تغییر مسیر بازار کالایی ها

عوامل تغییر روند بازار کالا

بازار کالایی ها که یکی از مهم ترین بازارهای بورس است، مسیر خود را تغییر داده است. موتور محرک این هفته بازار کالایی تغییر قیمت نفت خام بود. حمله به آرامکو و کمبود عرضه نفت خام موجب افزایش قیمت طلای سیاه شد و این امر خود بر روند افزایشی بازار کالایی ها تاثیر گذاشت. افزایش قیمت نفت مانند اهرمی عمل کرد و نرخ اغلب بازارهای کالایی را با خود به بالا کشید.

اما بازار فلز و فولاد نتوانست با این روند افزایشی قیمت نفت، همراه شود و اهرم نفتی افزایش نرخ، کمترین تاثیر را بر بازار فلزات گذاشت. اما اگر روند افزایشی نرخ در بازار کالایی ها ادامه دار شود، می‌توان به افزایش نرخ در بازار فلزی نیز امیدوار بود.

آینده بازار کالایی ها

برای پیش بینی روند آتی بازار کالایی ها نیاز است تا برخی شاخص های بازار را بررسی کنیم. بررسی شاخص های بازار نشان از ادامه روند صعودی دارند. افزایش نرخ بازار کالایی ها دو عامل دارد. عامل اول افزایش قیمت نفت است که در بالا نیز به آن اشاره کردیم. اما عامل دوم جنگ است، آن هم جنگ تجاری میان چین و آمریکا، که موجب نگرانی جهانی شده است. تداوم این جنگ به معنی افزایش روند قیمت در بازار کالایی هاست.

از طرفی دیگر بازار کالا با کاهش تقاضا همراه شده، کاهش تقاضا اگر با افزایش عرضه همراه شود موجب کاهش قیمت خواهد شد. از این رو بازار کالایی ها خود را با روند کاهش تقاضا وفق داده و تولید خود را کاهش داده است. ضعف موجودی انبارها از روند کاهشی نرخ جلوگیری می‌کند. اگر بازار به روند فعلی خود ادامه دهد، شاهد افزایش قیمت ها و بهبود بازار خواهیم بود. هر چند که انتظار نمیرود حجم معاملات افزایش یابد.

پیچیدگی و هیجان در بازار کالایی ها

با افزایش ناگهانی قیمت، هیجانی وارد بازار می‌شود و خرید و فروش را در بر می‌گیرد. این روند موجب پیچیده شدن شرایط برای سرمایه گذاران، معامله گران و تحلیل گران می‌شود. البته این روند مقطعی است و این هیجان آنش افزون رو به خاموشی میرود و بازار روند طبیعی خود را پیش می‌گیرد. این اتفاقات چند بار در سال رخ می‌دهد. سرعت خاموش شدن آتش این هیجان در دستان آرامکو است. اگر بحران آرامکو در همین حد باقی بماند، بازار با این واقعیت همراه می‌شود اما اگر این بحران تداوم پیدا کند، وضعیت غیر قابل پیش بینی خواهد شد.

حمله به آرامکو و افزایش قیمت نفت، جنگ تجاری چین و آمریکا و وضع عوارض بر محصولات این دو کشور و از طرفی دیگر ترس از رکود اقتصادی، بازار جهانی را در دست گرفته است. از طرفی دیگر آمارها نشان می‌دهند آمریکا با تزریق نقدینگی به اقتصاد خود، خود را برای افزایش تنش های تجاری آماده کرده است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.