردگی لوله های فولادی

 

روش های جلوگیری از خوردگی لوله های فولادی

راهی برای مقابله کامل با خوردگی لوله و عوامل آن وجود ندارد. اما چند راه وجود دارد که می توانید در کند کردن روند خوردگی لوله موثر باشد. استفاده از لایه های حفاظتی می‌تواند باعث کاهش خوردگی لوله شود؛ یکی از متفاوت ترین آنها گالوانیزه کردن است.

 موارد دیگری مثل رنگ کردن سطح  هم می‌تواند سرعت خوردگی آنها را کاهش دهد .تمیز نگه داشتن لوله ها از  موارد دیگری است که می تواند از خوردگی لوله محافظت کند؛  یکی از مواردی که باعث خوردگی لوله می شود ته نشین شدن باکتری ها در لوله است.

 قرار گرفتن مداوم لوله ها در معرض میکروبیولوژی ها می تواند به مرور باعث زنگ زدن و از بین رفتن و پوسیدگی آنها شود، برای پیشگیری از این مشکل می توان از مایعات مهار کننده استفاده کرد که می‌توانند این معضل را تا حدی برطرف نمایند.

 کاهش استفاده از اتصالات فولادی باعث کاهش سرعت خوردگی می شود. مقاومت فولاد از قسمت به هم پیوستن اتصالات لوله بسیار آسیب پذیر است، مراقبت از لوله ها، برای جلوگیری از پوسیدگی و خوردگی لوله ها باید آنها از آنها مراقبت کنید؛ برای مثال لوله ها را در معرض رطوبت مداوم بیرونی و نور آفتاب قرار ندهید تا بتوانید خوردگی و پوسیدگی آنها را کنترل کنید.

 زمانی که سطح اکسیژن محیط اطراف لوله را کاهش می دهید می تواند باعث کاهش زنگ زدگی شود. استفاده از آب داغ می تواند زنگ زدگی و پوسیدگی لوله را کاهش دهد. متوقف کردن  تماس فلزی روی فلز، یکی از راه های دیگری که برای متوقف کردن و کاهش سطح خوردگی لوله وجود دارد.

متوقف کردن تماس فلز روی فلز است چرا که همه فلزات در کنار هم خوب عمل نمی کنند، خوردگی لایه گالوانیزه سطح لوله های فولادی زمانی اتفاق می افتد که یک فلز، الکترون فلز دیگر را می کشد؛ که در نتیجه باعث ایجاد یک ساختار ضعیف در لوله می شود.

هم چنین می‌توانید از پدهای محافظ برای جداسازی لوله از سایر سطوح فلزی استفاده کنید.

 

عوامل موثر بر خوردگی لوله

 

پوشش پلی اتیلن

یکی از راه های دیگر برای مقابله با خوردگی لوله و عوامل آن استفاده از پوشش های پلی اتیلن است. یکی از قدیمی ترین راه هایی است که برای مقابله با خوردگی لوله های فولادی مورد استفاده قرار گرفته  می شده است. پوشش های پلی اتیلن به عنوان روکش لوله استفاده میشود در واقع لایه ای پلی اتیلن قیری مانند روی لوله ها قرار می گیرد و از آنها در برابر خوردگی محافظت می کند. یکی از مشکلاتی که در این روش وجود دارد این است که با گذشت زمان جدا کردن پشت پلی اتیلن از سطح لوله دشوار است که کاربرد لوله را در زمان های مختلف منسوخ می کند.

 پوشش اپوکسی 

پوشش اپوکسی مواد را با استفاده از غلطک و یا برس روی سطوح لوله های فولادی اسپری میکند. این نوع از پوشش ها در مقایسه با پوشش های دیگر دوام و مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارند و براقیت در آنها چندان مورد توجه نمی باشد.

پوشش الکید

در این روش مانند پوشش اپوکسی مواد با استفاده از غلطک و یا اسپری به صورت یکنواخت روی سطوح لوله های فولادی قرار می گیرند و یک سطح براق روی لوله ایجاد می کنند. این پوشش در مقایسه با پوشش اپوکسی مقاومت کمتری دارد و به مدت ۳ الی ۵ ساله لوله های فولادی را در برابر خوردگی محافظت می کند.

پوشش ضد زنگ

همانطور که میدانید بیشتر لوله های فولادی در زیر خاک قرار می‌گیرند لذا احتمال زنگ زدن آنها هم بالا می باشد؛ بنابراین در این روش با استفاده از رنگ های ضد زنگ روی لوله ها را پوشش بدهید و از آنها در برابر زنگ زدگی محافظت نمایید.

پوشش پلی اورتان

 این و پوشش دهی یکی از بهترین و ماندگارترین پوشش های لوله های فولادی است که یک روکش لعابدار روی لوله ها ایجاد می شود و لوله ها را بیش از ۱۰ سال در برابر ساییدگی، پوسیدگی و خوردگی محافظت می کند که در کاهش هزینه های تولید و نگهداری نقش بسزایی دارد.

 

پوشش پلی اورتان

 

 ثابت نگه داشتن ساختار لوله

 یکی دیگر از روش های مقابله با خوردگی لوله ثابت نگه داشتن ساختار لوله است. گاهی اوقات بر اثر عوامل همچون تکان شدید و وارد شدن ضربه، مواد خورنده به لوله وارد می شوند و باعث ایجاد خوردگی می گردد لذا با استفاده از تسمه و پیچ های U مانند لوله های فولادی را در جای خود محکم و ثابت نگه دارید تا میزان خوردگی آنها کاهش یابد.

کنترل آب و رطوبت

 رطوبت که از عوامل اصلی است که می تواند باعث خوردگی لوله و زنگ زدن آن شود‌، از همین رو لازم است لوله ها را از رطوبت و آب دور نگه داریم. برای محافظت از خوردگی لوله های انتقال آب که ممکن است در معرض رطوبت دائمی باشد دمای آب درون لوله را متعادل کنید و میزان اکسیژن را کنترل نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

۴ سوال در مورد خوردگی لوله فولادی که از پرسیدن آن ها اجتناب دارید؟

https://ahanhyper.com//?p=43898

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دوازده =

کلید اسکرول خودکار به بالا