تصمیمات هیجانی دولت بازار سنگ آهن را آشفته کرد

آشفتگی در بازار سنگ آهن

مطابق با قانون عوارض پلکانی قرار بود در سال 98، عوارض صادراتی سنگ آهن به 10 درصد برسد اما دولت با رساندن آن به 25 درصد این اصل را نقض کرد.

برای آنکه بتوانیم این روند را مورد ارزیابی قرار دهیم، لازم است نگاهی به تولید و صادرات سنگ آهن در سالهای گذشته بیندازیم. در سال 92، 45 میلیون تن سنگ آهن در کشور تولید شده است و از این بین نیمی از آن در داخل کشور مورد مصرف قرار گرفت و نیمی دیگر یعنی در حدود 23 میلیون تن از سنگ آهن استخراجی صادر شد. از سال 92 تا سال 97 تمام پتانسیل های دولتی و خصوصی تلاش خود را کردند تا حلقه ارزش افزوده فولاد به سمت صنایع پایین هدایت شود.

در طی سال های 92 تا 97 تولید سنگ آهن از 45 میلیون تن به 80 میلیون تن افزایش یافت. از طرفی دیگر در این سالها تلاش شده است تا میزان صادرات سنگ آهن نیز کاهش یابد. میزان صادرات سنگ آهن در طی این مدت به 7.7 میلیون تن رسید. افزایش میزان تولید و کاهش حجم صادراتی خود گامی در جهت ایجاد ارزش افزوده بیشتر است.

صادراتی کمتر از 10 درصدی سنگ آهن

با روند افزایشی تولید و کاهش صادرات، در سال 97 میزان صادرات سنگ آهن به کمتر از 10 درصد رسید. این امر خود نشان دهنده حرکت در جهت ایجاد ارزش افزوده در بخش پایینی زنجیره تولید است. برخی از فعالان حوزه معدنی بر این باوراند که صادرات سنگ آهن مورد بزرگ نمایی قرار گرفته است. زیرا این حجم از صادرات آسیبی به تولید داخل وارد نمی‌کند. همچنین طبق گفته مهرداد اکبریان صادرات این حجم از سنگ آهن، برای زنجیره فولاد امکان ایجاد ارزش افزوده ندارد. بخش دیگری از سنگ آهن صادراتی عیار زیر 20 درصد دارد. این سنگ آهن تنها در کارخانه های سیمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد و در ایران مورد استفاده ندارد.

دخالت دولت در قیمت گذاری

در سال 97 دولت در قیمت گذاری حلقه های ارزش افزوده دخالت کرد و بازار عرضه و تقاضا را به هم ریخت. فعالان بخش صنعت در این باره بیان کردند که مخالف نظارت دولت نیستند اما نظارت هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی باید کارشناسی شده باشد.

همچنین از ابتدای امسال دولت با عنوان کردن اعمال عوارض 20 تا 25 درصدی و ممنوعیت صادرات این عرصه را تهدید کرد. وضع این عوارض از ابتدای مهر ماه موجب شده است تا خطر تعطیلی معادن کوچک و متوسط این صنعت را تهدید کند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.