بورس و دلار دو بازار در مقابل هم

مسیر متفاوت بورس، دلار و طلا

در تابستان بازارهای داخلی با نوسان همراه بودند و شاخص بورس تهران با رشد 5 درصدی صعودی همراه بود. از طرفی دیگر شاخص کل هموزن رشد 20 درصدی داشت. در نهایت می­توان گفت بازار بورس تهران با رشد صعودی همراه بوده است.

اما در مقابل بازار بورس و رشد صعودی آن، بازار دلار روند نزولی داشته است. دلار در مرداد ماه با 5% افت همراه بوده است. این امر موجب شده امروزه شاهد ثبت رکورد نزولی و پایین ترین درجه انحراف معیار باشیم. کاهش قیمت ارز موجب کاهش قیمت سکه نیز شده است. هر چند که در بازار جهانی و بعد از توییت ترامپ جهت قراردادن تعرفه 10% بر محصولات چینی و اعلام احتمال رکود اقتصادی جهانی بر اساس آمار اقتصادی آلمان، قیمت جهانی طلا 5 درصد افزایش یافت و به قیمت 1.526 دلار رسید. اما کاهش قیمت دلار در بازار داخلی ایران موجب شد تا بر خلاف افزایش قیمت جهانی طلا، قیمت طلا در بازار داخل کاهش یابد. میزان کاهش قیمت طلا در بازار داخل برابر 1.8 درصد محاسبه شده است.

اما ترس از رکود اقتصاد بازار جهانی و تقاضای فعالان اقتصادی بر بورس داخلی نیز تاثیر گذاشته است. این امر موجب شد تا نمادهای بزرگ روندی نزولی پیش گیرند اما نمادهای کوچکتر که تاثیر پذیری کمتری از نوسانات جهانی دارند با رشد همراه بودند. مجموع این اتفاقات موجب رشد 20 درصدی شاخص کل هم وزن با اثرگذاری یکسان نمادها شد.

رشد نمادهای کوچک

بازار جهانی در تابستان امسال با نوسانات بسیاری همراه بود و در این بین بهای انس طلا به شدت افزایش یافت. این امر موجب شد تا سهام کالایی تزلزل یابد. اما سهام شرکت های کوچکتر با رشد همراه بود و موجب رشد شاخص کل هموزن و شاخص کل بورس شد. در این ماه نمادهای کوچکتر نقدینگی را به سمت خود جذب کردند. علت رشد قیمتی سهام شرکت های کوچک به دلیل عدم تاثیر پذیری این بازارها از بازار جهانی است.

سودآوری و قیمت نمادهای کالایی تحت تاثیر رویه قیمت کامودیتی ها است و همچنین روند نرخ دلار و آمار فروش شرکت ها بر نوسان قیمتی سهام این گروه تاثیر می­گذارد.

رکود بازار جهانی

چند ماه گذشته گزارش سه ماهه آلمان خبر از افت یک دهم درصدی رشد اقتصادی خود داد. طی این خبر خطر رکود اقتصاد جهانی موجب نگرانی بسیاری از فعالان اقتصادی شد. هر چند که اقتصاد جهانی در سال 2008 یک رکود را پشت سر گذاشته است اما نمی­توان رکود آتی را پیش بینی کرد. در پی انتشار این خبر تقاضا برای دارایی های امن به مانند طلا افزایش یافت. از طرفی دیگر موجب شد تا ارزش سهام کالایی پایین بیاید.

رکود سهام کالایی بازار داخل نیز تحت تاثیر ترس از آینده اقتصاد جهانی و افت قیمت دلار است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.