بزرگ نمایی خام فروشی فولاد

بزرگ نمایی در صادرات مواد خام فولادی

با فرا رسیدن اول مهر و اجرای طرح اخذ عوارض 20 تا 25 درصدی بر صادرات سنگ آهن، برخی از معادن از تعطیلی این حوزه هشدار دادند. از طرفی دیگر برای رسیدن به شعار سال و انقلاب معدنی لازم است تمام بخش ها هم صدا و هم نظر باشند. از این رو بکارگیری مدیرانی آگاه می‌تواند بزرگترین خدمت در راستای نحقق برنامه های معدنی باشد.

به گفته رحمانی، توسعه اکتشافات هدف اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت است. با سرمایه گذاری چهار میلیارد دلاری در ساخت داخلی صنایع انتظار می‌رود تا پایان سال  1400 دیگری نیازی به واردات 10 میلیارد دلاری نباشد.

از طرفی دیگر فعالان حوزه معدن با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که آسیبی جدیدی به صنعت این حوزه وارد می‌کند. فعالان این حوزه دست در گریبان تحریم های داخلی هستند و تحریم های داخلی دست و پاگیر تر از تحریم های خارجی است. به گفته فعالان حوزه معدن، قوانین ضد تولیدی بسیاری در کشور وجود دارد و تا کنون تلاشی برای اصلاح آنها دیده نشده است. از طرفی دیگر تعیین عوارض بر صادرات سنگ آهن نیز بر مشکلات معادن به خصوص معادن کوچک افزوده است.

اما به گفته مهرداد اکبریان عمده بازار صادراتی در دست معادن بزرگ است. به گفته ایشان” بزرگترین چالش، در بخش تولیدات معدنی است که رویکرد دولت به بهانه تامین نیاز داخل، فروپاشی بازارهای مقصد را رقم می زند.”

از طرفی دیگر باید توان فولاد سازی کشور را نیز در نظر گرفت. فولاد سازی کشور توان بالایی برای تولید شمش ندارد. حتی اگر توان تبدیل تمام کنسانتره و سنگ آهن به شمش فولاد را داشته باشیم، امکان فروش و صادرات تمام محصول نهایی را نخواهیم داشت. بخصوص در حال حاضر که از طرف بازارهای جهانی تحریم هستیم. لازم است به فکر افزایش عرضه نسبت به تقاضا نیز باشیم. زیرا اگر مقدار عرضه بر تقاضا پیشی بگیرد قیمت محصول کاهش پیدا می‌کند. این امر موجب خام فروشی و ارزان فروشی خواهد شد. به گفته رئیس انجمن سنگ آهن برای انقلاب معدنی لازم است زیرساخت ها فراهم شود.

به گفته سید صمدی لازم است امکان صادرات سنگ آهن برای معادن کوچک و ضعیف برقرار باشد تا از تعطیلی این معادن جلوگیری شود.

حجم صادراتی سنگ آهن

صادرات سنگ آهن و مواد اولیه و خام فروشی مورد بزرگ نمایی قرار گرفته است. با نگاهی به آمار خام فروشی میتوان گفت، با این حربه تولید کنندگان معدنی را تضعیف میکنند. زیرا از کل محصولات تولیدی زنجیره فولاد تنها 6 درصد آن صادر میشود و 94 درصد باقی در واخل مورد مصرف قرار میگیرد.

به گفته رئیس کمسیون معدن دولت نباید به قیمت گذاری مواد معدنی وارد شود بلکه مکانیسم عرضه، تقاضا و بورس باید تعیین کننده قیمت باشد. قیمت ها باید در جهت کم کردن شکاف قیمتی داخلی و خارجی پیش رود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.