تقاضای فولاد در صنعت خودرو

صنعت خودرو بزرگترین متقاضی فولاد

برای بررسی صنعت فولاد لازم است بازار فروش آن را نیز بررسی کنیم. زیرا بدون بررسی بازار فروش نمی‌توان به برآوردی دقیق رسید. یکی از مهمترین صنایع متقاضی فولاد، صنعت خودرو است. از این رو صنعت خودرو بر بازار فولاد نیز تاثیر گذار است و با نگاهی به بازار خودرو و آینده میتوان بازار فولاد را نیز بررسی کنیم.

بازار جهانی خودرو از خودروهای سنتی به سمت خودروهای مدرن در حال حرکت است. استفاده از نیروی محرکه برق و عدم نیاز به راننده از جمله ویژگی های خودروهای مدرن است. اما آیا با تغییر ساختار خودرو، فولاد همچنان به عنوان ماده اولیه این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

فولاد مزایایی دارد که آن را برای خودروسازان مناسب کرده است و به احتمال بسیار زیاد این ویژگی ها آنقدر مناسب است تا خودروسازان و طراحان را به سمت خود جذب کند. در ادامه این ویژگی ها را بررسی می‌کنیم.

مزیت اول هزینه پایین و ایمنی بالا

در هر صنعتی و هر تولیدی، هزینه امری بسیار مهم است. کنترل هزینه برای صنایع اهمیت بسیار بالایی دارد و صاحبان قدرت با هم در رقابت اند تا بها تمام شده محصولات خود را کاهش دهند. در صنعت خودروسازی علاوه بر قیمت، استحکام و دوام بالا و استهلاک پایین نیز حائز اهمیت است. زیرا مشتریان به دنبال محصولی با کیفیت و با هزینه پایین هستند. در مقایسه مواد اولیه فولاد، آلومینیوم و پلاستیک فشرده، فولاد بهترین گزینه است. هم هزینه پایینی دارد و مقرون به صرفه است و هم دوام بالایی دارد. در کنار هم قرار گرفتن این دو ویژگی موجب میشود تا فولاد همچنان به عنوان ماده اولیه در صنایع خودروسازی مورد استفاده قرار بگیرد.

همان طور که گفتیم در صنعت خودرو علاوه بر هزینه ماده اولیه، مقاومت و ایمنی آن نیز حائز اهمیت است. فولاد از میان مواد اولیه قابل استفاده در صنعت خودروسازی از توان محافظتی بالایی برخوردار است. از طرفی دیگر فولاد در برابر شرایط مختلف آب و هوایی نیز مقاوم است. وقتی حرف از آب وهوا و محیط زیست می‌شود، سایر مسائل زیست محیطی نیز حائز اهمیت می‌شوند. امر بازیافت و بازگشت کامل و 100 درصدی به چرخه تولید بسیار مهم است. فولاد در مقایسه با سایر مواد اولیه، بهترین عملکرد را دارد و قابلیت بازیافت 100 درصدی دارد. این امر نیز استفاده از فولاد در صنعت خودروسازی را در اولویت قرار می‌دهد.

مزیت دوم شکل پذیری منحصر به فرد

در صنعت خودرو سازی طراحی و خلاقیت در آن اهمیت بسیار بالایی دارد، طراحان به دنبال ماده ای هستند که قابلیت شکل پذیری فوق العاده ای داشته باشد. بخصوص در خودروهای مدرن که شکل سابق و نرمال فرمان و داشبورد و پدال ها تغییر کرده است. خودروهای مدرن به سمت حذف برخی از عناصر داخلی و افزایش تعداد سرنشین پیش می‌روند و فولاد برای این طراحی بسیار مناسب است. از طرفی دیگر فولاد این امکان را به طراحان میدهد تا تمام خلاقیت خود را به واقعیت تبدیل کنند.

موارد گفته شده و برخی از موارد دیگر موجب میشود تا فولاد همچنان در صنعت خودروسازی استفاده است. از طرفی گسترش خودروهای مدرن بدون سرنشین، که احتمالا در ابتدا به عنوان تاکسی وارد بازار شوند، رونقی به صنعت خودرو میدهد و صنعت فولاد نیز با آن هم راستا می‌شود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.