برشکاری مقاطع فلزی با روش هوا برش

برشکاری مقاطع فلزی با روش هوا برش

برشکاری شامل برش مقاطع فلزی و فولادی می شود که به دلیل  نیاز  پروژه های صنعتی و ساختمانی به مقاطع  فلزی و فولادی در اندازه های متنوع، انجام میشود. برشکاری های فلزی به دو روش مدرن و سنتی انجام می شود که در ادامه مقاله برشکاری مقاطع فلزی با روش هوا برش توضیح خواهیم داد. علاوه بر این  برشکاری توسط دو نوع دستگاه انجام میشود دستگاه اول مشابه قیچی است این قیچی دارای تیغه بالا و پایین است و بسیار شبیه به برش یک تکه کاغذ با قیچی می باشد.

قیچی  مورد نیاز که برای برشکاری مقاطع فلزی مورد استفاده قرار می گیرد از تیغه های فولادی با کربن بالا ساخته شده است که بسیار سخت می باشد و توانایی برش انواع فلزات را دارد. برشکاری مقاطع فلزی با روش هوا برش برشکاری با استفاده از دستگاهی انجام می‌شود که با جریان آب گاز و یا هوا انجام می‌شود و این جریان ها  دمای بالایی دارند و  می‌توانند باعث برش مقاطع فلزی و فولادی شوند‌.

برشکاری به روش سنتی

 در روش سنتی برشکاری، مقاطع فلزی با استفاده از دستگاه های برش که به دو نوع دستگاه های اتومات و  دستی تقسیم می شوند برش داده می شوند. به عنوان مثال می توانید در این نوع روش برشکاری از دستگاه فرز یا تراش برای برش  قطعه فولادی خود استفاده کنید‌. البته روش سنتی برشکاری دارای معایب و مزایای است که شما باید به آن توجه کنید.

 

برشکاری به روش سنتی

 

با توجه به نوع پروژه خود باید انتخاب درستی در بین روشهای برشکاری مقاطع فلزی و دستگاههای مورد نیاز برای برشکاری داشته باشید. برای مثال در روش‌های سنتی دقت برش پایین است و معمولاً روش ها با تلرانس همراه خواهم بود. نکته دیگری که در مورد روش برشکاری مقاطع فلزی به روش سنتی باید به آن توجه کنید این است که به دلیل نقش بالایی که اپراتور در فرایند برشکاری دارد ایمنی کمتر می شود و اپراتور  باید نکات ایمنی مورد نیاز را با دقت مورد توجه قرار دهد.

 برشکاری مقاطع فلزی به روش هوابرش 

در روش برشکاری مقاطع فلزی با روش هوا برش، برشکاری برای برشکاری از دستگاه های مکانیزه استفاده می شود به عنوان مثال با دستگاه هوا جت و پلاسما واترجت و غیره انجام می شود. در روشهای مدل برش کاری دقت و امنیت کار نسبت به روش های سنتی بسیار بالاتر است و سرعت در این نوع برشکاری افزایش می یابد در روش برشکاری به روش مدرن نقش اپراتور محدود می شود و عملا این فرآیند به صورت مکانیزه انجام می شود لذا ایمنی بالاتری دارد.

عملیات برشکاری مقاطع فلزی با روش هوا برش از طریق دستگاه هوا برش انجام می شود، قسمت های مهم این دست را در ذیل آورده شده است:

 • رگلاتور
 • شیلنگ های گاز
 • شیر یکطرفه
 • مشعل
 • سوپاپ یک طرفه
 • مشعل برش و جوش
 • کپسول گاز
 • کپسول اکسیژن
 • پروپان
 • برش نازل
 • برشکاری دسته
 • برشکاری سیلندر گازی

 

 برشکاری مقاطع فلزی به روش هوابرش 

 

برش مقاطع فلزی با روش هوا برش چگونه انجام میشود؟

این روش از طریق دستگاه هوا برش ایجاد می‌شود؛ قسمت مورد نظر برای برش در سطح فلزی برخورد می کند تا فلز توسط شعله گرم به درجه حرارت ذوب خود برسد یا به اصطلاح حالت قرمز شدن و برافروختگی به خود بگیرد. پس از افزایش دما بالا رفتن حرارت دستگاه دستگیره دمنده اکسیژن را فشار می‌دهد تا جریان اکسیژن خالص بر روی سطح فلز دمیده شود و به همین صورت فلز با اکسیژن واکنش نشان می دهد و باعث سوختن آن  می شود.

