امروز : شنبه 06 آذر 1400

Search
Generic filters
قیمت میلگرد همدان: افزایش ↑
قیمت میلگرد تهران: کاهش ↓
قیمت میلگرد اصفهان: ثابت ⊗
previous arrow
next arrow
Slider

تیرآهن 12 + بررسی جامع مشخصات و مزایای آن

تیر آهن 12 از تجهیزات و ملزومات مهم و کاربردی برای طراحی و ساخت یک سازه یا بنا محسوب می شود. تیر آهن ها بسته به نوع نیاز و نحوه کاربری، در دسته های مختلفی موجود می باشند. به طور معمول، طبقه بندی این تجهیزات بر اساس شاخص های هندسه، تکیه گاه و استاندارد صورت می گیرد.

هر کدام از این دسته بندی ها متناسب با ویژگی ها و مشخصات مختص به خود، برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که عمده ترین موارد استفاده از تیر آهن در حوزه ساختمان سازی می باشد.

لازم به ذکر است که تیر آهن به عنوان پرکاربردترین سازه فلزی در پروژه های مختلف و گوناگون مورد استفاده واقع می شود. علاوه بر این، این مدل از تجهیزات و ملزومات فلزی در قطعه های شیب دار، عمودی و افقی طراحی و تولید می شوند.

تیرآهن 12

تحمل وزن و بار اصلی در سازه را می توان از مهم ترین وظایف تیر آهن به شمار آورد. همچنین گفتنی است ماده اصلی تشکیل دهنده این محصولات را غالبا سنگ آهن تشکیل می دهد.

در حال حاضر، کارخانه های متعدد و گوناگونی در اقصی نقاط کشور، تیر آهن را با بهترین سطح کیفی تولید و در اختیار مصرف کننده قرار می دهند.

یک سازه یا ساختمان برای برخورداری از دوام و استحکام لازم، به تیر آهن بیش از پیش نیاز پیدا می کند. بر همین اساس، دفع و کاهش فشارهای تنشی و کششی وارد شده به ساختمان، به وسیله تیر آهن کنترل و مدیریت می‌شود.

مضاف بر این، تیر آهن به عنوان نوعی پروفیل پرکاربرد، دارای سطوح مقطعی به شکل و فرم H یا I می باشد.

مشخصات تیر آهن 12

یکی از شاخصه‌های اصلی برای مقایسه انواع تیرآهن‌ها، وزن، مقاومت و میزان استحکام تیرآهن است. از آنجایی که تیرآهن‌ها با سایر و اندازه های مختلف تولید و در بازار عرضه می شوند، هر یک دارای سطح مقاومت متفاوتی هستند. بدین ترتیب می‌توان متناسب با نوع نیاز مصرفی و زمینه کاری از انواع سایزها و اندازه‌های متنوع تیرآهن‌ها برای بخش‌های مختلف سازه بهره برداری نمود.

با توجه به آنکه از این نوع ابزار در قسمت‌های مختلف سازه استفاده می‌شود، در صورتی که تیرآهن فاقد مقاومت قابل قبولی باشد پیامدهای ناگواری را در بر خواهد داشت. در نتیجه برای خرید تیرآهن و استفاده از آن در بخش‌های گوناگون سازه، بایستی به سطح مقاومت تیرآهن و استفاده صحیح آن توجه نمود.

تیر اهن 12 در حوزه ساختمان سازی از پروفیل های ساختمانی اساسی و کارآمد محسوب می شود. مطابق با استانداردهای تعریف شده ایران و اروپا، این مدل تیر آهن با عنوان IPE شناخته می شود.

طول تیر آهن IPE برابر با 12 متر می باشد. متریال و مواد اولیه استفاده شده در ساختار این محصول، غالبا از جنس فولاد محکم و بادوام می باشد. بر همین اساس، تیر آهن ipe از دوام و مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه و عوامل محیطی بهره می‌برد.

گفتنی است وزن تیر اهن12 ، در حدود 125 کیلوگرم برآورد شده است. تیر آهن شاخه 12 متری در اشکال و فرم های مختلفی مانند ستون و پل های زنبوری، خرپا، تیر و نعل کاربرد فراوان دارد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که مبنای فروش تیر آهن سایز 12 به صورت شاخه ای صورت می گیرد.

مشخصات تیر آهن 12

یکنواخت بودن بال های دو سر ابتدا و انتها را می توان از بارزترین ویژگی های تیر آهن IPE به حساب آورد.

همچنین، نقشه های طراحی شده برای سازه های ساختمانی موجود در کشور عموما بر اساس استاندارد این مدل انجام می شود. بر همین اساس، تیر آهن های 12 در میان مصرف کنندگان از محبوبیت قابل توجهی برخوردار می باشند.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که محاسبه وزن خالص تیرآهن 12 بر مبنای فرمول خاصی صورت می گیرد. برای محاسبه وزن این محصول می بایست وزن یک متر از تیر آهن را در طول تیر آن ضرب نمود. ضمنا، این مدل از لحاظ ظاهری شبیه I بوده و بر اساس استانداردهای اروپا تهیه و تولید می شود.

