امروز سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

بررسی 0 تا 100 نحوه تعیین استحکام آهن

بررسی 0 تا 100 نحوه تعیین استحکام آهن

با توجه به اهمیت تیرآهن و میلگرد به عنوان مصالح در ساختمان سازی، تعیین استحکام آهن یکی از دانش­های مهم و پرکاربرد در حین تهیه آهن به شمار می آید. به راحتی می­توان در زندگی روزمره مشاهده کرد که آهن نقش مهمی را در ساخت و سازهای اطرافمان ایفا کرده است؛ برای همین هم است که تهیه آهن بر اساس اصول و استانداردها سبب کاربری بهتر آهن خواهد شد و در واقع اطلاع از نحوه تعیین استحکام آهن برای به منظور تهیه آهن مناسب و با کیفیت جزء الزامات کار محسوب می­شود.

به منظور اینکه بتوان از نحوه تعیین استحکام آهن اطلاعات کسب کرد، باید میزان تحمل بار انواع تیرآهن مورد بررسی قرار بگیرد؛ از همین رو می­خواهیم در ادامه این مطلب به نقد و بررسی فاکتورهای مهم جهت دستیابی به چگونگی نحوه تعیین استحکام آهن بپردازیم.

نحوه محاسبه و تعیین استحکام آهن

تولید تیرآهن بر اساس استانداردهای ملی و بین ­المللی نقش بسیار مهمی را در میزان تحمل بار انواع تیرآهن ایفا می­کند. با این اوصاف با استفاده از جداول مخصوص می­توان به راحتی توان تحمل بار تیرآهن را مورد محاسبه قرار داد و طبق مقاومتی که به دست آمده است، امکان انتخاب تیرآهن مطلوب برای کار مورد نظر به وجود خواهد آمد.

لازم است ذکر کنیم که نحوه قرار گرفتن تیراهن بر روی تکیه گاه و بارگذاری آن نیز به عنوان یکی از موراد مهم در تعیین استحکام آهن به شمار می آید. به عنوان نمونه میزان تحمل بار تیرهای اصلی و فرعی متفاوت است.

در صورتی که می­خواهید نحوه تعیین استحکام آهن را بر اساس استاندارهای جهانی آموزش ببینید، باید از جداول مربوطه استفاده کنید تا ابعاد، وزن و مقادیر ایستایی آهن به صورت دقیق بررسی شوند. ناگفته نماند که در محاسبه تحمل بار تیرآهن استفاده از داده­ های مربوط به سطح مقطع، وزن و ابعاد پروفیل­ های فولادی نیز ضرورت دارد که با استفاده از جدول اشتال می­توان به آن داده ­ها دست یافت.

چگونه آهن نرم را سخت کنیم؟
در اینجا مطالعه کنید

روش دیگری که برای محاسبه و نحوه تعیین استحکام آهن تعریف می­شود، استفاده از فرمول محاسبه تحمل بار تیرآهن در کتاب­های مقررات ملی ساختمان است. در ادامه تصاویری را به نمایش می­گذاریم که نشان دهنده استاندارهای ملی ایران در میزان تحمل بار انواع تیرآهن در سایز و اندازه متفاوت هستند.

جداول مذکور از سه دیتای اصلی ابعاد، وزن و مقادیر ایستایی برای سه نوع آهن تشکیل می­شوند. البته توجه داشته باشید که تنها در صورت تولید شدن محصولات بر اساس استانداردهای ملی و بین­ المللی می ­توان به نحوه تعیین استحکام آهن در انواع مختلف از طریق این جداول دست یافت.

  • جدول تحمل بار تیرآهن IPE سبک (17) طبق استاندارد ملی ایران

 

جدول تحمل بار تیرآهن IPE سبک (17) طبق استاندارد ملی ایران

 

  • جدول تحمل بار تیرآهن IPE طبق استاندارد ملی ایران

 

جدول تحمل بار تیرآهن IPE طبق استاندارد ملی ایران

  • جدول تحمل بار تیرآهن INP طبق استاندارد ملی ایران

 

جدول تحمل بار تیرآهن INP طبق استاندارد ملی ایران

 

نمونه­ هایی از تیرآهن­ های پرمصرف به همراه تعیین استحکام آهن

به منظور تعیین استحکام آهن لازم است بدانید که وزن و سایز تیرآهن در مقدار تحمل بار آن بسیار تاثیرگذار جلوه می­کند. همچنین تیرآهن­ های 12، 14، 15 و 18 به عنوان پرکاربردترین سایزهای تیرآهن در ساخت سازه و ساختمان شناخته می­ شوند. با توجه به اینکه انواع آهن IPE و هاش در ایران بسیار کاربرد دارند، در ادامه می­خواهیم به نقد نمونه­ هایی از این آهن­ ها بپردازیم.

تحمل بار آهن 12

در مورد تیرآهن IPE بیشترین میزان استفاده از آهن 12 است که وزن یک شاخه آن در حدود 125 کیلوگرم تعریف می­شود. این نوع تیرآهن یکی از سبک­ترین تیرآهن­ هایی است که می­توان به صورت گسترده در ساختمان سازی از آن بهره برد. نقاطی از سازه که فشار زیادی را متحمل نمی­ شوند، مانند پوشش سقف و ستون ­های داخلی، به علت سایز و وزن تیرآهن 12 برای استفاده از آن مناسب هستند.

چگونه از خوردگی فلزات به ویژه آهن آلات جلوگیری کنیم؟
در اینجا مطالعه کنید

تحمل بار آهن 14

تحمل بار آهن 14 به سبب وزن بیشتری که نسبت به آهن 12 دارد بالاتر محاسبه می­شود. یک شاخه از تیرآهن 14 در انواع متفاوت دارای تحمل­ های متفاوتی نیز است. تحمل این تیرآهن در IPE به صورت تقریبی 125 کیلوگرم، در هاش 296 کیلوگرم و در هاش سنگین نیز 404 کیلوگرم تعیین می­شود. تیرهای فرعی، پوشش سقف، ستون اصلی در سازه­ های کوچک و متوسط برای اعمال این نوع از تیرآهن مناسب خوانده می­شوند.

تحمل بار آهن 16

این نوع از تیرآهن در دسته بندی نحوه تعیین استحکام آهن جزء آهن ­های سنگین تعریف می­شود که به همین علت در ساختمان سازی از آهن 16 معمولا برای ساخت ستون اصلی استفاده می­شود. وزن این نوع تیرآهن نیز دارای انواع متفاوت است. تحمل بار آهن 16 در IPE تقریبا 190 کیلوگرم، در هاش سبک 365 کیلوگرم و در هاش سنگین 511 کیلوگرم است.

تحمل بار آهن 18

تیرآهن 18 به عنوان یکی از سنگین ­ترین نوع تیرآهن در ساخت سازه به شمار می ­آید که عمدتا به سبب سایز آن در سازه ­های مرتفع کاربرد دارد. وزن این تیرآهن در IPE حدود 226 کیلوگرم، در هاش سبک 426 کیلوگرم و در هاش سنگین 616 کیلوگرم است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

http://ahanhyper.com//?p=66037

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =