حرکت نزولی بازار ارز و طلا

تغییر مدار حرکتی ارز و طلا

شنبه 19 مرداد ماه 98 شاهد سقوط قیمت ارز و طلا و سکه بودیم. اما علت قرار گرفتن در مدار نزولی بازار بورس ارز چیست؟

قیمت هر دلار که مدت ها در محدوده 12 هزار تومانی بود به یازده هزار و هفتصد تومان رسید که از 26 تیرماه این کمترین قیمت دلار بوده است.  قیمت سکه نیز با 100 هزار تومان کاهش از 4.2 میلون تومان به 4.1 میلیون تومان رسید. کاهش قیمت سکه دو دلیل دارد دلیل مهم و اصلی آن کاهش قیمت دلار است و دلیل دیگر آن سیر نزولی ارزش هر انس طلا  در بازار جهانی است که در اواخر روز جمعه به مرز هزار و پانصد دلار رسید.

کاهش قیمت دلار

یکی از دلایل کاهش قیمت دلار در اولین روز هفته تعطیلی بازار همسایه هایمان بود و آن هم به دلیل نزدیک شدن به عید قربان و تعطیل اعلام شدن بازار ارز و کاهش فعالیت بازیگران بازار بوده است. در روز شنبه برخی از کانال ها اعلام کردند که قیمت درهم تا سه هزار و 240 تومان پایین آمده است و این اتفاق بازار ارز ما را نیز تحت الشعاع قرار داده است.

در گذشته هر بار قیمت دلار کاهش پیدا می­کرد، فعالان بازار شروع به خرید میکردند و همین امر قیمت ارز را بالا میبرد و امکان شکستن قیمت را از بین می­برد. اما اینبار به علت تعطیلی بازارهای همسایه که آن هم به دلیل فرارسید عید قربان است، بازار داخلی ایران نیز آرام بود و کسی برای خرید ارز به میدان فردوسی و سبزه میدان نرفت. این عدم استقبال موجب کاهش نرخ ارز شده است. و در این شرایط تنها کانال حواله تحریک کننده و تاثیر گذار بر قیمت ها است.

یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت دلار محدود شدن نوسانات قیمت دلار است. دلار در دو هفته پیش در دامنه یازده هزار و 920 تا 12 هزار و 230 در نوسان بوده است. در هفته گذشته نیز در دامنه 12 هزار و 210 تا 11 هزار و 920 در نوسان بوده است. همان طور که می­بینید محدوده نوسانات دلار محدود شده است و این امر موجب می­شود بخشی از فعالان بازار فروش خود را بالا ببرند و این امر نیز موجب کاهش قیمت دلار می­شود.

کاهش قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه نیز در روز شنبه با کاهش همراه بوده است که آن هم تحت تاثیر کاهش قیمت انس طلا در بازار جهانی بوده است. همچنین کاهش قیمت دلار بر قیمت سکه و طلا را تاثیر گذاشته است. قیمت سکه به 4.1 میلیون تومان و نیم سکه به 2میلیون و 230 تومان و ربع سکه به یک میلیون و 430 تومان رسید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.