میزان استحکام تیرآهن ۱۲

تیرآهن ۱۲ از جمله ابزار آلات و تجهیزات پرفروش و کاربردی در صنعت ساختمان سازی است. آنچه توانایی، استحکام و میزان مقاومت تیرآهن را مشخص می‌کند، میزان ضخامت آن است که با شماره گذاری مشخص می‌شود. در نتیجه تیرآهن ۱۲ در‌واقع تیرآهن ۱۲ سانتی‌متری است که طبق استاندارد IPE تولید و در بازار عرضه می‌شود. می‌توان اینگونه بیان کرد که ضخامت یک تیرآهن در تمامی قسمت‌های آن از جمله بال‌ها و بدنه به یک اندازه می‌باشد.

مقاومت و میزان استحکام تیرآهن ۱۲ نیز با توجه به ضخامت و سایزی که دارا است، بسیار مناسب بوده و می‌توان از آن در اکثر سازه‌های مختلف استفاده کرد. آنچه را که موجب ضرورت خرید تیر آهن ۱۲ می‌شود، بخش‌های ظریف سازه است که نیاز به استفاده از تیرآهن‌های سبک‌تر را ایجاد می‌کند.

کاربردهای تیرآهن ۱۲

با توجه به استاندارد ساخت، هر یک از انواع تیرآهن دارای وزن متفاوتی می باشند. علاوه بر آن با توجه به وزن متفاوت، میزان مقاومت متفاوتی را نیز دارا هستند. بدین ترتیب وزن و مقاومت آن سبب تفاوت در کاربرد تیرآهن‌ها نیز می‌شود. از آنجایی که تیرآهن ۱۲ در قیاس با سایر تیرآهن‌ها دارای وزن سبک‌تر و مقاومت کمتری است، از آن در ساخت سقف ساختمان‌ها و همچنین ساخت ستون‌های سازه استفاده می شود

البته بایستی در اینجا اضافه کنیم که استفاده از این نوع تیرآهن به عنوان پوشش سقفی و یا ایجاد ستون‌های یک سازه کاملاً بستکی به حجم و سنگینی ساختمان دارد. به مراتب برای ساخت ستون های یک مجتمع تجاری، توصیه می‌شود که حتماً از تیرآهن های سنگین تری استفاده شود و تیرآهن ۱۲ را تنها برای بعضی از بخش‌های مجتمع‌های بزرگ و سازه‌های سنگین به کار برد. به طور کلی استفاده از این نوع تیرآهن برای سازه‌های سبک‌تر رایج‌تر است.

موارد مصرفی تیرآهن ۱۲ عبارتند از؛

  • مناسب برای پوشش دهی سقف ها
  • مناسب برای ستون‌ها با توجه به حجم و سنگینی سازه
  • مناسب برای بخش‌های گوناگون سازه
  • مناسب برای ساخت پل‌های لانه زنبوری

مزایای تیر آهن IPE

به طور کلی، تیر آهن IPE 12 از مزیت های متعدد و مختلفی برخوردار می باشد. نصب و پیاده سازی و اجرای آسان و راحت، در کنار قابلیت متصل کردن چندین قطعه به یکدیگر، از مهم ترین مزایای این محصول تلقی می گردد.

علاوه بر این، قابلیت توسعه و گسترش پس از انجام عملیات ساخت و ساز ساختمان را می توان از دیگر مزایای قابل توجه این مدل تیر آهن به حساب آورد. کاربرد بسیار زیاد در ارتفاع های زیاد، مقاومت بالا در برابر جوندگان و عدم شکستگی سازه به ویژه در مواقع ضربه و فشار، سایر مزایای تیر آهن سایز 12 را شامل می شود.

قابلیت تحمل میزان قابل توجه تنش کششی، مانع از آسیب و صدمه محصول در برابر ضربه می شود. فراهم آوردن ساختاری مطمئن و استاندارد، ضریب ایمنی و امنیت بالا و مقاومت مطلوب در برابر زلزله و حریق، ویژگی های مثبت این محصول را تکمیل می کند.

عوامل موثر بر قیمت تیر آهن 12

بدون تردید، نوسانات نرخ ارز، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار و موثر بر قیمت تیر اهن ۱۲ تلقی می گردد. تغییر و تحولات صورت گرفته در نرخ ارز، به صورت مستقیم بر بازه قیمت نهایی این محصول تاثیر دارد.

وزن خالص و کارخانه تولید کننده، از دیگر پارامترهای تاثیرگذار بر بازه قیمت تیر آهن 12 قلمداد می گردد.

ناگفته نماند که در بازار آهن آلات، تیر آهن ذوب آهن اصفهان، از پروفیل ها و تجهیزات بسیار باکیفیت و بادوام و شناخته شده در سطح کشور به شمار می رود.

عوامل موثر بر قیمت تیر آهن 12

نکات قابل توجه برای خرید تیرآهن ۱۲

آنچه که بایستی پیش از خرید تیرآهن ۱۲ به آن توجه نمود، استاندارد ساخت و برند آن است. به عبارتی پارامترهایی نظیر استاندارد ساخت و برند در کارکرد و مقاومت تیرآهن بسیار مؤثر است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

https://ahanhyper.com//?p=3583

اشتراک گذاری
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
0 0 رای
امتیاز
عضویت
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
کلید اسکرول خودکار به بالا