امروز دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲

بررسی مهمترین تفاوت های آلومینیوم خشک و نرم چیست؟

بررسی مهمترین تفاوت های آلومینیوم خشک و نرم چیست؟

بررسی مهمترین تفاوت های‌ آلومینیوم خشک و نرم ، مبحثی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. چنانچه در صنعت آلومینیوم فعالیت می‌کنید و یا قصد خرید محصول آلومینیومی را دارید، توصیه می‌کنیم که تا پایان این مطلب با ما همراه باشید و با دقت مقاله را مطالعه کنید.

 

تفاوت های‌ آلومینیوم خشک و نرم

 

ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که آلومینیوم خشک و نرم چه تفاوتی باهم دارند و اصلاً به چه دلیل به آن‌ها آلومینیوم نرم یا خشک می‌‌گویند. بنابراین پیشنهاد ما به شما، مطالعه این مطلب تا انتها بوده که بعد از اتمام آن، تفاوت بین این دو را درک کنید.

آلومینیوم چیست؟

برای درک بهتر تفاوت‌ آلومینیوم خشک و نرم، لازم است آشنایی بیشتری با عنصر آلومینیوم پیدا کنیم.

آلومینیوم فلزی است که از عناصر تشکیل دهنده پوسته‌‌ زمین بوده و تقریباً 18% از ترکیبات پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. این عنصر گونه‌ای از فلز است که در حالت معمولی نرم، ضعیف و رنگی نقره‌ای دارد و از ویژگی انعطاف‌پذیری بسیاری هم برخوردار است.

می‌توان با ترکیب کردن سایر فلزات مانند منگنز، منیزیوم، مس و … استحکام زیادی به این فلز بخشید. در دنیای امروز بسیار زیاد از آلومینیوم در ساختمان‌سازی و صنایع بهره می‌گیرند. این فلز بعد از آهن، پرکاربردترین فلز دنیا محسوب می‌شود. از سری عوامل تأثیرگذاری که باعث محبوبیت این فلز در جهان شده، قیمت کمتر آن نسبت به فلزات دیگری است که غیرآهنی هستند. همچنین ضدزنگ بودن، مقاومت آن در برابر ضربه و خوردگی و استحکام بالای آن، از دیگر دلایل منحصربفرد بودن این فلز است.

میزان کربن در فلزات آهنی
در اینجا مطالعه کنید

انواع آلومینیوم را بشناسید!

محصولات آلومینیومی به دو دسته «آلومینیوم نرم» و «آلومینیوم خشک» دسته‌بندی می‌شوند. این محصولات بسیار اقتصادی هستند که با دانش بازیافت می‌توان آن‌ها را وارد چرخه بازیافت کرد. آلومینیوم نرم چیست؟

آلومینیوم نرم به آن دسته از محصولات آلومینیومی گفته می‌شود که احتیاج به مقاومت بالا در مقابل دما، ضربه، فشار و … ندارند.

نمونه محصولاتی که با آلومینیوم نرم ساخته می‌شوند

 

برای شما مثال‌هایی از ضایعات آلومینیوم نرم را در ذیل ذکر کردیم؛

 • ظروف آشپزخانه و قابلمه
 • قوطی نوشیدنی‌های مختلف
 • قوطی کنسروها
 • فویل‌های بسته‌بندی
 • پروفیل و شاخه‌ها
 • سیم‌های آلومینیومی فاقد روکش

آلومینیوم خشک چیست؟

به محصولاتی آلومینیوم خشک می‌گویند که زیر دما، فشار، تنش‌های فراوان و ضربات بسیاری قرار دارند؛ پس می‌بایست استحکام آن‌ها به‌قدری بالا باشد که در دماهای بالاتر ظاهر خود را حفظ کنند.

 

آلومینیوم خشک

 

مثال‌هایی برای ضایعات آلومینیوم خشک عبارتند از:

 • رادیاتور
 • رینگ‌های آلومینیومی در خودروهای اسپرت
 • پیستون و سیلندر خودرو
 • ظروف چدنی

تفاوت های آلومینیوم خشک و نرم در چیست؟

باید بگوییم که تفاوت آلومینیوم خشک و نرم ، در مقدار ناخالصی آلیاژ آلومینیوم است. هرچه آلومینیوم خالص‌تر باشد، در نهایت نرم‌تر بوده و ارزش اقتصادی آن هم بالاتر است. حال پرسشی که امکان دارد بپرسید این است که، چطور می‌توانیم آلومینیوم خشک و نرم را از هم تشخیص دهیم؟

بسیار آسان و ساده با نگاه کردن و دانستن کاربردهای دو مخصول، می‌توانید نرم یا خشک بودن آن‌ها را تشخیص بدهید.

