حذف شرط عرضه داخلی برای صادرات نوردکاران که از بورس کالا شمش نخریده اند

گشایش صادراتی برای نوردکاران فولادی

جلسه ای که میان هیئت مدیره تولیدکنندگان فولاد ایران، دکتر مدرس خیابانی، قایم مقام وزیر صنعت معدن و تجارت در امور بازرگانی و جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت برگزار شده، حاوی خبر های خوب و توافقی عالی برای نوردکاران است. طی این خبر شرط عرضه داخلی برای صادرات نوردکاران که از بورس کالا شمش نخریده اند حذف شده است.

بهادر احرامیان، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ، گفت : ” توافق خوبی در این جلسه برای حمایت از نوردکاران کشور حاصل شد و با توجه به مشکلاتی که شرکت های نوردی برای عرضه در بورس دارند و نیز با توجه به بسته پیشنهادی انجمن فولاد برای تنظیم بازار فولاد با رویکرد توسعه صادرات، مقرر شد مقررات کف عرضه صرفا برای آن دسته از واحدهای نوردی لحاظ شود که از بورس کالا خرید شمش داشته اند.”

یکی از خواسته های قبلی انجمن فولاد از وزارت صمت گره نزدن اعطای مجوز صادرات به عرضه داخلی به منظور توسعه صادرات فولاد بوده است. خوشبختانه طی مصوبه این جلسه، پیشنهاد انجمن فولاد پذیرفته شد و این خبر بسیار خوبی برای نوردکاران است و میتوانند روند صادرات خود را در ماه های آینده ادامه دهند.

طبق این مصوبه کف عرضه برای شرکت هایی که از بورس کالا خرید نداشته اند صفر می باشد و این امر نگرانی نوردکاران نسبت به استمرار صادرات را برطرف میکند. همچنین عدم عرضه این واحدها در بورس نمیتواند بهانه ای برای جلوگیری از آنان باشد. از این رو با توجه به تعداد و پتانسیل این واحدها؛ انتظار میرود صادرات مقاطع طویل فولادی افزایش یابد.

به گفته دکتر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، صادرات محصولات نوردی بدون در نظر گرفتن شرایط عرضه در بورس کالا تا پایان مرداد ماه امکان پذیر است. طبق این بخشنامه شرکتهایی که از بورس کالا شمش خریداری نکرده اند نگران توفق صادراتشان نباشند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.