تولیدکنندگان شمش فولادی در ایران

تولیدکنندگان شمش فولادی در ایران

لازم به ذکر است که تولید یک فولاد درجه یک به مواد اولیه ی درجه یک نیاز دارد؛ هر چه مواد اولیه باکیفیت تر باشد محصول نهایی نیز باکیفیت تر و بهتر است. باید خدمتتان عرض کنیم معمولا کارخانه هایی که قطعه های فولادی شمش های مورد نیاز خود را به دو روش تهیه می کنند.

 • شمش به صورت آماده از یک کارخانه خریداری می شود.
 • واحد هایی برای تولید شمش خریداری می‌ شود.

اما سوال این جا است که شمش چیست و چه کسی این شمش ها را تولید می کند؟ امروز با شما همراه هستیم تا تولیدکنندگان شمش فولادی در ایران را به شما معرفی کنیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

شمش فولادی چیست؟

 

شمش فولادی چیست؟

همان گونه که در بخش قبل اشاره شد شمش فولادی محصول قابل حمل که در طی فرایند فولادسازی به وجود می آید که خود نیز به گونه ای مواد اولیه ی مقاطع فولادی محسوب می شود. این شمش ها با توجه به ابعاد و سطح مقطعی که دارند به چند دسته تقسیم می شوند.

 • بیلت: این نوع شمش ها را معمولا با نام شمشال می شناسند و سطح مقطعی مربعی و یا دایره ای شکل دارند.
 • بلوم: بلوم ها را نیز با نام شمشه شناخته می شوند و سطح مقطعی شبیه به بیلت دارند با این تفاوت که عرض بلوم ها از بیلت بزرگ تر است.
 • اسلب: اسلب ها سطح مقطع مستطیلی شکلی دارند.

هرکدام از این شمش ها کاربردهای متفاوتی دارند؛ برای مثال از اسلب ها در تولید ورق های فولادی، نبشی و ناودانی و لوله های درزدار استفاده می شود؛ اما از بیلت و بدون در تولید تیرآهن، میلگرد، لوله بدون درز و غیره استفاده می شود.

 

خرید شمش فولادی

 

فرایند تولید شمش

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که ایران در سال ۲۰۲۰ جز یازدهمین کشورهای تولیدکننده‌ای فولاد شناخته شد. از آن جایی که سالانه حدود ۳۰ میلیون تن فولاد  در ایران تولید می شود می توان حدس زد که برای تامین مواد اولیه فولادی مشکلی نداشته باشیم. تولیدکنندگان شمش فولادی در ایران معمولا از دو نوع کوره برای تولید شمش استفاده می کنند؛ کوره القایی و کوره قوس الکتریکی این دو کوره هستند.

شایان ذکر است که از کوره القایی برای کارخانه های کوچک مناسب هستند و از آن جایی نمی توان مقدار اکسیژن داخل این کوره را کنترل کرد این شمش ها کیفیت کمتری دارند؛ کوره های قوس الکتریکی نیز برای کارخانه های بزرگ بهترین انتخاب هستند و معمولا شمش های باکیفیتی تولید می کنند. این که از چه نوع کوره ای استفاده شود به چندین عامل بستگی دارد.

 • سرعت ذوب
 • میزان حرارت
 • کیفیت ذوب
 • وزن مذاب
 • قیمت کوره
 • نوع آلیاژ
 • میزان انرژی مصرفی

بزرگ ترین تولیدکننده های شمش

تقریبا می توان گفت که اکثر استان های ایران تولید شمش انجام می شود؛ اما میزان تولیدات با یکدیگر متفاوت است. در حال حاضر شهرهایی همچون اصفهان، خوزستان و هرمزگان بیشترین میزان تولید شمش فولادی در ایران را دارند. کارخانه هایی همچون ذوب آهن، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان از بزرگ ترین کارخانه های تولیدکننده ی شمش به حساب می آیند.

تولیدکننده های بخش اول

علاوه بر این ها شهرهایی که در شمال و شمال غربی هستند نیز معمولا از ۵۰ هزار تا یک میلیون تن شمش مورد نیاز کشور را تولید می کنند و عمده ی تولیدات این کارخانه ها بیلت و بلوم است. در شمال شرق و هم چنین شرق نیز شمش های زیادی تولید می شود. ذوب آهن فولاد خزر، فولاد صنعت بناب، فولاد خراسان و ویان همدان از دیگر کارخانه های تولیدکننده ی شمش هستند که به تولیدکنندگان شمش فولادی در ایران بخش اول معروف هستند.

تولیدکننده های بخش دوم

تولیدکنندگان شمش فولادی در ایران که در بخش دوم هستند حدود ۱۲ میلیون شمش تولید می کنند و این حجم بالای تولیدات به خاطر فولاد مبارکه و ذوب آهن است. کارخانه هایی همچون صبا فولاد خلیج فارس، فولاد خوزستان، فولاد هرمزگان، صبا فولاد خلیج فارس و ذوب آهن پاسارگاد نیز جز این دسته از کارخانه های بخش دوم هستند.

 

 

قیمت شمش فولادی

 

قیمت شمش فولادی چه قدر است

در رابطه با قیمت شمش فولادی باید خدمتتان عرض کنیم که این قیمت به چندین عامل بستگی دارد. این که این شمش ها چه ابعادی داشته باشند و وزن آن ها چه قدر باشد خیلی مهم است. در کنار آن نرخ دلار،  شرایط بازار و هم چنین اتفاق های سیاسی نیز در این قیمت گذاری موثر هستند و می توانند قیمت این شمش ها را بالا و پایین کنند چنان چه به دنبال باکیفیت و مناسب ترین شمش ها هستید بخش بعد را از دست ندهید.

خرید از آهن هایپر

اگر قصد خرید هر نوع فولادی را برای انجام کارهای خود دارید دیگر لازم نیست ساعت ها در جاده به شهرهای دیگر بروید و یا این که در شهر خود کلی وقت تلف کنید. شما می توانید هر کجای ایران که هستید به صورت غیرحضوری خرید خود را انجام دهید و در هر شهری که هستید محصولات خریداری شده را تحویل بگیرید البته می توانید خرید خود را به صورت حضوری نیز انجام دهید پس تعلل را کنار بگذارید و همین برای داشتن این فولادها، میلگرد، آهن، انواع ورق گالوانیزه و غیره اقدام کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن آن ها در شهر خود تحویل بگیرید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

کارخانه صبا فولاد خلیج فارس

کارخانه فولاد آذر ماهان

کارخانه کاوش سنگ پرشین

کارخانه ذوب آهن سهند غرب

کارخانه توسعه سرمایه گذاری دریک

کارخانه فولاد البرز غرب

گروه ملی صنعتی فولاد ایران

کارخانه فولاد کاوه جنوب کیش

کارخانه صنعتی اسفراین

https://ahanhyper.com//?p=43888

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هشت =

کلید اسکرول خودکار به بالا