بورس تهران شنبه نهم شهریور

نگاهی به بورس تهران

در هفته گذشته بورس تهران نوسانات شدیدی داشت. در اول هفته و در اولین ساعات آغاز به کار بورس، شاخص بورس 4 هزار واحد افت داشت. اما این کاهش شدید بورس موجب نشد که در طول هفته نیز با سقوط همراه باشد. این هقته بی قراری نقدینگی در سهام موجب شد تا قیمت ها با نوسان شدید همراه شوند.

در هفته گذشته بازار بورس تهران تحت تاثیر هیجان بود. این هیجان بر نمادهای کوچک تاثیر بیشتری گذاشت. تاثیر هیجان بر نمادهای کوچک موجب شده است تا این هفته این نمادها حباب قیمتی را تجربه کنند. هرچند که ما به حباب قیمت اشاره کردیم اما رشد قیمتی این سهام ها همچنان قابل توجه است.

اما تلاطم بازار بورس تنها تحت تاثیر هیجان زدگی فعالان بازار نبوده است. بلکه اوضاع و اخبار سیاسی جهانی نیز بر بازار بورس داخل تاثیر گذار بوده است. سیگنال های سیاسی به شدت بر معاملات ذهنی معامله گران تاثیر گذار است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که اتفاقات سیاسی این هفته نسبت به هفته گذشته کمتر بوده است، اما همین اتفاقات کوچک نیز بر بورس تاثیر گذار است.

عوامل جهانی تاثیر گذار

یکی از اتفاقات تاثیر گذار، اعلام خبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فراتر رفتن سقف مجاز ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران بوده است.  از طرف دیگر نخست وزیر ژاپن نیز اعلام کرده تمام تلاش خود را میکند تا تنش خاورمیانه و خلیج فارس کاهش یابد.  این اتفاقات به همراه سایر اتفاقات جهانی بر بازار بورس تاثیر گذاشته است.

نقدینگی

بانک مرکزی آمار نقدینگی و اجزای پولی را برای سه ماه اول سال منتشر کرد. انباره نقدینگی در ماه سوم امسال به 1980 هزارمیلیارد تومان رسید و با رشد نقدینگی همراه بوده است. رشد نقدینگی در اولین ماه های امسال برابر با میانگین رشد در دهه اخیر بوده است. در ماه های گذشته سهم پول در نقدینگی با افزایش همراه بوده است و به 15 درصد رسیده است. وزیر نفت اعلام کرد عرضه محصولات پتروشیمی و فروش آنها در بورس کالا مانع فساد شده است.

در این هفته آذرآب و واگن پارس به مپنا واگذاری شد و رضا رحمانی نیز از این خبر استقبال کرد. رضا رحمانی ایران خودرو را نیز مکلف به تولید و عرضه سه محصول جدید تا پایان امسال کرد.

 نگاهی کلی به بازار بورس در هفته گذشته

شاخص کل بورس با 4.7 درصد افزایش همراه بود. دلار و سکه با کاهش همراه بود. اما بر خلاف آن طلای جهانی با 2 درصد افزایش مسیر خود را طی کرد. از میان فلزات نیز روی، سرب و آلومینیوم با کاهش و مس نیز با افزایش قیمت همراه بود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.