ترس از رکود اقتصادی و بازار سهام جهانی

رکود اقتصادی جهانی

چندی قبل با اعلام ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، مبنی بر در نظر گرفتن تعرفه 10% بر کالاهای چینی، جنگی میان دو اقتصاد بزرگ دنیا به وقوع پیوست. چند روزی بعد از اعلام ترامپ، چین به این اتفاق پاسخ داد و خرید محصولات کشاورزی خود را از امریکا تحریم کرد. اما این اتفاق به همین جا  ختم نشد و بازار طلا را تکان داد و قیمت جهانی طلا افزایش پیدا کرد. بعد از دو هفته در روز گذشته ترامپ اخذ تعرفه برای برخی از کالاهای چین را به تعویق انداخت و این اخبار موجب شد تا ارزش نفت و فلزات در بازار جهانی افزایش یابد.

اما با توجه به اتفاقات اقتصاد آلمان و چین، ترس از رکود اقتصادی دوباره بر جان فعالان بازار افتاده است. در حال حاضر همه نگران بازگشت رکود اقتصادی به جهان هستند و این امر باعث شد تا قیمت نفت با کاهش همراه باشد و تمایل برای خرید طلا افزایش یابد.

رشد منفی اقتصاد آلمان

آمار اقتصادی آلمان نشان می دهد، اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم سال میلادی جاری نسبت به سه ماهه اول با یک دهم درصد رشد منفی همراه بوده است. این نشان دهنده آن است که اقتصاد آلمان ضعیف شده است و ممکن است با رکود اقتصادی همراه شود. وزیر اقتصاد آلمان در این باره اظهار نگرانی کرده است و در مورد احتمال بروز رکود هشدار داده است. همچنین اعلام کرده است لازم است تا تمام تدابیر لازم و مناسب در این باره اخذ شود.

مقامات آلمانی علت رکود اقتصادی را کاهش صادرات بخش صنعت و سیاست تجاری دولت ترامپ در مقابل چین دانسته اند. از طرفی دیگر اقتصاد چین نیز در ماه جولای با افت قابل توجهی همراه بوده است و به کمترین میزان خود در 17 سال گذشته رسیده است.

پاسخ به نگرانی رکود اقتصادی

هر چند که در چند روز گذشته ارزش نفت افزایش یافته بود اما با انتشار خبر رشد منفی آلمان و نگرانی بازگشت رکود به اقتصاد جهان، قیمت نفت کاهش پیدا کرد.

در پی این اقدامات در نهایت ارزش هر بشکه نفت برنت دریای شمال 2.58 دلار کاهش یافت و به 58 دلار و 72 سنت رسید. قیمت نفت سبک آمریکا نیز با افت 2.7 دلاری به 54 دلار و 40 سنت در هر بشکه رسید.

اما بازار طلا با رشد مثبت همراه بوده است. در بازار جهانی قیمت هر انس طلا با رشد 16 دلاری همراه بود و مرز 1500 دلار را شکست و به قیمت 1517 دلار رسید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.