تصویب عوارض بر صادرات سنگ آهن

تولید داخلی و صادرات محصول نهایی

حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین نشست شورای هم اندیشی افزایش حمایت صادراتی در شرایط تحریم، از شرایط فعلی کشور سخن گفت و در ادامه گفت که امروزه شرایط برای صادرات فراهم است. در این جلسه از اهمیت صادرات نیز صحبت شد. وی بیان کرد” بالارفتن نرخ ارز از یک سو و همچنین شرایط به‌وجود آمده در صادرات نفت باعث شده تا موقعیت بسیار خوبی برای تولید و صادرات در کشور ایجاد شود؛ چراکه افزایش نرخ ارز، واردات را از صرفه انداخته و همچنین ممنوعیت‌های وارداتی فضا را برای حضور کالاهای تولید داخل در کشور مهیاتر کرده است.”

هرچند که افزایش نرخ ارز مشکلاتی را ایجاد کرده است اما خالی از لطف نیز نبوده است. افزایش نرخ ارز و سخت شدن واردات موجب شده است تا تولید داخلی رونق یابد. از طرفی دیگر فرصت کافی را فراهم کرده است تا تولیدکنندگان بتوانند کیفیت محصولات خود را افزایش دهند. امروزه شرایط تولید با کیفیت فراهم شده است و انتظار می­رود در کنار این تولید، صادرات نیز انجام شود. به تمامی تولید کنندگان پیشنهاد می­شود به فکر صادرات باشند در غیر این صورت با ضرر روبرو می­شوند. از این رو نیاز نیست تا به فکر تولید مازاد و بعد از آن صادرات باشیم. بلکه بهتر است از ابتدا به فکر صادرات باشیم.

صادرات سنگ آهن

در این جلسه پیرامون صادرات سنگ آهن نیز صحبت شد و مدرس خیابانی به فاصله گرفتن از خام فروشی و حرکت به سمت صادرات محصولات نهایی با ارزش اشاره کرد. اینکه در حال حاضر ما مواد اولیه را صادر میکنیم افتخار نیست، بلکه هدف صادرات محصولات نهایی بوده است. وی افزود” قرار بود ما مواد اولیه را وارد کنیم و با ایجاد ارزش افزوده، محصول نهایی را صادر کنیم.”

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در ادامه از تعیین عوارض بر صادرات سنگ آهن خبر داد. تعیین عوارض بر صادرات سنگ آهن موجب می­شود تا صادرات این ماده اولیه کاهش یابد. اما این امر به معنی از بین رفتن ضرفیت صادراتی نیست. بلکه هدف از تصویب عوارض بر سنگ آهن این است که به سمت صادرات محصولات نهایی رویم. زیرا صادرات محصولات نهایی مانند شمش و مقاطع فولادی دارای ارزش افزوده بالایی هستند و سود آوری بیشتری دارند.

یکی دیگر از اهداف این تصمیم آن است که از پتانسیل های موجود در کشور برای تولید محصولات نهایی، با کنترل صادرات مواد اولیه مورد استفاده قرار گیرند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.