ثبات برای بازار فولاد در راه است

ادامه ثبات بازار فولاد در نیمه دوم سال

نیمی از سال گذشته است و زمان بررسی شش ماه نخست امسال برای بازار فولاد فرا رسیده است. آنچه واضح است داغ نبودن بازار فولاد در شش ماهه نخست سال است. در نیمه نخست بازار نسبتا روند ثابتی را داشت و گاهی عرضه فراتر از تقاضا بود. کم شدن تقاضا نسبت به عرضه تولیدکنندگان در فشار قرار داد و تولیدکندگان به صادرات روی آوردند.

کم شدن عرضه نسبت به تقاضا در بازار داخل به دلیل رکود داخلی است. رکود داخل موجب شد تا تولیدکنندگان برای جلوگیری از دپو محصولاتشان وارد بازار صادرات شدند. صادرات فولادی ها در سه ماه نخست روند خوبی داشت ما در سه ماهه دوم با کندی روبرو شد. این کاهش صادرات را نمیتوان به کاهش تقاضای بازار خارج ربط داد بلکه به دلیل اجرای آیین نامه دولتی است. البته چندی بعد این آیین نامه از سوی وزارت صمت لغو شد و مانعی از راه صادرات حذف شد. البته این تنها دلیل کاهش روند صادراتی نبود، دلیل دیگر را میتوان تحریم آمریکا دانست. شرایط تحریم مشکلاتی را در نقل و انتقال مالی ایجاد کرده است.

بازار فولاد در نیمه دوم سال

برای حل مشکلات نقل و انتقال مالی در شرایط تحریم، راهکاری با موضوع تهاتر مد نظر قرار گرفت. اما متاسفانه کشورهای هدف تمایلی برای تهاتر نشان ندادند. این امر نشان دهنده سخت شدن مسیر صادرات در نیمه دوم سال است.

از طرفی دیگر یکی از عواملی که تولیدکنندگان را به سمت صادرات برد، افزایش نرخ دلار بود. این افزایش نرخ موجب سودآوری بیشتر برای تولیدکنندگان بود. اما حال بعد از اخراج بولتون و روند کاهش قیمت دلار، جذابیت صادرات کمتر از قبل خواهد شد و این امر تقاضای صادرات را کاهش میدهد. طبق نظر مسئولین ارزش واقعی دلار کمتر از 10 هزار تومان است و اگر نرخ دلار به 10.000 توامن برسد صادرات فولاد به سمت ضرر دهی می‌رود.

اما گروه دیگری از کارشناسان، برای فولاد ثبات را پیش بینی کرده اند. این گروه معتقداند ثبات نیمه اول سال فولاد در نیمه دوم سال نیز ادامه دارد.

هر چند در حال حاضر صحبت از صادرات محصولات فولادی بر سر زبان ها افتاده است. اما علاوه بر موانع حاصل از تحریم، موانع داخلی نیز برسر راه صادرات وجود دارد. اینکه مسئولین بر فکر صادرات بیشتر محصولات فولادی هستند، تولیدکنندان این عرصه را امیدوار کرده است تا شاید این توجه منجر به حذف موانع صادراتی شود و سایه ثبات از سر بازار برداشته شود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.