گرمای تولید شده در روش هوابرش برش مقاطع فلزی  باعث برش مقاطع فلزی در ابعاد و اندازه های مختلف می شود پس از مشخص شدن فلز سریع به اکسید آهن مایع تبدیل و برش انجام میشود. مقدار اکسید باقی مانده بر روی کوره فلز که به خاکستر تبدیل شده است با کمک سوهان کاری و چند ضربه آرام از فلز جدا می شود.

علاوه بر استفاده از اکسیژن و رسیدن به دمای ذوب فلز می توان به دلیل دمای بالای کوره ها از آنها نیز استفاده نمود. برش مقاطع با روش هوا برش  علاوه در تولید خاکستر براده و گرمای زیاد هنگام کار به دلیل اکسید شدن محل برش نسبت به دیگر روش های برشکاری سرعت و دقت پایین تری دارد اما قیمت آن مناسب است و تجهیزات آن مقرون به صرفه میباشد و به راحتی  تهیه می شوند.

 

کاربرد روش هوا برش

 

کاربرد روش هوا برش

 بیشترین کاربرد برای برش فلزات با ضخامت ۱۰ تا ۲۰۰۰ میلی متر است که با حرارت شعله تقریباً ۳۵۰۰ درجه سانتی گراد انجام میشود. با استفاده از ترکیب نمودن این روش با دیگر روش های برش قطعات فلزی که در ادامه با آنها می پردازیم میتوان فلزات با ضخامت ۶ عدد ۲۵ میلیمتر را نیز با استفاده از روش هوا برش، برش داد. بیشتر فلزات  از جمله ورق سیاه گالوانیزه و استنلس استیل با کمک روش هوا برش به راحتی برشکاری می شوند.

برش قطعات فلزی با لیزر

 در برش با لیزر یک پرتوی نور متمرکز که دمای بالایی دارد فلز را به صورت دقیق و کارآمد برش می دهد. برش با لیزر سرعت بالایی ندارد زیرا فرایند برش توسط گرما و سوختن حاصل  برخوردهای متمرکز و سطح مقطع فولاد انجام می‌شود اما این نوع برش بسیار دقیق است اگر شما به برش دقیق نیاز دارید حتما از برش لیزر استفاده کنید.

برش مقاطع فلزی با واترجت

 واترجت جریانی از آب است که فشار بالایی دارد و به طور موثری باعث از بین رفتن فلز غیر ضروری می شود این دستگاه آب را با فشار بسیار بالا به جریان در می آورد و به خاطر فشاری که وارد می کند قطعات را باچرش می دهد این نوع بارش نیز مانند برش با لیزر دقت بالایی دارد.

 مزایای استفاده از روش هوا برش برای برش مقاطع فلزی

 استفاده از روش هوا برش به عنوان قدیمی ترین و مرسوم ترین نوع برش فلزات مزایای زیر را دارد:

 • سرعت بالای انجام عملیات
 • دستگاه برشکاری تجهیزات و روش کار آن ارزان است. برای قطعات فلزی ضخیم و اشکال و طرح های مختلف مناسب است.
 • مقرون به صرفه است.
 • باعث تسهیل برش قسمتی از قطعات و ورقه های بزرگ می‌شود.
 • امکان برش همزمان چندین قطعه مشابه یکدیگر را فراهم می آورد.
 • باعث کاهش میزان ضایعات میشود.

 محدودیت های استفاده از روش هوا برش

علاوه بر مزیت هایی که در مورد روش هوا برای برش قطعات فلزی گفتیم محدودیت‌هایی نیز برای استفاده از این روش وجود دارد که در اینجا به این موارد اشاره می کنیم: به دلیل اکسید شدن فلزات دقت پایینی دارد

این روش می‌تواند خواص برخی از فولاد ها را در لبه جوش تغییر بدهد.

 • برش برخی از فلزات در این روش با تغییر روش و عملیات انجام می‌شود.
 • امکان ایجاد پیچیدگی ناشی از حرارت وارد شده در مسیر برشکاری وجود دارد.
 • باعث تولید خاکستر و گرمایی زیادی می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

021-72025

مقالات مرتبط:

روش های برش ورق فولادی

روش های برش فولاد

https://ahanhyper.com//?p=43769

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 5 =

کلید اسکرول خودکار به بالا