به صورت کلی و با دقت و توجه به تعاریفی که در بالای این مطلب اشاره کردیم، تفاوت‌های بارز و مشهود بین آلومینیوم نرم و خشک، خلاصه در موارد زیر می‌گردد:

 • ضایعات حاصل شده از آلومینیوم نرم، از ضایعات آلومینیوم خشک گران‌تر است.
 • آلومینیوم خشک، نرمی و انعطاف‌پذیری کمتری را به نسبت آلومینیوم نرم داراست.
 • سطح آلومینیوم نرم شفاف‌تر و نرم‌تر از سطح آلومینیوم خشک است.
تفاوت فلزات آهنی و غیر آهنی چیست؟ با این فلزات به طور کامل آشنا شوید
در اینجا مطالعه کنید

امید داریم که تا اینجای مطلب توانسته باشیم در جهت دانستن و درک کردن تفاوت آلومینیوم خشک و نرم ، به شما عزیزان کمکی کرده باشیم. چند نکته دیگر را در ادامه درباره آلومینیوم خشک و نرم برای شما همراهان آهن هایپر بازگو می‌کنیم.

آلومینیوم به علت کاربردهای بسیاری که در زندگی روزانه و صنایع گوناگون دارد، ضایعات بسیاری هم تولید می‌کند که در چرخه ‌بازیافت مجدداً به محصولات آلومینیومی تبدیل می‌شوند. در طول روز، قوطی و ظرف‌های آلومینیومی که به عنوان زباله به طبیعت وارد می‌شوند، بسیار زیاد است و چنانچه به بازیافت نرسند، خطر بزرگی برای محیط زیست به حساب می‌آیند.

 

بازیافت آلومینیوم نرم و خشک

 

بنابراین همانطور که اشاره کردیم ضایعات آلومینیوم هم در ایران به دو دسته آلومینیوم خشک و آلومینیوم نرم دسته بندی می‌شوند.

فرق میان این دو، در میزان خلوص و کیفیت آن‌ها خلاصه می‌شود؛ بدین صورت که آلومینیوم نرم منعطف‌تر، با کیفیت‌تر و دارای خلوص بالاتری نسبت به آلومینیوم خشک دارد. در مقابل آلومینیوم خشک شکننده بوده و کیفیت پایین‌تری دارد. به همین علت هم هست که ارزش و قیمت آلومینیوم نرم بالاتر از خشک آن است.

منظور از ضایعات نرم و خشک چیست؟

از انواع وسایلی که در ساخت آنها از آلومینیوم نرم استفاده شده، می‌توان به قابلمه و ظروف آلومینیومی، کابل خودنگهدار، سیم لخت آلومینیومی و … اشاره کرد.

از انواع ضایعات آلومینیوم خشک هم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کرکره‌های آلومینیومی
 • پره‌های شوفاژ
 • پیستون ماشین
 • و …

ضایعات آلومینیوم خشک و نرم و قیمت آن

قیمت ضایعات آلومینیوم به میزان عرضه و تقاضا، قیمت جهانی آلومینیوم، نوع آلومینیوم (خشک یا نرم بودن)، نرخ دلار و … بستگی دارد. همینطور از آنجا که ترکیبات و آلیاژهای آلومینیوم نرم و خشک باهم متفاوت است، پس قیمت خرید ضایعات این دو هم با هم فرق دارد.

فلزات ساخت لوازم خانگی
در اینجا مطالعه کنید

طبیعی است که قیمت ضایعات آلومینیوم نرم به علت میزان خالصی بالاتر، از ضایعات آلومینیوم خشک گران‌تر باشد.

سخن پایانی

همانطور که در فوق اشاره کردیم، آلومینیوم خشک و نرم در ساختمان‌سازی و صنعت کاربرد بسیار زیادی دارند. آگاه شدیم که آلومینیوم نرم ارزش بالاتری نسبت به آلومینیوم خشک دارد. پس بهترین نوع آلومینیوم، آلومینیوم نرم است؛ چرا که دارای ناخالصی کمتر بوده و کیفیت بیشتری دارد.

شناختن این دو فلز و آشنایی با کاربردها و ویژگی‌های آن‌ها، اطلاعات شما را بالا می‌برد تا با آگاهی بالاتری در این حوزه به فعالیت بپردازید. چنانچه در رابطه با این مطلب پرسشی دارید که در این مقاله پاسخ آن را نگرفتید، در بخش دیدگاه‌ها برای ما مطرح کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما در آهن هایپر و راهنمایی برای خرید با مناسب ترین قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۲۰۲۵

http://ahanhyper.com//?p=66753

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سیزده =