تغییر در روند بازار کامودیتی ها

صعود بازار کامودیتی‌ها

در چند هفته گذشته و در پی تمایل فعالان بازار به سرمایه گذاری امن، شاهد کاهش قیمت و روند نزولی بازار کالایی ها بودیم. اما این روند متوقف شد و تغییر حالت داد. در چند روز گذشته بر خلاف روزهای قبل شاهد افزایش قیمت کامودیتی ها بودیم و بازار کالایی ها با رشد همراه شد. این افزایش قیمت بازار کالایی ها موجب بهبود بازار نفت و فلزات نیز می­شود.

جنگ تجاری یا مذاکره

چندی پیش شاهد اختلافاتی میان دو ابر قدرت جهان، آمریکا و چین بودیم. این اختلافات عواقب بسیاری را همراه داشت. از کاهش رشد اقتصادی آلمان گرفته تا افزایش قیمت جهانی طلا را میتوان از پیامد های این اتفاق دانست. خبر کاهش رشد اقتصادی آلمان موجب شد تا فعالان بازار جهانی، نگران رکود اقتصادی جهانی شوند. اتفاقی که آخرین بار سال 2008 اتفاق افتاد. شاید همین نگرانی ها بود که موجب شد این دو ابر قدرت جهان به فکر مذاکره بیوفتند و اتمام جنگ را اعلام کنند.

بعد از آنکه مقامات چین و آمریکا خبر از مذاکره و حل اختلافات را دادند، بازار دوباره آرامش خود را به دست گرفت. کاهش نرخ طلا و رشد بازار کالایی ها از پیامدهای این مذاکره است.

پیش بینی روند بازار

اکنون دو ذهنیت درباره روند بازار وجود دارد. یکی نگاه منفی گرایانه، این تحلیل مبنی بر آن است روند رکود ادامه دار است و این بهبود بازار مقطعی و کوتاه مدت است، و بازار کالایی ها شاهد روزهای سختی خواهد بود. اما دومین پیش بینی که ذهنیتی مثبت دارد، حکایت از آن دارد که روزهای سخت به اتمام رسیده و بازار از آن گذر کرده است. این ذهنیت بر این باور است که این رشد فعلی آغاز آینده ای روشن برای بازار کامودیتی ها است.

یکی دیگر از اتفاقات این هفته، افزایش قیمت نفت بود. قیمت نفت در چند هفته گذشته با کاهش قیمت همراه بود و این امر موجب نگرانی اوپک و صادرکنندگان نفتی بود. اما در هفته گذشته روند بازار نفت نیز تغییر کرد و با افزایش قیمت همراه شد. این افزایش قیمت به دلیل کاهش تولید و ذخایر نفتی آمریکا و کاهش تولید نفت عربستان بود. این افزایش قیمت نفت محرکی برای رشد بازار کالایی ها شد. اما نباید این نکته را فراموش کرد که بازار به تغییر فاز سریع واکنش نشان نمی­دهد.

در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که بازار در این هفته فراتر از انتظارها عمل کرده است. از طرفی دیگر نیز کاهش قیمت طلا موجب شد تا سرمایه هایی از طلا به سمت بازار فلزات حرکت کند.

عوامل بسیاری بر بازار جهانی کالایی ها تاثیر گذار است و می­تون آن را به یک کلاف سردرگم تشبیه کرد. بازار کالایی ها دارای یک کف سازی بنیادین است و می­تواند از تغییر فاز قیمتی حمایت کند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.