جوشکاری فولاد ضدزنگ

جوشکاری فولاد ضدزنگ

فولادها انواع مختلفی دارند که بر روی آن ها عملیات هایی انجام می شوند. جوشکاری از جمله فرآیندهای لازم در زمان استفاده در برخی موارد می باشد. در این مبحث قصد داریم به بررسی جوشکاری فولاد ضدزنگ بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

فولادهای ضدزنگ دارای ویژگی هایی چون استحکام بالا و مقاومت به خوردگی هستند؛ به همین دلیل در ساخت قطعات زیادی استفاده می شوند. در بیشتر مواقع برای اینکه یک محصول تولید شود؛ این فلز را در کنار مواد دیگری قرار داده و آن ها را متصل می کنند‌. از روش های اصلی برای اتصال جوشکاری است که یک روش دائم می باشد.

قابلیت جوشکاری فولاد ضدزنگ

فولاد ضدزنگ هدایت حرارتی کمی داشته و حرارت را در یک نقطه از سطح خود حفظ می کند به همین دلیل باعث سخت شدن جوشکاری می شود. این فولاد می تواند در دماهای بالا تاب خورده شود و در فرآیند خنک شدن تغییر شکل دهد. این فلز در عملیات جوشکاری دچار لکه و خراش می شود که در ظاهر آن موثر است.

در نتیجه فولاد ضدزنگ قابلیت جوشکاری دارد؛ ولی با توجه به موارد ذکر شده برای انجام این‌کار باید از یک جوشکار متخصص و با تجربه استفاده شود. فرد با تجربه می توان یک جوش با کیفیت عالی و بدون مشکل را ایجاد کند.

 

جوشکاری انواع فولاد ضدزنگ

 

جوشکاری انواع فولاد ضدزنگ

در زیر به روش های جوشکاری برای انواع فولاد ضدزنگ اشاره کرده ایم:

جوشکاری فولاد ضدزنگ آستنیتی

 این فلز دارای قابلیت جوشکاری آسانی بوده و به عملیات حرارتی قبل و بعد جوشکاری نیاز ندارد. حداکثر دمای جوشکاری این فلز ۳۵۰ درجه فارنهایت است و با رسیدن به این نقطه باید جوشکاری متوقف شده و مواد سرد شوند.

برای جلوگیری از ترک خوردن این فلز می توانید از جوشکاری با حرارت ورودی کم و ایجاد جوش های محدب استفاده کنید‌. این آلیاژها با پرکننده هایی با ترکیب منطبق با مواد پایه جوش داده می شوند. برای آلیاژهای ۳۰۲ و ۳۰۴ از پرکننده ۳۰۸ استفاده می شود و برای آلیاژ استیل ۳۲۱ از پرکننده ۳۴۷ استفاده می شود‌.

جوشکاری فولاد ضدزنگ فریتی

 جوش پذیری این فولاد ضعیف بوده و در دمای بالا رشد سریع دانه اتفاق می افتد که باعث پایین آمدن استحکام و شکننده شدن آن می شود. ضخامت این فلز کم بوده و حدودا ۶ میلی متر است. دمای جوشکاری فولاد ضدزنگ فریتی حداکثر ۳۰۰ درجه است و با حرارت ورودی کم می توان یک جوش خوب انجام داد.

در زمان انجام جوشکاری فولاد ضد زنگ فریتی باید از پر کننده هایی استفاده شود که با سطح کروم آلیاژ پایه مطابقت داشته باشد. برای پرکننده ها معمولا از آلیاژ ۴۳۰ و ۴۰۹ استفاده شده و برای اتصالات غیر مشابه از انواع آستنیتی ۳۰۹ و ۳۱۲ استفاده می شود.

جوشکاری فولاد ضدزنگ مارتنزیتی

جوشکاری این فولاد ضد زنگ سخت است؛ چون کربن زیادی دارد و در زمان سرمایش احتمال ترک خوردن آن وجود دارد. برای جوشکاری فولاد ضدزنگ مارتنزیتی نیاز به دقت بالایی است چون اگر دمای پیش گرمایش به طور دقیق اعمال نشده و حداقل دمای بین گذر در جوشکاری حفظ نشود؛ باعث ترک خوردگی می شود. فلزات پرکننده برای این فولاد باید با کروم و کربن پایه مطابقت داشته باشند. برای فولادهای ۴۰۲، ۴۱۰، ۴۱۴ و ۴۲۰ از پرکننده ۴۱۰ استفاده می شود.

جوشکاری فولاد ضدزنگ داپلکس

 این فولادها را می توان به راحتی جوشکاری کرد؛ ولی محدوده ورودی حرارت باید رعایت شود. این ماده ترکیبات شیمیایی پیچیده ای دارد و گرمای زیاد بر آن تاثیر منفی می گذارد. انتخاب فلز پرکننده برای این فلز سخت است و بیشتر پرکننده ها در دسترس نیستند؛ چون فلز پرکننده خیلی زودتر از فلز پایه سرد می شود.

 

روش جوشکاری مناسب برای فولاد ضدزنگ

 

روش جوشکاری مناسب برای فولاد ضدزنگ

جوشکاری فولا ضدزنگ را می توان با روش های جوشکاری قوس فلز گاز خنثی، قوس تنگستن گازی و SMAW جوش داد که با الکترود هستند. دیگر روش جوشکاری روش مقاومتی جوش است. نتایج این فرآیندها با هم فرق دارد و برای یافتن بهترین روش جوشکاری عواملی چون ضخامت فلز، عوامل پروژه، ظاهر مهره، زیبایی قطعه نهایی، مهارت جوشکاری و هزینه ها مهم هستند. اگر مهارت اولین الویت در جوشکاری است و همچنین مقاطع نازک هستند جوشکاری قوس تنگستن گازی مناسب است.

در صورتی که سرعت و کارایی الویت دارد بهترین انتخاب جوشکاری قوس فلز گاز خنثی است. همچنین روش جوش مقاومتی یک فرآیند آسان و روان برای فولاد ضدزنگ می باشد. این روش جوشکاری نیاز به پرکننده ندارد ولی از فشار برای متصل کردن دو ماده به هم استفاده می کند. این روش ایمنی بالایی دارد چون از پرکننده استفاده نمی کند و خطر پاشیدن جوش بسیار پایین آمده و در نهایت محصول ظاهر تمیزتری دارد. در این روش جوشکاری فولاد ضدزنگ تغییر رنگ و سوختگی در اطراف جوش کم است چون سرعت کار بالا است.

 

روش جوشکاری مناسب برای فولاد ضدزنگ

 

معرفی فروشگاه تخصصی آهن هایپر

فروشگاه تخصصی آهن هایپر جهت عرضه و ارائه انواع محصولات فولادی فعالیت دارند. برخی از این محصولات می توان به انواع میلگرد، انواع تیرآهن، انواع نبشی، هاش و … اشاره کرد. این محصولات در انواع و سایزهای مختلفی موجود می باشد. شما مخاطبین گرامی از سراسر ایران می توانید از طریق وبسایت https://ahanhyper.com/ اقدام نمائید. جهت دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش مجموعه تخصصی آهن هایپر در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

چه فولادی زنگ نمی زند؟

نکاتی برای جوشکاری فولاد گالوانیزه

https://ahanhyper.com//?p=46073

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

کلید اسکرول خودکار به بالا