حمله ده پهپاد به عربستان و افزایش قیمت نفت تا100 دلار

حمله به عربستان و افزایش قیمت نفت

روز شنبه ده پهپاد تاسیسات نفتی ابقیق و میدان نفتی خریص را هدف گرفتند و به آن حمله کردند. این حملات موجب آتش سوزی گسترده ای در پالایشگاه بزرگ نفت شد. طی این حملات و آتش سوزی نیمی از تولید نفت عربستان سعودی متوقف شده است.

این حملات را حوثی های یمنی بر عهده گرفته اند. اما آمریکا اعلام کرده است این حملات از سمت شمال صورت گرفته است و گویا امریکا نگاهی به ایران دارد. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا، در توییت خود ایران را مسئول این حملات دانست. محمد جواد ظریف در پاسخ به گفته پومپئو، گفت: “آمریکایی ها سیاستی به نام فشار حداکثری را علیه ایران در پیش گرفتند که به دلیل ناکامی ها به سمت دروغ حداکثری گرایش پیدا کرده است.”

کاهش تولیدات عربستان

طی حملات صورت گرفته به نیمی از تاسیسات نفتی عربستان خسارت جدی وارد شده است. این تعطیلی تاثیرات گسترده ای در سطح جهان و بازار نفت دارد. زیرا موجب کاهش پنج میلیون بشکه در روز ظرفیت پالایش نفت شده است. این میزان کاهش معادل پنج درصد تولید روزانه نفت جهان است.

افزایش قیمت نفت

در هفته ها و ماه های گذشته شاهد روند نزولی قیمت نفت بودیم. قیمت هر بشکه نفت نسبت به سال گذشته کاهش چشم گیری داشته است و پیش بینی ها کاه بیشتر را خبر می‌دادند.اما حمله به عربستان و کاهش تولید نفت این کشور موجب افزایش قیمت نفت خواهد شد.

پیش بینی های افزایش قیمت متفاوت است و اما همه کارشناسان بر این امر هم نظر اند که افزایش قیمت در ارتباط مستقیم با مدت زمانی که عربستان دوباره و به طور کامل به بازار بازگردد.

به گفته گرگ نیومان روز دوشنبه قیمت هر بشکه نفت با افزایش دو دلاری روند صعودی خود را آغاز میکند و در انتهای روز شاهد افزایش 7 تا 10 دلاری برای هر بشکه نفت خواهیم بود.

اما در صورتی که اختلالات بازار نفت بیش از یک هفته به طول بینجامد با افزایش 15 تا 20 دلاری برای هر بشکه مواجه می‌شویم و قیمت هر بشکه نفت تا مرز 70 دلار افزایش میابد. اگر مرز قیمت نفت شکسته شود این قیمت تا 80 دلار می‌تواند افزایش یابد.

ایهام کامل کارشناس گروه اوراسیا نیز اشاره کرد: ” اگر صدمات وارده به آرامکو جدی باشد قیمت نفت 10 دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت.” همچنین در صورتی که صدمات وارده بر زیرساخت های عربستان جدی باشد، آمریکا ا مخازن راهبردی خود نففت خام بیرون می‌کشد.

اما اگر این اختلال بازار در کوتاه مدت برطرف نشود قیمت تا 100 دلار افزایش خواهد یافت. افزایش قیمت نفت بر بازار کالایی ها نیز تاثیر گذار است و موجب افزایش قیمت در این بازار شده است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.